Gyvenimas

2019.04.27 20:18

Akys – ne tik sielos, bet ir sveikatos veidrodis: kokias ligas jos išduoda?

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.04.27 20:18

Pažiūrėjus į žmogaus akis galima pamatyti daug – akys gali išduoti, ar sveikai maitinatės, taip pat jose galima pamatyti tam tikrų ligų požymių, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ tikina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Daktaras papasakojo, kokie sveikatos sutrikimai matyti akyse ir kas dėl šių ligų gali būti kaltas.

Aspirinas

Jei ilgą laiką vartojate aspiriną, padidėja geltonosios dėmės degeneracijos rizika – dėl to nukenčia tam tikra zona tinklainėje ir imate nebematyti vaizdo centre.

Amerikoje atlikti tyrimai parodė – didesnė tikimybė, kad ši liga išsivystys, tiems žmonėms, kurie vartojo aspiriną daugiau kaip dešimt metų.

Druska

Per daug druskos jūsų maiste gali sukelti vadinamąją subkapsulinę kataraktą. Ši liga, pasak profesoriaus, viena rimčiausių kataraktos formų.

„Pats laikas kasdien vartojamus produktus pakeisti į turinčius mažiau druskos, jei to dar nepadarėte. Tas pats galioja ir gaminant“, – perspėja A. Unikauskas.

Kontraceptikai

Kontraceptines tabletes vartojančioms moterims kyla didesnė rizika susirgti glaukoma: „Atlikus studiją buvo įrodyta, kad į rizikos grupę patenka moterys, kurios kontraceptines tabletes vartojo ilgiau nei trejus metus. Turėkite omenyje, kad šie duomenys buvo gauti remiantis savarankiškos apklausos duomenimis, o ne oficialiu tyrimu.“

Glaukoma – viena rimčiausių akių ligų, kuri gali baigtis aklumu. Todėl kontraceptines tabletes geriančioms moterims A. Unikauskas rekomenduoja reguliariai – bent kartą per metus – pasitikrinti akis, o suprastėjus regėjimui iš karto kreiptis į gydytoją.

Migrena

„Ar kada nors pasitaikė matyti lyg per rūką? Į ką nors žiūrėdami matėte šviesos spindulius kartu su zonomis, kurių visai nematyti? Sunkiai matėte kompiuterio ekraną ir nesupratote, kas vyksta? Jei visa tai lydėjo stiprus galvos skausmas, tikriausiai jums buvo migrenos priepuolis“, – aiškina profesorius.

Šis regėjimo sutrikimas yra vienas pirmųjų migrenos požymių. Pajutus minėtus simptomus daktaras pataria iškart išgerti stiprių nuskausminamųjų.

Skydliaukė

„Išsprogusios“ akys sako, kad jus gali kamuoti itin rimtas sveikatos sutrikimas: „Išverstakumas – vienas iš suaktyvėjusios skydliaukės požymių. Taip būna esant tirotoksikozei: akiduobėje esantys audiniai yra labai purūs, o esant suaktyvėjusiai skydliaukei juose ima kauptis tam tikri baltymai ir akies obuolys truputį pastumiamas į priekį.“

Pasak gydytojo, skydliaukės hormonai kontroliuoja daugelį medžiagų apykaitos procesų organizme. Prie šios ligos simptomų taip pat priskiriamas pagreitėjęs širdies plakimas, aukštas kraujospūdis, drebančios rankos.

Gelta

Jei jūsų akių obuoliai pagelto, didelė tikimybė, kad sergate gelta. Tačiau, anot daktaro, kad jus užklupo gelta pirmiausia matyti ant gomurio – jis būna taip pat pageltęs. Tada pagelsta akių obuoliai, galiausiai – oda.

Alergija, infekcija

Ašarojančios, raudonos, skausmingos akys – tai gali būti alergijos požymiai. Šie simptomai kankina daugybę žmonių, sergančių šienlige, tačiau ši liga puikiai valdoma vaistais.

Bet medikas perspėja – jei jūsų akys ašaroja tirštomis išskyromis, jas skauda, atsiranda jautrumas šviesai, sulimpa vokai – jums akių infekcija ir turėtumėte nedelsdami kreiptis į gydytoją.

Diabetas

Šia liga sergantys žmonės turi daug daugiau šansų netekti regėjimo nei tie, kurie cukralige neserga – taip sako A. Unikauskas.

„Diabetu sergantiems žmonėms tikimybė susirgti glaukoma yra 40 proc. didesnė, o katarakta – net 60 proc. didesnė nei juo nesergantiems. Sirgdami šia liga ir nekontroliuodami diabeto, netinkamai valgydami, neprižiūrėdami savo sveikatos, rizikuojate, kad „užsikimš“ kraujagyslės“, – kalba jis.

Arcus senilis

Balsvas žiedas aplink rainelę yra aterosklerozės požymis. Jei aplinkui balsvą žiedą matote papildomą išorinį juodą žiedą – tai ankstyva aterosklerozė.

Plačiau – laidos įraše (nuo 29.19 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Klaida, kurią kasdien kartoja dauguma žmonių – dušas. Ką jūsų akys bando jums pasakyti?

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.