Gyvenimas

2019.05.02 20:26

„Atradimai“: save tingiu vadinantis iranietis Hamidas – pažangus Lietuvos mokslininkas

Socialinė dokumentika „Atradimai“, LRT.lt2019.05.02 20:26

„Geri darbai, geros mintys, geri žodžiai“. Iranietis Hamidas vadovaujasi šiomis senosios persų religijos tiesomis. Itin produktyvus fizikas kartu su žmona Neda Lietuvoje gyvena jau beveik šešerius metus. Kad kažką nuveikė, Hamidas sako supratęs tik tada, kai į jį ėmė kreiptis kaip į mokslininką.

Fiziką mylintis Hamidas sako, jog tapti mokslininku buvo jo pagrindinis tikslas nuo tada, kai pradėjo studijuoti universitete. Baigęs magistrantūros studijas ir perskaitęs Gedimino Juzeliūno, Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Šaltųjų atomų ir kondensuotų molekulinių darinių grupės vadovo, darbus suprato, jog jam ypač įdomi kvantinė optika.

G. Juzeliūnas pasakoja, jog Hamidas prie jo vadovaujamos grupės prisijungė 2013 metų spalį. Grupė nagrinėja sąveiką su šviesa pagal du aspektus: kaip šaltuosius atomus veikia šviesa ir kaip juos galima kontroliuoti bei kaip šviesą veikia šaltieji atomai. Hamidas nagrinėja antrąjį aspektą.

Kaip teigia G. Juzeliūnas, Hamidas – ypač pažangus ir produktyvus mokslininkas: „Kitiems doktorantams reikia nurodyti, ką daryti, o Hamidas viską darė pats. Per 2014 metus jis parašė šešiolika straipsnių. Disertaciją apgynė iš karto, vos vieną dieną po to, kai baigė doktorantūrą. Publikacijų – trisdešimt penkios. Tai netipiška – minimaliai reikia trijų.“

Nauji žmonės, nauja kultūra, kokie ir orai – nors Hamidui pirmos savaitės Vilniuje buvo keistos, kaip pat sako, viskas buvo geriau, nei tikėjosi.

„Gediminas buvo labai draugiškas ir palaikantis. Taip pat mano kolegos, kiti doktorantai padėjo susirasti namus, susitvarkyti dokumentus“, – pasakoja Hamidas.

Atvykęs čia jis sužinojo, jog jo žmona Neda į Lietuvą negalės atvykti dvejus metus. „Buvo liūdna, bet Gediminas ir kiti kolegos mane labai rėmė. Ir Neda atvyko po dešimties mėnesių. Tada mes pradėjome savo gyvenimą čia. Laikui bėgant viskas gerėja. Šiandien viskas yra puiku“, – kalba pašnekovas.

„Geri darbai, geros mintys, geri žodžiai“

Hamidas kartais lankosi Irane ir visuomet parveža G. Juzeliūnui lauktuvių. Viena jo dovana – dekoratyvinė lėkštė su persišku užrašu, kuriuo, pasak Hamido, vadovaujasi jo senoji kultūra.

„Turi galvoti apie gerus dalykus, sakyti gerus dalykus ir daryti gerus dalykus. Tai mūsų senosios religijos tiesos“, – sako Hamidas.

Irane yra lankęsis ir pats G. Juzeliūnas. Apie iraniečius jis gali pasakyti tik gera. Jo nuomone, iraniečiai gana „atsipūtę“.

„Baigiantis doktorantūrai į mane laiškuose ėmė kreiptis kaip į mokslininką. Akademiniams žurnalams išleidus mano straipsnius žmonės ėmė mane sveikinti. Pagalvojau, kad gal kažką ir nuveikiau“, – svarsto mokslininkas.

Anot jo, kalbant apie universitetus, pagrindinis skirtumas tarp Irano ir Lietuvos – studentų kiekis. Irane – apie 70 mln. gyventojų, kasmet universitetus baigia apie milijoną žmonių. Tačiau, palyginti su Iranu, Lietuvos mokslininkai fizikos srityje daugiau pasiekę.

„Profesoriai Irane turi daug didesnį krūvį, neturi laiko tyrimams. Čia mes sutelkiame dėmesį į vieną specifinę sritį. Dar vienas privalumas – būdamas čia gali bendradarbiauti su tarptautinėmis komandomis. Nėra apribojimų, pasisemi idėjų. Irane būtų sudėtinga bendradarbiauti su užsienio mokslininkais“, – pasakoja Hamidas.

Prioritetas – ne anglų, o lietuvių kalba

Jo žmona Neda prieš apsigyvendama čia buvo girdėjusi Lietuvos vardą, tačiau daug apie šią šalį nežinojo. Žinojo tiek, kad šalia – Baltijos jūra. Neda kilusi iš Irano šiaurės, miesto, kuriame taip pat šalta, kaip ir Lietuvoje, tad jai čia patinka. Ypač patinka Lukiškių aikštė, kurioje mėgsta pasėdėti.

Kartu su draugėmis iš Irano ji mokosi lietuvių kalbos. Anglų kalbos nemoka, tačiau tiki, kad šiuo metu svarbiau išmokti lietuvių kalbą – juk ji dabar gyvena čia. Didžiausia Hamido žmonos aistra – maisto gamyba. Ji ruošia iranietiškus patiekalus ir vaišina jais svečius. Tik ingredientų tenka vežtis iš Irano, nes čia, Lietuvoje, ne viską pavyksta rasti.

Hamidas pasakoja, jog taip pat mokėsi lietuvių kalbos, tačiau buvo per daug užimtas ir mokymasis nutrūko. O ir darbe lietuvių kalbos prireikia ne itin dažnai – dažniausiai kalba angliškai. „Esu tingus“, – sako jis.

Tačiau tikina pastebėjęs daug panašumų tarp lietuvių ir persų kalbų. Anot jo, „duoti“ persiškai yra „dodan“. Tad, jo teigimu, gali būti, kad žodžio kilmė – ta pati.

Lietuvoje palaiko ryšį su kitais iraniečiais

Hamidas ir Neda rengia kassavaitinius susitikimus su kitais draugais iraniečiais, gyvenančiais Lietuvoje.

Hamido draugas Benyaminas sako, jog Lietuva nuo Irano ypač skiriasi vairavimo kultūra: „Lietuviai ir kiti europiečiai vairuoja visiškai kitaip nei mes savo šalyje. Aš dabar juokauju, bet pagrindinė taisyklė Irane – tu esi svarbiausias.“

Jis papasakojo apie dar keletą iranietiškų ypatybių, apie kurias galbūt lietuviai nežino. Pavyzdžiui, Irane draudžiama auginti šunis, vartoti alkoholį, tačiau žmonės vis tiek tai daro.

Kitas draugas Danielis teigia į Lietuvą atvykęs keliems mėnesiams, o dabar Vilniuje gyvena jau šeštus metus: „Prieš tai gyvenau Londone. Visur yra streso, bet čia visiškai kitaip. Čia gali mėgautis laiku su draugais, miestas mažas, visur gali nueiti. Gamta tobula.“

Per vakarėlį Neda patiekė tradicinį patiekalą pavadinimu „abgoosht“ – tai troškinys su aviena, avinžirniais ir įvairiomis daržovėmis. Šį troškinį Neda troškino vos ne visą dieną.

Prieš valgant šį patiekalą reikia atlikti keletą veiksmų. Sultinį Neda, Hamidui padedant, atskyrė nuo tirščių. Juos reikia sutrinti – kadangi tai reikalauja jėgos, visi ją trynė pasikeisdami. Pirmiausia reikia valgyti sultinį su duona, po to – sutrintą masę su iranietiška duonele ir įvairiomis marinuotomis bei šviežiomis daržovėmis. Hamido ir Nedos vakarėlis užsibaigė šokiais.

Pokalbis su Hamidu, jo žmona Neda ir G. Juzeliūnu – laidos įraše. Dokumentikos ciklas „Atradimai“ apie kitokio likimo žmones – tik LRT.lt mediatekoje kiekvieną ketvirtadienį.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Atradimai. Iranas Lietuvoje: Neda ir Hamid

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.