Gyvenimas

2019.04.20 21:21

Daktaras Unikauskas apie neaiškius skausmus: kaklą gali skaudėti net dėl sutrikusio virškinimo

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.04.20 21:21

Traumos nepatyrėte ir lyg nei iš šio, nei iš to ėmė ką nors skaudėti? Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ papasakojo, kur ieškoti priežasties.

„Skausmas gali būti dviejų rūšių: dėl traumos ir nesusižeidus. Su traumomis paprastai viskas aišku, o štai antroji rūšis kelia daugiausia klausimų, nes skausmai dažni, vargina ir atrodo lyg būtų be priežasties. Bet ar tikrai be priežasties?“ – sako daktaras.

A. Unikauskas papasakojo, kaip skaityti skausmo žemėlapį – tam tikrų kūno dalių skausmai gali pasufleruoti, kur slypi tikrosios skausmo šaknys.

Dažniausiai pacientus kamuoja galvos ir dešinio peties skausmas – dėl šių skausmų kalta gali būti tulžies pūslė.

Kairio peties skausmas gali atsirasti dėl širdies ligos. Pavyzdžiui, jei jums krūtinės angina, skausmas gali nepasireikšti tol, kol nepatiriate fizinės (pavyzdžiui, lipimas į kalną) ar emocinės (pavyzdžiui, artimojo netektis) apkrovos.

Kaklo, sprando srities skausmas gali atsirasti dėl skrandžio, virškinimo sutrikimų. Tai susiję su nepakankamu skrandžio rūgštingumu, refliuksu.

Skausmą tarp menčių gali lemti sutrikusi širdies veikla. Pavyzdžiui, sergant išemine širdies liga miokardas prastai aprūpinamas krauju ir dėl to gali imti skaudėti nugarą.

Dar vienas daugeliui pažįstamas skausmas – tai skausmas nugaros apačioje. Moterims juosmenį gali imti skaudėti dėl sunkių ir skausmingų menstruacijų, gimdos miomų, o vyrams – dėl prostatos problemų.

Dešinį ir kairį sąnarius – jungtį tarp kryžkaulio ir dubenkaulio – gali imti skaudėti dėl kairės arba dešinės kiaušidės problemų.

Dar vienas skausmo šaltinis – fibromialgija – gali atsirasti dėl antinksčių nuovargio. „Fibromialgijos apibūdinimas – skausmas visur. Tai tiltas tarp dviejų būsenų – psichinės ir kūno ligos. Antinksčiai kontroliuoja uždegimo slopinamuosius procesus. Antinksčiams pavargus gali atsirasti įvairių visame kūne jaučiamų skausmų“, – aiškina profesorius.

Kelių skausmas – dėl išsekusių antinksčių. Pasak mediko, dėl patiriamos įtampos per daugybę metų ne tik nusilpsta keturgalvis šlaunies raumuo, bet dar ir sutrinka kolageno, sutvirtinančio mūsų sąnarius baltymo, gamyba. Tokiais atvejais ne tik šlaunyse jaučiame silpnumą, bet ir ima skaudėti kelių sąnarius, ir ne dėl sąnarių ligos, o dėl to, kad aplink sąnarius esantys audiniai yra nusilpę.

„Blogiausia, ką galite padaryti – ne ignoruoti skausmą, o neprotingai gerti nuskausminamuosius. Įsidėmėkite, skausmo be priežasties nebūna. Reikia šalinti priežastį“, – perspėja A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Kamuoja nuolatiniai skausmai? Sužinokite priežastį. Kaip atsikratyti antsvorio vyresniame amžiuje?