Gyvenimas

2019.04.20 13:46

Ilgą kiaušinių marginimo patirtį turinti Dalia Bazarienė: kartais žmonėms pritrūksta drąsos

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.04.20 13:46

Likus dienai iki Velykų, dauguma savo laiką skiria kiaušinių marginimui. Knygos „Savas margutis“ autorės Dalia Bazarienė ir Eglė Bazaraitė šio amato kitus moko jau ne vienerius metus. „Margutį galima įsivaizduoti kaip pirmąjį namą, kuriame gyvena gyvybė. O per Velykas mes tą namą įvairiais būdais papuošiame“, – sakė LRT TELEVIZIJOS laidoje viešėjusi E. Bazaraitė.

Daugiau nei 30 metų kitus marginti kiaušinius mokanti D. Bazarienė įsitikinusi, kad kiekvienas margutį gali paversti savu. Anot jos, yra du lietuvių tradiciniai marginimo būdai, kurie detaliai aprašomi ir knygoje „Savas margutis“. Tai yra kiaušinių marginimas vašku ir skutinėjimas.

Pasak moters, pagal tradicijas margutis būdavo žemės spalvų – juodas arba rudas. O dominuojanti simbolika buvo saulės ratai ir jų dariniai, kurie reiškia amžinumą, sveikatą ir laimę.

Lietuvių mėgstamas marginimo ornamentas buvo ir žalčio vaizdinys. Šis gyvūnas yra šeimos ir namų globėjas.

„Juoda ir ruda, kaip marginimo spalvos, dominavo ir dėl to, kad pavasarį nėra didelio pasirinkimo, kuo dažyti kiaušinius. Tam buvo naudojama medžio žievė, samanos, svogūnų lukštai. Pastarųjų naudojimas nėra atsitiktinis. Tiesiog jų tuo metu, kai dažomi kiaušiniai, būna namuose. Kiaušinių marginimui nebuvo ruošiamasi visus metus, o tik prieš pat Velykas“, – kalbėjo penkerius metus kitus marginimo technikų mokanti E. Bazaraitė.

D. Bazarienė atskleidė įdomų faktą, kad senovėje kiaušinius margino, o ypač juos skutinėjo, vyrai.

Jos tikinimu, marginimas neužima daug laiko, netgi jeigu žmogaus ranka nėra įgudusi to daryti. Vieno kiaušinio marginimas vašku gali užtrukti nuo 5 iki 10 minučių. Tačiau jeigu pasirenkama skutinėjimo technika, tai gali užimti kur kas daugiau laiko.

„Apie Velykas, pradedame galvoti atėjus Gavėniai. Tikrai nesinori kiaušinių pradėti marginti liepos mėnesį. Geriausiai visas procesas sekasi būtent Velykų laikotarpiu“, – tikino D. Bazarienė. Nors atskleidė, kad yra tekę kiaušinius marginti ir rudenį.

Anot laidos „Labas rytas, Lietuva“ viešnių, jų knygoje „Savas margutis“ sudėta visa teorija apie kiaušinių marginimą, kurios Lietuvoje labai trūko.

„Yra katalogo tipo knygų, kuriose galima rasti margučių nuotraukų, tačiau neturime teorinę medžiagą talpinančio leidinio. Į savo knygą mes stengiamės sudėti visą informaciją apie margučių raštų prasmes, galimas technologijas ir daug kitų dalykų“, – sakė D. Bazarienė.

Jos įsitikinimu, žmonėms reikia netgi paprasčiausių patarimų, nuo ko pradėti kiaušinių marginimą, nes kartais tam tiesiog pritrūkstama drąsos.

Anot E. Bazaraitės, tie, kurie pasirenka tokį marginimo būdą kaip užklijuoti lipduką ant kiaušinio, tokiu būdu uždaro gyvybę kiaušinyje. O marginimo tikslas – kad ji galėtų išeiti.

„Tačiau bet kokia kūryba yra teigiamas procesas ir reikia džiaugtis bet kokiu noru tai daryti. Tačiau, man atrodo, yra svarbu išgirsti save pačius per marginimą ar kitokius tradicinius amatus, ir atrasti savą identitetą“, – teigė E. Bazaraitė.

Apie kiaušinių marginimo džiaugsmą laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše (nuo 1:12:42).

Labas rytas, Lietuva I dalis. Alvydas Unikauskas: patirtys televizijoje

 

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt