Gyvenimas

2019.04.16 12:06

Bunda pavasarinės alergijos: negydoma sloga gali apkartinti gyvenimą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.04.16 12:06

Pavasarį vis daugiau laiko norisi praleisti lauke, bet daug kam tai apkartina užgulusi nosis, atsiradusi sloga ir perštinčios akys. Tai – alergijos požymiai, bet gali būti ir virusinio susirgimo pasekmė, sako gydytoja alergologė-klinikinė imunologė, pulmonologė Audra Blažienė. Pasak jos, negydoma alerginė sloga gali sukelti daugybę komplikacijų.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ gydytoja A. Blažienė sakė, kad ir virusinės, ir alerginės slogos požymiai labai panašūs, todėl juos atskirti sunku. Sunerimti verta tuomet, kai simptomai kartojasi kiekvienais metais panašiu metu.

Tiesa, virusinės slogos atveju jaučiami ir kiti bendri negalavimo simptomai – gali būti ir pakilusi temperatūra, dažniau serga aplinkiniai. Virusinė sloga paprastai praeina per 14 dienų, o alerginė sloga gali užtrukti gerokai ilgiau, teigė specialistė.

„Žmonės sako, kad sloga – ne liga, bet jei ji negydoma, gali sukelti daugybę komplikacijų. Galima susirgti ausų uždegimu, išsivystyti astma ir daugybė kitokių dalykų, kurie apkartina gyvenimą. Dažniausiai žmonės skundžiasi nosies užburkimu, čiauduliu, bėgančia nosimi. Sekretas dažniausiai vandeningas, gausus. Sezoninę slogą, kurią sukelia žiedadulkės, lydi akių paraudimas, niežulys, ašarojimas“, – sakė A. Blažienė.

Pasak jos, sezonines slogas, kurias sukelia žiedadulkės, dažniausiai lemia keli alergenai: beržinių medžių – beržo, alksnio ir lazdyno – žiedadulkės.

„Šia sloga sergama ankstyvą pavasarį, o pats intensyviausias laikotarpis – gegužė, kai žydi beržai. Jei alergiją sukelia pievų žiedų žiedadulkės, tai simptomai dažnai pasireiškia birželio–liepos mėnesiais, piktžolės provokuoja ligą liepos pabaigoje ir rugpjūtį“, – tikino gydytoja.

Ji sakė, kad ligos simptomai priklauso nuo to, koks pavasaris ir vasara: „Jei toks puikus pavasaris, kaip dabar, kai saulėta, vėjuota, mažai lietaus – simptomai vargins stipriau. Pavasarį ligos simptomams nemažai įtakos turi oro užterštumas kietosiomis dalelėmis, nes jos taip pat sudirgina nosies gleivinę.“

A. Blažienės teigimu, tiems, kurie alergiški žiedadulkėms, gražiomis dienomis gali tekti daugiau pabūti uždarose patalpose, o pasivaikščiojimus planuoti po lietaus. Tačiau nusiminti neverta – yra ir kitų pagalbos sau būdų.

„Padėti sau galima išsiaiškinus ligos priežastį, pasitarus su gydytoju ir vartojant vaistus, kurie pašalins ligos simptomus. Taip pat yra specialus gydymas, vadinamas alergenų specifine imunoterapija, kuriuo galima nemažiau kaip 80 proc. žmonių išgydyti. Dabar alergiją iš tiesų galima išgydyti, tik tam reikia laiko, nes gydymas ilgalaikis, trunka nuo 3 iki 5 metų. Tačiau jis ypač veiksmingas tiems, kurie serga žiedadulkių sukelta liga“, – sakė A. Blažienė.

Plačiau – laidos įraše (nuo 30:37 min.)

Labas rytas, Lietuva. I dalis. Kaip atskirti virusinę slogą nuo alerginės?

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.