Gyvenimas

2019.05.07 11:30

Darbas, pakeitęs intelekto negalią turinčių žmonių gyvenimą: iki jo kęsdavo patyčias, neidavo iš namų

LRT.lt2019.05.07 11:30

Intelekto negalią turintys žmonės gali būti labai malonūs ir atidūs detalėms, sako Timas Van Wijkas. Jo įkurtoje kavinėje „Pirmas blynas“ klientus aptarnauja būtent tokie žmonės. Visi padavėjai kaip susitarę tvirtina – darbas kavinėje pakeitė jų gyvenimą. „Būdavo liūdna, o dabar galiu išeiti į miestą“, – sako kavinės darbuotojas Vaidotas.

Kavinė „Pirmas blynas“ – tai vieta, kur lankytojai aptarnaujami žmonių su intelekto negalia. Edvinas, Dominykas ir Vaidotas – kavinės padavėjai. Šio socialinio verslo tikslas – įdarbinti žmones, kuriems sunku rasti darbą kitur, taip pat laužyti stereotipus apie intelekto negalią.

„Viskas prasidėjo nuo praktikos, kaip reikia bendrauti su žmonėmis. Aš nueinu prie durų, pasisveikinu“, – sako Dominykas. Jis pripažįsta – kartais jam sunku išreikšti mintis aiškiai, o kartais nepavyksta kalbėti tyliau – tokiais atvejais Dominykas visada stengiasi vadovautis kavinės įkūrėjo T. Van Wijko patarimais: „Kalbėk ramiai, nešauk.“ Dominykas šypsodamasis tikina – jo gyvenimas labai pasikeitė.

„Žmonės labai nustemba pamatę, ką mūsų darbuotojai gali padaryti. Jie mano, kad jeigu žmogus turi negalią, negali dirbti. Tačiau taip nėra. Yra skirtingų negalių ir žmonės labai skirtingi. Jie gali būti labai malonūs ir labai atidūs dirbdami“, – pasakoja T. Van Wijkas.

Kitas kavinės padavėjas Edvinas prieš tai mokėsi. Nors mokytis jam sekėsi gerai, teko iškęsti ir patyčias. „Buvo ir su guašu nudažę plaukus, tačiau išgyvenau ir dabar gerai“, – sako jis.

Paklaustas, jam lengviau vaikščioti ar sėdėti, Edvinas šmaikštauja – sėdėti visiems patogiau. Jis džiaugiasi, kad nešiojant blynus dar iš rankų neiškrito nė viena lėkštė.

Vaidotas – dar vienas kavinės padavėjas – pasakoja prieš įsidarbindamas kavinėje „Pirmas blynas“ daug laiko praleisdavęs namuose. „Būdavo liūdna, o dabar jau geriau, galiu išeiti į miestą, man paprasčiau“, – teigia jis.

„Aš labai džiaugiuosi, kad jie yra tokie pozityvūs. Paklausius ir Edvino, ir Dominyko atrodo, kad mūsų pasaulis vis gražėja, kad mes daugiau mokomės. Bet vis dėlto dar pasitaiko pačių įvairiausių situacijų – jeigu gyvenime niekada nebuvai sutikęs žmogaus su negalia, negali žinoti, kaip su juo komunikuoti“, – pažymi kavinės padavėjus kalbinusi LRT laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė.

Visi esame skirtingi – ir su sveikais žmonėmis nebendraujame vienodai, sako ji. „Daugiau drąsos, atsipalaidavimo, empatijos, šypsenos, o kebliose situacijose nebijoti klausti. Mums reikia mokytis“, – tikina N. Marčėnaitė.

Bendraudami su žmogumi, turinčiu intelekto negalią:

– prisiminkite, kad visi žmonės su intelekto negalia – skirtingi,

– skirkite laiko susipažinti,

– kalbėkite su pačiu žmogumi, nenuvertinkite,

– bendraudami būkite konkretūs, venkite abstrakčių frazių,

– nenuvertinkite žmogaus galimybių,

– atsipalaiduokite – matykite žmogų, ne jo negalią.

Visas pokalbis su LRT laidų vedėja N. Marčėnaite, kavinės „Pirmas blynas“ įkūrėju T. Van Wijku ir padavėjais Dominyku, Edvinu ir Vaidotu – vaizdo įraše.

Informacinė kampanija „Daugiau pažinimo – mažiau sutrikimo!“ rengiama minint Europos savarankiško gyvenimo dieną (gegužės 5-ąją). Šią dieną žmonių su negalia bendruomenė visoje Europoje primena, ko reikia, kad turintieji negalią būtų visaverčiai ir savarankiški visuomenės dalyviai.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Kavinė „Pirmas blynas“ – vieta, kurioje kruopštų darbą atlieka intelekto negalią turintys asmenys

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt