Gyvenimas

2019.05.04 21:33

Atsisakėte cukraus, bet tai dar nieko nereiškia: produktai, blogesni už cukrų, jus tikrai nustebins

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.05.04 21:33

Daug sveikai gyventi ar sulieknėti norinčių žmonių atsisako cukraus. Tačiau yra tokių angliavandenių, kurie sveikatą žaloja net labiau nei cukrus. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas papasakojo, kurie produktai – ne ką geresni už cukrų. Vienas jų – datulės.

Angliavandeniai, blogesni už cukrų, nustatomi pagal glikemijos indeksą. Šis indeksas matuoja angliavandenių įtaką cukraus kiekiui kraujyje – tai yra kuo didesnis skaičius, tuo labiau produktas didina cukraus kiekį kraujyje.

Glikemijos indeksas yra skirtomas į 3 kategorijas:

– žemas – 0–55 (galite drąsiai valgyti),

– vidutinis – 56–69 (galima gardžiuotis retkarčiais),

– aukštas – 70 ir daugiau (derėtų vengti).

Pasak A. Unikausko, vidutinį ir aukštą glikemijos indeksą turinčių maisto produktų reikėtų atsisakyti: „Jų atsisakydami – nebūtinai visiškai – mažiname uždegimų organizme riziką ir rūpinamės savo svoriu.“

Cukraus glikemijos indeksas yra 65, tad jo, kaip žinome, reikia atsisakyti ar bent vartoti kuo mažiau ir kuo rečiau. Tačiau jei atsisakysime cukraus, bet savo racione paliksime kitus aukštą glikemijos indeksą turinčius produktus, norimo rezultato nepasieksime, aiškina profesorius.

Dažniausiai vartojami aukštą glikemijos indeksą turintys produktai

1. Datulės

Džiovinti vaisiai yra populiarūs ir žmonės mano, kad tai puiki alternatyva cukrui. Tačiau, pasak gydytojo, reikėtų atkreipti dėmesį, kad datulių glikemijos indeksas yra aukštesnis nei cukraus – apie 103.

„Jų rinktis nereikėtų, jei norite gyventi sveikai ir numesti svorio. Aukšto glikemijos indekso vaisius keiskite į braškes, mėlynes“, – sako jis.

2. Bulvių ir kukurūzų traškučiai

Apie bulvių traškučių organizmui daromą žalą žino daugelis, tačiau daug žmonių kukurūzų traškučius renkasi kaip sveikesnę alternatyvą, pavyzdžiui, vietoje duonos. A. Unikausko teigimu, šie produktai labai didina cukraus kiekį kraujyje. Jų glikemijos indeksas – apie 105.

3. Ryžiai ir jų produktai

„Daugiau mažiau viskas, kas yra susiję su ryžiais, stipriai didina cukraus kiekį kraujyje. Sveikesne alternatyva duonai laikomi ryžių trapučiai, kuriuos valgo žmonės, siekdami gyventi sveikiau ir numesti svorio, slepia didžiulį glikemijos indeksą. Ryžių trapučių glikemijos indeksas – apie 87“, – perspėja daktaras.

4. Sausi pusryčiai

Jų glikemijos indeksas – apie 81–105. Kūno linijas padailinti norinčios mamytės ar „alaus pilvo“ besistengiantys atsikratyti tėveliai šių pusryčių paprastai nevalgo, tačiau duoda jų savo vaikams – A. Unikauskas nemano, kad tai geras dalykas jūsų mažiesiems.

5. Duona

Baltos duonos glikemijos indeksas – 75–85, viso grūdo duonos – 71.

6. Avižų dribsniai

Avižos sveikatai palankios, bet jų dribsniai, greitai paruošiamos košės, turi per aukštą glikemijos indeksą: „Šis produktas itin nepalankus norintiems sveikai maitintis ar numesti svorio. Neskaldytų avižų košės glikemijos indeksas – 55, greitai paruošiamų avižų – 79.“

Tačiau ne tik šių šešių produktų glikemijos indeksas aukštas. Lentelėje nurodyti kai kurių dažnai vartojamų produktų glikemijos indeksai.

„Patariu atokiai laikytis nuo maisto produktų, kurie žymiai padidina jūsų cukraus kiekį kraujyje. Iš raciono pašalinę aukštą glikemijos indeksą turinčius produktus geriau jausitės, sumažinsite uždegimo riziką ir numesite svorio“, – tikina profesorius.

Plačiau – laidos įraše (nuo 27.55 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Kurie produktai blogesni už cukrų? Kodėl su amžiumi didėja vyrų prostata?

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.