Gyvenimas

2019.05.05 21:49

Jei kankina nemiga: ar tikrai padeda šiltas pienas ir arbata?

LRT.lt2019.05.05 21:49

Vis daugiau žmonių kenčia nuo nemigos, o kad nereikėtų ilgai spoksoti į lubas, tikisi, jog užmigti padės stiklinė šilto pieno ar raminančiu poveikiu pasižyminti arbata, tačiau ar tikrai tai veikia?

Esame pelėdos ar vyturiai? Mokslininkai sako, kad tai nėra vien tik linksmi apibūdinimai. Tyrimai rodo, kad dažniausiai vadinantieji save vyturiai dažniausiai papusryčiauja per maždaug pusvalandį ar valandą nuo tada, kai atsibunda. Tuo tarpu pelėdos yra linkusios nevalgyti pusryčių ir mieliau mėgaujasi sočiais naktipiečiais. Būtent tai ir lemia mūsų miego tipą.

Vis dėlto, nesvarbu, esame vyturiai ar pelėdos, nemiga gali kankinti visus. Paskaičiavę avis, dažniausiai atsikeliame ir pėdiname į virtuvę šilto gėrimo.

Kai kuriems atrodo, kad puodelis saldaus karšto šokolado padės saldžiai užmigti, tačiau tai tėra mitas. Jame paprastai yra kofeino, tad ir jo poveikis primena kavos poveikį.

Piene yra melatonino, hormono, kuris migdo, tačiau specialistai nesutaria, ar šis gėrimas tikrai gali pakelti melatonino kiekį organizme, rašoma naujienų portale bbc.com.

Piene taip pat yra ir miegą skatinančios triptofano aminorūgšties, taip pat pasižyminčios migdančiu poveikiu. Tačiau specialistai siūlo šiltą pieną pilti per grūdus ar dribsnius, nes juose esančios medžiagos, sąveikaudamos su triptofanu, padaro jį lengviau įsisavinamą organizme.

Manoma, kad tam kai kurios arbatos, taip pat gali padėti, kuomet kankina nemiga. Tyrimai rodo, kad ramunėlių arbata padidina nervus atpalaiduojančio glicino kiekį organizme.

Valerijonas jau nuo senovės Romos laikų garsėja tuo, kad gali ženkliai sutrumpinti laiką, per kurį užmiegame. Manoma, kad valerijonas, kaip, beje, ir pasiflora, padidina GABA (gama-amino sviesto rūgšties) kiekį. Ši medžiaga padeda sureguliuoti mūsų nervų ląstelių veiklą bei slopina nerimą.

Kad nereikėtų šildyti pieno ar ruošti raminamosios arbatos, kai kurių dalykų prieš miegą geriau atsisakykite. Nereikėtų vengti ne tik kavos, bet ir cukraus, sūrios, aštraus maisto ir, žinoma alkoholio.

Taigi, kaip rašoma bbc.com, net jei kai kurie būdai atrodo juokingi ar neveiksmingi, pabandyti galima – tikrai nepakenks, o padėti tikrai gali.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.