Gyvenimas

2019.04.23 06:39

Gyvūnai iš Pietų Amerikos: lietuviškų sodybų puošmena ir pagalbininkai

Laikančiųjų alpakas Lietuvoje vis daugėja. Trakų rajone esančiame alpakų ūkyje jų gyvena jau 30. „Alpakos labai draugauja su maistu. Taigi jeigu jūs turite maisto, tai esate pats geriausias draugas“, – juokavo alpakų ūkio šeimininkė Jolanta Kuorienė.

J. Kuorienė su šeima alpakas pradėjo auginti maždaug prieš aštuonerius metus.

„Gyvendami sodyboje supratome, kad čia daug laiko reikia skirti aplinkos tvarkymui. O pagrindinis darbas buvo šienauti žolę. Turėdami didelę teritoriją susidūrėme su tokia situacija, kad nuo pirmadienio iki penktadienio dirbame, šeštadienį pradedame šienauti žolę, sekmadienį pabaigiame, o pirmadienį – vėl kimbame į darbą“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalbėjo J. Kuorienė.

Tuomet šeima Pietų Amerikos gyvūnus alpakas pamatė Norvegijoje ir suprato, kad jie gali būti tobula „žoliapjovė“. Taip jų ūkyje atsirado keli šie egzotiniai gyvūnai, kurių šiandien yra jau 30, ir visi turi vardus. Pasak J. Kuorienės, viskas prasidėjo nuo trijų patinų – Patrioto, Džiugo ir Bruno.

Moteris pasakojo, kad alpakos yra bandos gyvūnai, todėl jie su žmogumi draugauti nėra linkę.

„Alpakos labai draugauja su maistu. Taigi jeigu jūs turite maisto, tai esate pats geriausias draugas“, – juokavo alpakų ūkio šeimininkė.

J. Kuorienė patikino, kad šie Pietų Amerikos gyvūnai yra puikiai prisitaikę prie gyvenimo sąlygų Lietuvoje. Vienintelis dalykas, kuris alpakoms netinka, yra drėgnas klimatas. Taigi lyjant, į lauką jos iš tvarto nėra išleidžiamos.

„O jeigu nelyja ar esant netgi 15 laipsnių šalčiui, jos gryname ore būna kiekvieną dieną ir jokių problemų dėl to nekyla“, – sakė moteris.

Žmonės kartais painioja alpakas su lamomis, tačiau, pasak J. Kuorienės, šiuos gyvūnus atskirti nėra sudėtinga. Lamos už alpakas yra dvigubai didesnės ir sveria per pusę daugiau, apie 120-140 kg, bei turi banano formos ausis.

„Lama yra nešulinis gyvūnas, tvirto būdo ir skambių kaulų gyvūnas. O alpakos yra auginamos dėl savo ypatingos vilnos, kuri yra laikoma geriausia pasaulyje“, – sakė moteris.

Jos tikinimu, kartais žmonės paklausia, ar ant alpakų galima pasodinti mažą vaiką. To, šiukštu, daryti negalima, nes gyvūnas gali netgi apspjauti.

„Dažniausiai jos spjaudosi viena į kitą, kai nepasidalina maisto. Tačiau gali kliūti ir žmonėms, nes jie dažniausiai stovi šalia“, – teigė J. Kuorienė.

Besilankančių šios šeimos sodyboje, kurie nori išvysti egzotinius gyvūnus, netrūksta. Ypač šią vietą mėgsta šeimos su vaikais.

„Net trijų keturių metų vaikai visiškai nebijo alpakų, nes šie gyvūnai yra tarsi ramybės oazė. Jie kelia jokio triukšmo“, – pabrėžė moteris.

Plačiau – laidos įraše (nuo 16:18 val.)

Labas rytas, Lietuva I dalis. Alvydas Unikauskas: patirtys televizijoje