Parduotuvių lentynos lūžta nuo įvairiausių aliejų. Apie sėmenų aliejų taip pat girdėjo daugelis, tačiau gaminant jis naudojamas retai. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas atskleidė, kodėl salotas ir kitus patiekalus reikėtų tučtuojau pradėti gardinti ne sezamų ar alyvuogių, o sėmenų aliejumi!
Anot daktaro A. Unikausko, vartoti sėmenų aliejų verta – jis ne tik gerina širdies ir odos sveikatą, bet ir sumažina uždegimus! Tai padaryti padeda sėmenų aliejuje esančios omega-3 riebalų rūgštys.
Sėmenų aliejų patartina vartoti vėžiu sergantiems žmonėms, nes šiame produkte esantys junginiai turi priešvėžinių ir antioksidacinių savybių – jame esanti α-linoleno rūgštis sulėtina vėžinių ląstelių augimą ir netgi gali jas nužudyti.

Sėmenų aliejus gerina širdies sveikatą. „Tyrimai parodė, kad sėmenų aliejus padidina omega-3 rūgščių – eikozapentaeno ir dokozaheksaeno – kiekį“, – sako medikas.
Minėta sėmenų aliejuje esanti α-linoleno rūgštis gerina ir odos būklę – ji padeda sumažinti odos ląstelių uždegimus, skatina odos regeneraciją.
Sėmenų aliejus švelnina menopauzės simptomus. „Viename tyrime, kuriame dalyvavo 140 moterų, buvo įrodyta, kad vartojant sėmenų aliejų sumažėjo menopauzės karščio bangos ir pagerėjo gyvenimo kokybė“, – tikina A. Unikauskas.

Taip pat skaitykite
Sėmenų aliejų naudoti labai paprasta – juo gardinkite savo mėgstamas salotas, padažus, pilkite į kokteilius. Naudojamas plaukams sėmenų aliejus suteikia blizgesio ir padeda plaukams augti.
Tačiau turėkite omenyje – suvartotas per didelis sėmenų aliejaus kiekis gali sukelti viduriavimą. Dėl to gydytojas ragina neperlenkti lazdos.
Taip pat kai kuriems žmonėms sėmenų aliejaus nepatartina vartoti apskritai:
– nėščiosioms gali sukelti nepageidaujamą poveikį,
– vaikams (iki šiol nėra atlikta pakankamai tyrimų, įrodančių, kad sėmenų aliejus jiems saugus vartoti),

– maitinančioms mamoms (nėra pakankamai informacijos, kaip sėmenų aliejus veikia žindančias mamas),
– asmenims, turintiems kraujo krešėjimo problemų (padidina kraujavimo riziką ir mėlynių susidarymą, ypač jeigu sėmenų aliejus naudojamas su vaistais, kurie lėtina kraujo krešėjimą, pavyzdžiui, su aspirinu),
– prieš ir po operacijų (likus dviem savaitėms iki operacijos arba po jos nereikėtų vartoti sėmenų aliejaus – tai būtina, kad išvengtumėte kraujavimo pavojaus).
Plačiau – laidos įraše (nuo 24.36 min.).
Parengė Indrė Česnauskaitė.
Taip pat skaitykite