Naujienų srautas

Gyvenimas2019.04.29 08:31

Popiežių iš arti įamžinusi fotografė: gera technika dar nereiškia, kad gerai fotografuoji

Arčiau galėjo prieiti tik popiežiaus fotografas, LRT sako Laima Penek, oficiali popiežiaus vizito Lietuvoje fotografė. Kiek anksčiau jai pavyko nufotografuoti pasaulyje garsų aktorių Jeaną Claudą Van Damme'ą ir net su juo susipažinti.

Pradėjusi fotografuoti konferencijoje „TEDx“ ji suprato, kad fotoreportažai – jos sritis ir jau netrukus, 2014-siais, susipažino su J. C. Van Damme'u.

„Kai dabar galvoju, mažai ką mokėjau. Viskas buvo vietoje išmokstama. Turėjau gerus gidus, kurie pasakydavo, ko reikia. Tos trys dienos nuo pat atvykimo iki išvykimo davė labai daug. Žiūrėjau nuotraukas iš susitikimo ir tai yra pirmosios nuotraukos, kuriomis didžiuojuosi ir kurios yra nuostabios“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako L. Penek.

Pasiruošimas popiežiaus vizitui prasidėjo beveik prieš pusmetį. Laima tai lygina su šachmatų partija – teko daug ką apgalvoti į priekį: ne tik, kuriose vietose turės atsidurti pati, bet ir kur stovės kitų žiniasklaidos priemonių fotografai, kokio aukščio turėtų būti pakylos, ar jiems bus patogu viską fiksuoti.

„Man visuomet įdomu fotografuoti ten, kur negali įeiti kitas. Kiekvieno reporterio darbas – pagauti kampą arba būti toje vietoje, kur kitų nėra. Turėjau tą galimybę. Tik popiežiaus fotografai turi daugiau priėjimų, bet turėjau prieigą, kurioje buvome tik dviese arba trise. Galėjau mokytis. Tai buvo pagrindiniai fotografai, kurie visur keliauja. Viskas praėjo labai greitai, bet pasiruošimas buvo ilgas“, – apie popiežiaus vizitą pasakoja jį įamžinusi fotografė.

Jeigu išgirsta ką nors sakant, kad fotografo darbas lengvas, L. Penek sako pasiūlanti panešioti jos kuprinę ar bent palaikyti fotoaparatą su objektyvu. „Visi nustemba, kad tai sunku ne tik perkeltine, bet ir tiesiogine prasme“, – sako pašnekovė.

Pasak jos, jei norite gražių nuotraukų, kokybiškos technikos neužteks: „Geros technikos įsigijimas nereiškia, kad gerai fotografuosi. Dėl to džiaugiuosi tais, kurie mokosi. Geriausias telefonas už tave nefotografuos, kad ir kiek turi dirbtinio intelekto. Turi žinoti nustatymus, mokėti kompoziciją.“

Taip pat, sako ji, yra ir kalbant apie fotoaparatus. „Jei fotoaparatas didelis, dar nereiškia, kad jis geras. Didelis reiškia, kad reiks daug mokytis ir galvoti. Žmonės visada nori gražių nuotraukų, atsiminimų. O mano patarimas – užduok sau klausimą, kodėl tai fotografuoji. Tada imi kurti siužetą ir fotografija tampa gyvesnė, turi istoriją ir atrodo geriau“, – įsitikinusi ji.

Profesionalė taip pat dalijasi paprastais patarimais, kaip reikėtų fotografuoti, kad nuotraukos pavyktų. „Vienas iš patarimų yra stengtis žiūrėti taip, kad už žmogaus nugaros nebūtų palmių, kolonų, nes jis gali atrodyti kaip su nevykusia karūna. Jei fonas geras, ir nuotrauka atrodo geriau“, – pataria ji.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į nuotraukos horizontą. Fotografei už akių kliūva tai, kad dažnai pradedantieji fotografai jo neišlygina, o tuomet nuotrauka atrodo kreiva.

„Visuomet stenkimės savo modelį nufotografuoti gražiai, kad nesimatytų jo pagurklis. Reikėtų fotografuoti iš šiek tiek aukščiau, nes kitu atveju rezultatas gali netenkinti nei fotografo, nei modelio.

Kadaise juokais pasižadėjusi nufotografuoti popiežių, dabar L. Penek sako, kad kitas tikslas – dainininkės Beyonce ir Madonna. Pastaroji, beje, gyvena Lisabonoje, kur daug laiko praleidžia ir L. Penek. „Kas žino, galbūt kur nors prasilenksime“, – šypsodamasi sako fotografė.

Plačiau – laidos įraše.

Labas rytas, Lietuva. I dalis. Kaip atskirti virusinę slogą nuo alerginės?

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi