Gyvenimas

2019.04.17 21:08

Daktaras Unikauskas paaiškino, kas yra adaptogenai ir kada kokius vartoti

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.04.17 21:08

Adaptogenus kai kurie vadina superprieskoniais, tačiau šios ypatingų savybių turinčios vaistažolės yra kus kas daugiau, nei priemonė patiekalams gardinti, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ tikina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Adaptogenai – dažniausiai įvairios žolelės – padeda kūnui funkcionuoti normaliu ritmu ir aktyvina organizmo sistemas kovoti su uždegimais, netgi padeda mažinti stresą.

Anot profesoriaus, kai kur galima rasti sąvoką „superprieskoniai“, tačiau adaptogenai peržengia vien tik skonio gerinimo ribas ir turi nemažai naudingų savybių. Nors daugelis augalų gali turėti adaptogeninių savybių, ne visos vaistažolės priskiriamos prie adaptogenų.

Adaptogenų nauda sveikatai:

– išsiskiria antioksidantų gausa,

– padeda kovoti su uždegimais,

– palaiko imunitetą,

– didina energijos atsargas,

– padeda kovoti su stresu ir prasta nuotaika.

„Įvairiose pasaulio šalyse dominuoja skirtingi adaptogenų gausa pasižymintys augalai“, – teigia A. Unikauskas. Jis papasakojo apie keletą adaptogenų, augančių Lietuvoje.

Paprastoji jonažolė

„Literatūroje ji minima kaip viena labiausiai nuotaiką gerinančių natūralių preparatų. Jonažolė dar žinoma kaip plaučių, inkstų, tulžies, širdies ir daugelį kitų negalavimų gydantis augalas. Vaistinei žaliavai skinami žiedai su neilgais stiebais, kurie išdžiovinti tinka naudoti ne ilgiau kaip 2 metus“, – kalba profesorius.

Paprastoji kiaulpienė

Mažai kas vertina paprastąsias kiaulpienes ir žino gerąsias jų savybes. Anot daktaro, šis augalas skatina šlapimo išsiskyrimą, gerina virškinimą, laisvina vidurius, skatina medžiagų apykaitą, tonizuoja, taip pat gerina atsikosėjimą, net apetitą. Dar kiaulpienės vartojamos esant kepenų veiklos sutrikimams.

„Liaudis kiaulpienių preparatus vartojo parazitinėms žarnyno kirmėlėms išvaryti“, – priduria medikas.

Vaistinis isopas (juozažolė)

Kaip pasakoja gydytojas A. Unikauskas, šio augalo veikliosios medžiagos pasižymi antiseptiniu ir spazmolitiniu poveikiu, t. y. atpalaiduoja lygiuosius raumenis. Taip pat juozažolių užpilas vartojamas sergant kvėpavimo takų ligomis, nes lengvina atsikosėjimą, bronchito, bronchų astmos požymius. Tai ir puiki virškinimą ir apetitą gerinanti, vidurių pūtimą mažinanti, šlapimo išsiskyrimą skatinanti priemonė.

Rapontikas

Šis adaptogenas pasižymi tonizuojančiomis, virškinimą, miego kokybę ir atmintį gerinančiomis savybėmis. Gydytojo teigimu, jis naudojamas ir sergant impotencija.

Siauralapis gaurometis

Teigiamai veikia centrinę nervų sistemą, mažina galvos skausmą esant migrenai, nuramina, padeda suvaldyti agresyvią nuotaiką, gydo virškinimo negalavimus – tokias siauralapio gauromečio savybes vardija A. Unikauskas.

Tačiau profesorius perspėja – šio augalo nuoviras sustiprina raminamųjų, migdomųjų medžiagų poveikį, todėl geriant tokius preparatus reikėtų šį adaptogeną vartoti labai atsargiai.

A. Unikauskas priduria – adaptogenų vartoti nerekomenduojama nėščiosioms ar bandančioms pastoti, tačiau prieš vartojant šių vaistažolių preparatus ar net geriant jų arbatas su gydytoju ar vaistininku reikėtų pasitarti kiekvienam, vartojančiam kokius nors vaistus.

Laidoje – reportažas, kuriame pasakojama, kur šie augalai auga, kada juos geriausia rinkti, kaip laikyti ir kaip dažnai vartoti.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Adaptogenai: kas jie ir kuo naudingi? Avinžirniai – naudingų medžiagų bomba