Gyvenimas

2019.04.20 17:51

Neįprastas akiai menas: ryškiaspalvės senegaliečių žvejų valtys

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.04.20 17:51

Jei atsidurtumėte Senegalo pakrantėje, išvystumėte jei ne gausybę, tai bent kelis įvairiomis spalvomis išmargintus laivelius. Taip dekoruoti valtis jau tapo šios šalies žvejų tradicija ir jie tvirtina, kad ryškus dekoras net pritraukia žuvis.

Vakarų Afrikos, Senegalo pakrantė atpažįstama iš spalvų. Ir dieną, ir naktį čia darbuojasi žvejai, į vandenyną išplaukdami spalvotai margintomis valtimis. Kiekvienos iš jų dekoravimas unikalus – piešiniai ir ornamentai kuriami pagal savininko pageidavimus. 32- ejų Cherif Ndiaye valtis dekoruoja jau penkiolika metų. Prieš tai jis taip pat žvejodavo.

„Aš gyvenau su savo mokytoju ir būtent jis mane išmokė šio amato. Turėjau dovaną, bet jos niekada nenaudojau. Tačiau bręsdamas pajutau augantį norą išreikšti šią dovaną ir tuomet atėjo akimirka, kai pasakiau savo mokytojui, kad noriu dažyti laivelius kartu su juo. Jis paklausė, ar nustosiu žvejoti, atsakiau – taip. Jis tarė, kad jei yra tai, ko noriu, galiu eiti su juo, nes metai bėgo, jis seno ir jau žvalgėsi, kas galėtų jį pakeisti“, – pasakojo Ch. Ndiaye.

Komanda nudažo laivelį pagrindo spalvomis ir tuomet darbo imasi valčių piešėjas. Jo išdailinamos detalės valtį paverčia vienintele tokia.

Senegalietis tikina pažįstantis visas regiono šeimas, žinantis jų mėgstamas spalvas ir kokius vardus reikia užrašyti ant jų laivų. Ant daugelio jo klientų valčių nupieštas akies simbolis. Kai kurie žvejai tiki, kad jis atbaido piktąsias dvasias.

„Visi mano piešiniai turi reikšmę ir jie visi skirtingi. Nėra lengva išpiešti valtį, juk tai kitoks paviršius nei drobės. Laivelių paviršius nėra lygus ir jei to neišmanai, piešiniai neatrodys tiesūs, todėl daug kas, bandydami piešti ant valčių, daro klaidų“, – tikino Ch. Ndiaye.

Pasak žvejų, anksčiau valtys nebūdavo tokios spalvingos. Ant jų užrašydavo tik žvejo vardą. Tačiau laikai keičiasi, kinta ir mados.

„Spalvos pritraukia žuvis. Šviesiai mėlyna, šviesiai žalia, balta – šios spalvos traukia žuvis, ypač naktį, kai šviečia mėnulis. Čia, Sumbedžiune, yra daugiau nei keturi šimtai valčių ir beveik visos jos yra šių trijų spalvų – mėlynos, žalios ir baltos. Retais atvejais – dar ir geltonos“, – pasakojo Ch. Ndiaye.

Šio tipo žvejų valtys į Senegalą atplaukė iš Madagaskaro prancūzų kolonijinio valdymo metais. Ir iki šiol jos išlieka populiariausia vandens transporto priemonė tarp žvejų. Pagal statistiką, žvejybos srityje darbuojasi penktadalis dirbančių senegaliečių.

Pasigrožėti margaspalvėmis valtimis galite laidos „Labas rytas, Lietuva“ reportaže (nuo 54:02 val.)

Labas rytas, Lietuva I dalis. Alvydas Unikauskas: patirtys televizijoje

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.