Naujienų srautas

Gyvenimas2019.04.29 21:18

Daktaras Unikauskas: tai sužinoję sureguliuosite kraujospūdį, raumenų ir nervų veiklą

Gyvenate sveikai, tačiau kraujospūdis šokinėja, kūnas neištvermingas, o nervų sistema pašlijusi? Priežastis gali būti labai paprasta – jums trūksta elektrolitų, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Net ir reguliariai mankštinantis, tinkamai maitinantis ir sunkiausiose gyvenimo situacijose stengiantis nestresuoti kūnas gali siųsti nemalonius ženklus, tokius kaip aukštas ar žemas kraujospūdis, raumenų silpnumas, nervingumas. A. Unikauskas perspėja, jog visi šie požymiai gali byloti apie tai, kad jūsų organizmui nepakanka elektrolitų.

Elektrolitai – tai organizmo skysčiuose ištirpusios druskos ir mineralai, turintys teigiamą ir neigiamą krūvius. Jie tiesiogiai susiję su vandens kiekiu organizme. Pavyzdžiui, kai šio sumažėja, kraujyje padaugėja natrio – apie tai mums praneša troškulys. Kai natrio sumažėja, inkstai ima išskirti daugiau vandens – imame daug šlapintis.

„Natris kontroliuoja kūne esančius skysčius, kraujospūdį, raumenų ir nervų veiklą, padeda išlaikyti kitų elektrolitų pusiausvyrą, veikia sąveikaudamas su kitais elektrolitais“, – aiškina profesorius. Pasak jo, elektrolitų trūkumas organizme gali sukelti daugybę problemų.

Elektrolitų trūkumo organizme požymiai:

– greitas raumenų nuovargis,

– raumenų mėšlungis ar trūkčiojimas,

– dažnas „troškulys“ (smegenys galvoja, kad jums trūksta vandens),

– dažnas šlapinimasis,

– noras valgyti sūrius produktus,

– įvairūs žarnyno peristaltikos sutrikimai,

– kulkšnies arba riešų patinimas,

– paviršinis, netolygus kvėpavimas.

3 patarimai, padėsiantys išlaikyti elektrolitų pusiausvyrą

1. Vartokite jūros druską

Visiškai atsisakyti druskos negalima – druska padeda išlaikyti skysčių pusiausvyrą, reikalingą raumenų susitraukimams ir nervų signalams organizme perduoti. Tad vietoje įprastos druskos A. Unikauskas rekomenduoja vartoti jūros druską.

2. Vartokite maisto produktus, turinčius kalio ir magnio

 Daug kalio ir magnio turi daržovės. Pasak daktaro, itin naudingos žalios spalvos ir kryžmažiedės daržovės: brokoliai, kopūstai, taip pat krakmolingos daržovės: saldžiosios bulvės, moliūgai, bananai, avokadai.

„Kalis padeda išlaikyti stabilų kraujospūdį, reguliuoja širdies susitraukimus, raumenų funkcijas, žarnų judesius“, – sako A. Unikauskas.

Magnis reikalingas tam, kad susitraukinėtų raumenys, širdis plaktų ritmiškai. Taip pat magnis padeda palaikyti gerą nervų sistemą, stiprina kaulus, mažina nerimą, gerina virškinimą ir užtikrina skysčių balansą.

3. Prisotinkite organizmą vandens

Vartokite produktus, kurie prisotina organizmą vandens: tai kokosų vanduo, salierai, arbūzai, agurkai, kiviai, paprikos, citrusiniai vaisiai, morkos, rauginti pieno produktai, tokie kaip kefyras, jogurtas.

A. Unikauskas primena nenuginčijamą tiesą – maistas yra vaistas: „Daugeliui minėti požymiai gali atrodyti nereikšmingi ir į juos numojate ranka. Tačiau mūsų organizmas visada siunčia ženklus. Patariu įsiklausyti, ką jums bando pasakyti jūsų kūnas.“

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Sureguliuokite kraujospūdį, raumenų ir nervų veiklą! Kaip natūraliais būdais suvaldyti podagrą?

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi