Gyvenimas

2019.04.25 07:49

Pasaulinė pingvinų diena: gyvenantieji Lietuvoje mėgaujasi saule, o į vandenį neria tik vakare

Gintarė Micevičiūtė, LRT.lt2019.04.25 07:49

Vieniems mieli, kitiems juokingi, susiporuojantys visam gyvenimui ir ištveriantys net ekstremalų šaltį – tokie yra neskraidantys paukščiai pingvinai. Balandžio 25-oji – Pasaulinė pingvinų diena.

Pingvinai gyvena pietų pusrutulyje, o vienintelė vieta, kur juos galima pamatyti mūsų šalyje – Lietuvos jūrų muziejus.

„Šiuo metu gaivus oras, daug saulės, tad pingvinai leidžia laiką lauke. Dabar jie visi deginasi ant saulutės, o į vandenį eina, kai saulė pradeda leistis“, – portalui LRT.lt pasakojo Lietuvos jūrų muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas.

Šiuo metu Jūrų muziejuje gyvena 21 pingvinas. Tarp jų du garbaus amžiaus gyventojai – 28-erių Martynas ir Feliksas. Vidutiniškai pingvinai išgyvena apie 20 metų, tad šiuos 1991-aisiais išsiritusius senbuvius galima vadinti tikrais ilgaamžiais.

Tiesa, muziejuje yra ir jaunimo – gyvena 8 Humbolto pingvinai. Penki patinėliai ir trys patelės yra dvejų metų amžiaus. Pasak A. Grušo, kol kas visi naujokai labai panašūs, tad darbuotojai juos atskiria tik pagal numerius. Vėliau, kai paaugs ir susiporuos, vardus gal gaus ir jie.  

Pasaulyje iš viso yra 18 pingvinų rūšių. Jie gyvena Pietų jūrų salose, pietiniuose Australijos pakraščiuose, Naujosios Zelandijos, Pietų Amerikos, net Pietų Afrikos pakrantėse.

Mažiausi pingvinai yra vos 30 cm ūgio, vidutiniškai sveria pusantro kilogramo. Didžiausi – Imperatoriškieji pingvinai. Jų ūgis gali siekti 1,2 m, o svoris – 40 kg.

Balandžio 25-oji, Pasaulinė pingvinų diena yra tiesiogiai siejama su Imperatoriškaisiais ir Adelės pingvinais, kurie peri Antarktidos pakrantėse.

Tokiu metu Antarktikoje prasideda pingvinų migracija. Prasidėjus žiemai pingvinai keliauja į žemyno gilumą padėti kiaušinių, o pavasarį, kai ledas pradeda tirpti, pingvinai su jaunikliais vėl grįžta gyventi atgal į vandenyną.

Režisieriaus V. Jankevičiaus filmas apie Lietuvos Jūrų muziejų: 

Dokumentinis filmas „Perkelta jūra. Pasaulinė pingvinų diena: kaip šie išdidūs paukščiai atsirado Lietuvoje?“

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.