Gyvenimas

2019.04.25 14:52

Vilnius – kino ekranuose: sostinė yra tapusi ir Tokijumi, ir Černobyliu

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.04.25 14:52

Pastaraisiais metais Vilniaus gatvėse galima ir pasimesti, nes nežinia, kur esi – Lietuvos sostinėje ar, pavyzdžiui, praėjusio amžiaus vidurio Vokietijoje. Į įvairias pasaulio vietas nukelia filmų kūrėjai, vis dažniau atvykstantys į mūsų šalį filmuoti kino.

Kuo Vilnius kino juostose yra tapęs, galima sužinoti sekant agentūros „Go Vilnius“ ir Vilniaus kino biuro parengtu specialiu maršrutu „Vilnius – kino ekrane“.

Vien pernai Vilniuje nufilmuota 19 filmų, įskaitant lietuvių, užsienio ir bendros gamybos filmus. Sudėjus visų Vilniuje kurtų filmų biudžetus, suma siekė beveik 35 mln. eurų. Sostinėje filmuojama ištisus metus – statistiškai sudėjus pernai metų filmavimo pamainas, išeitų 340 filmavimo dienų ir beveik 100 naktų.

„Vilnius yra tapęs daugybe miestų ir suvaidinęs daugybę šalių kine. Čia galime rasti įvairių erdvių, kuriose galima filmuoti: tiek XVIII–XIX amžiaus miestus, tiek modernius laikus, tiek sovietinio periodo tematika, ir netgi mums tokius egzotiškus miestus, kaip Tokijų”, – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ reportaže kalbėjo Vilniaus kino biuro direktorė Jūratė Pazikaitė.

Vilniaus gatvėse siautėjo „Džekas Skerdikas“, sukurta „Černobylio“ atominio sprogimo apokaliptinė atmosfera, o „Jekaterina Didžioji“ miestą grąžino į carinės Rusijos istorinį periodą.

Viena populiauriausių vietų Vilniuje yra Dominikonų, Gaono, Švento Jono ir Universiteto gatvių sankryža. Dominikonų gatvėje britai filmavo šešių dalių serialą „Karas ir taika“, italai – „Aną Kareniną“. Netoliese esančiame Vilniaus universitete, Smuglevičiaus salėje, HBO kūrė dramą apie Rusijos imperatoreenę Jekateriną Didžiąją, kur pagrindinį vaidmenį atliko aktorė Hellen Mirren.

Sirvydo gatvė yra tapusi tarpukario Vokietija. Laidų vedėjas Andrius Rožickas vienoje naujausių Lietuvoje filmuotų užsienio kūrėjų juostų „Nacių iškilimas“ tapo Adolfu Hitleriu.

Vilnius yra tapęs ir Tokijumi „Netflix“ juostoje „Tokijo teismas“.

„Istorija siekia 1946-uosius metus, iš karto po Antrojo pasaulinio karo prasidėjusį teismo procesą Japonijoje. Žinoma, daug vietų buvo atkurta filmavimo paviljonuose naudojant dekoracijas, tačiau filmuota ir Vilniaus filharmonijoje, ir Vilniaus universiteto Botanikose sode“, – pasakojo J. Pazikaitė.

Daugiausia į Lietuvą kurti filmų atvyksta režisieriai iš Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Amerikos Valstijų. O labiausiai šalį mėgsta skandinavai.

HBO sostinės Fabijoniškių rajoną, Stanevičiaus gatvę, pernai vasarą pavertė Pripetės miestu ir priminė apie vieną didžiausių katastrofų istorijoje. Čia filmuota juosta „Černobylis“. Sostinės Gaono gatvėje filmuotas švedų finansinis trileris „Dirigentas“, kuriame net 90 proc. aktorių iš Lietuvos.

„Lietuva gali pasiūlyti itin profesionalią filmavimo komandą, talentingus aktorius, taip pat atitinkamas filmavimo vietas, nes mūsų Vilnius architektūriškai yra labai įvairus. Tai reiškia, kad galima atkurti įvairaus laikotarpio miestus. Ir, žinoma, vilioja palanki mokestinė aplinka“, – sakė J. Pazikaitė.

Plačiau – reportaže (nuo 07:22 val.)

Labas rytas, Lietuva II dalis. Knygą išleidęs Naglis Bierancas: renkuosi gyventi rožiniame burbule

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt