Gyvenimas

2019.04.27 13:02

Lietuva tvarkosi: šiukšles pirmą kartą renka ir bėgiodami

Gintarė Micevičiūtė, LRT.lt2019.04.27 13:02

„Gamta mums duoda sveikatą. Tam, kad jos duotų daugiau ir geresnės, gamtą turime tvarkyti, tada ji geriau kvėpuos, geriau skleis deguonį, bus daug minkštesnė mums bėgant, judant lauke“, – sako sporto treneris, LRT PLIUS laidos „Į sveikatą!” vedėjas Alanas Dzeranovas.

Kartu su bendraminčiais šeštadienį jis dalyvauja visuotinėje tvarkymosi akcijoje „Darom“. Tiesa, šiukšles renka ne įprastai, o bėgiodami. Tokią veiklą, pavadintą „plogingu“ prieš kelerius metus sugalvojo aktyvistas iš Švedijos. Dabar šiukšlių rinkimas bėgiojant populiarus visame pasaulyje. Į akcijos „Darom“ programą „plogingas“ šiemet įtrauktas pirmą kartą. 

A.Dzeranovo komanda tvarkė aplinką Vilniuje prie Žaliųjų ežerų. „Tai – gera treniruotė – bėgi, o rankose dar ir maišus nešiesi“,  – portalui LRT.lt sakė A. Dzeranovas. 

Gamtoje jis sportuoja bent kartą per savaitę, nesvarbu koks metų laikas ir oras. Jis sako, kad šiukšlių gamtoje dabar mažiau nei anksčiau, bet pakanka nusukti nuo kelio ir vaizdas pasikeičia.

„Žmonės nemėto šiukšlių akivaizdžiai ant žemės, bet atokesnėse vietose jų pilna, užtenka paeiti 10 metrų į šalį“,  – teigė A. Dzeranovas. 

Kitose Vilniaus vietose tvarkęsi žmonės pritarė, kad iš pirmo žvilgsnio aplinka pastaruoju metu atrodo gana tvarkinga. Kai kurie net juokavo, kad šiukšlių ima trūkti – norinčiųjų jas surinkti yra kur kas daugiau, negu pačių šiukšlių.

Tiesa, vaizdas gražus tik prie pat gatvių ar pėsčiųjų takų – pasukus į miško ar parko gilumą galima atrasti šiukšlių kalnus – atliekas žmonės atveža maišais.

Vienose vietose primesta ir padangų, kitose – visko, kas lieka po remonto – suplyšusių sofų, baldų nuolaužų, linoleumo gabalų. Vaizdingose vietoje – po iškylų likusios maisto ir gėrimų pakuotės.

Akcijoje „Darom“ dalyvavusi moteris pasakojo, kad jos bičiulė gyvena netoli populiariojo Varnikų pažintinio tako ir niekaip negali atsistebėti, kiek kiekvieną savaitgalį čia lieka popierinių kavos puodelių.

Akcija „Darom“ vyksta ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje. Šiemet šalys varžosi, kuri pritrauks daugiau dalyvių.

„Sutarėme, jog pralaimėjusios šalies akcijos komanda atvyks į laimėjusios šalies Nepriklausomybės dienos šventę ir gatvėje pasveikins tūkstantį piliečių bei dalins dviejų šalių draugystę simbolizuojančius lipdukus“ – sako akcijos „Darom“ iniciatorius Lietuvoje Ignas Brazauskas.

2018 metais akcijoje „Darom“ dalyvavo apie 130 tūkst., o akcijoje „Talka“ Latvijoje – 150 tūkst. dalyvių. 

Akcija „Darom“ Lietuvoje vyksta 12-tą kartą. Šiemet paskelbta daugiau nei 2 tūkst. oficialių tvarkymo taškų. Prie akcijos prisideda daug žinomų žmonių: nuo aktyvių visuomenės veikėjų iki politikų. Aplinka tvarko įvairių įmonių, organizacijų, klubų atstovai.

Šeštadienį taip pat rengiama atskira aplinkos tvarkymo talka Kuršių nerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.