Gyvenimas

2019.05.21 20:44

Tamsus butas virto šviesiais namais: karališką vonią įrengė sujungę tualetą ir virtuvę

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.05.21 20:44

Jauna pora, įsigijusi 78 kv. m. būstą senos statybos name, į pagalbą pasikvietė architektę Jurgitą Mockutę. Anot jos, viena svarbiausių užduočių buvo pašalinti saulės šviesos trūkumą bute. Tai pasiekti padėjo erdvių perplanavimas ir dominuojantis šviesus koloritas.

Atsirado vietos erdviai voniai

Anot J. Mockutės, ji prie darbų bute prisijungė tuomet, kai sienos jau buvo pradėtos griauti. Tačiau, jos tikinimu, laiku įsikišus savo srities profesionalui, viską galima pakreipti tinkama linkme. Taigi J. Mockutės pasiūlyti variantai, kaip funkciškai ir estetiškai suplanuoti erdves, buvo patvirtinti.

„Visas projektavimo procesas vyko sklandžiai, tik užtrukome su įrengimo darbais, kurie vyko maždaug dvejus metus“, – sakė pašnekovė.

Pasak jos, pirminis Kupiškyje esančioje buto išplanavimas jau nebeatitiko šiuolaikinių ergonominių gyvenimo sąlygų, todėl jį ir buvo nuspręsta keisti. Anksčiau butas buvo suskaidytas į daug mažų patalpų ir turėjo tamsų koridorių.

J. Mockutės teigimu, projektuojant interjerą buvo nuspręsta sujungti du kambarius bei koridorių į bendrą erdvę ir taip suteikti butui daugiau šviesos ir laisvo judėjimo ploto. Panašiu būdu, sujungus senąją virtuvės zoną ir sanitarinį mazgą, bute atsirado vietos erdviam ir šviesiam vonios kambariui su natūraliu dienos apšvietimu.

„Šioje patalpoje suprojektuotas dušas bei vonia, kuri tinka didelėms vonios kambario erdvėms. Virš jos šiuo atveju labai puikiai įsikomponavo lietuvių gamintojų šviestuvas. Jis pagamintas iš tvarios perdirbto popieriaus masės, tad yra nesunkus, nors optiškai apgaulingas dėl savo medžiagiškumo“, – teigė architektė.

Šviesus koloritas su žalsvais akcentais

Anot J. Mockutės, pagrindinis projektuojamo buto uždavinys – teisingas funkcinis išplanavimas – padiktavo ir spalvinę gamą.

„Visur vyrauja šviesus koloritas – balta, šviesiai pilka bei dideli žalsvos spalvos plotai, kurie apjungia virtuvę ir koridoriaus zonas į vientisą plokštumą. Ta pati spalva atsikartoja ir keliose miegamojo kambario sienose. Žalsva suteikia gyvybės“, – kalbėjo pašnekovė.

Jos pastebėjimu, pirmame namo aukšte esančio buto vienas trūkumų buvo ir saulės šviesos stoka. Jos trūkdavo net išskirtinai saulėtą dieną. Tai buvo dar viena svari priežastis rinktis šviesų ir gaivų koloritą bute.

„Nesinorėjo, jog naujai sujungtos erdvės būtų užspaustos tamsesnių tonų“, – pabrėžė architektė.

Vis tik miegamajame galima pastebėti ir mėlynos spalvos. Pasak J. Mockutės, toks sprendimas buvo priimtas norint pagyvinti prigesintą spalvų paletę.

„Ši jūros gilumo mėlyna erdvei suteikia šiek tiek žaismingumo. Kambariui įvairovės gali suteikti pagalvėlių, antklodžių ar užuolaidų spalvos ir raštai. Patarčiau nesirinkti labai intensyvių spalvų, nes miegamasis kambarys yra skirtas mūsų poilsiui“, – sakė pašnekovė.

Bute, kurio interjerą kūrė J. Mockutė, svarbia detale tapo kambariniai augalai. Jie, anot architektės, visada pagyvina ir papuošia erdvę.

Linijų, apskritimų ir kvadratų grafika

Anot architektės, buto interjeras yra ganėtinai grafiškas. Žaidžiama tokiomis formomis, kaip linija, apskritimas, kvadratas. Visi šie elementai atkartojami skirtingose medžiagose, plokštumose.

Akį ypač traukia pagrindinėje buto erdvėje esantis šviestuvas, kuris yra prancūzų dizainerės gaminys.

„Toks šviestuvo dizainas pasirinktas dėl tekstilinių linijų, kurios grafiškai atsikartoja visame bute. Baldų fasadai frezuoti vertikaliomis ar horizontaliomis linijomis, miegamajame atsiranda juodai balti tapetai ir t.t.“, – tikino J. Mockutė.

Pagrindinė buto erdvė, į kurią patenkama vos įėjus pro lauko duris, esant poreikiui gali būti atskiriama dekoratyvia medine pertvara. Jos elementai yra sumontuoti taip, kad pasukus būtų galima pilnai uždengti laiptinės durų vaizdą

„Tokiu būdu galima turėtų daugiau privatumo svetainės zonoje“, – pabrėžė J. Mockutė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt