Gyvenimas

2019.05.01 17:49

Grįžusi iš Prancūzijos pora Kupiškyje įsirengė ekobutą: dėl požiūrio į gyvenimą tenka teisintis

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.05.01 17:49

Simona ir Paulius yra nestandartinio mąstymo žmonės, jie pastebi, kad šiais laikais pernelyg tarnaujama daiktams. Jauna pora praėjusią vasarą dirbo Prancūzijoje, o grįžę į Lietuvą įsikūrė nedideliame Lietuvos mieste, Pauliaus tėviškėje – Kupiškyje. Čia išsinuomojo butą ir naujam gyvenimui prikėlė žmonių dovanotus baldus.

Savo rankomis iki smulkmenų

Kai Paulius socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė, kad prašo padovanoti baldų, jis nesitikėjo, jog žmonės pasiūlys tiek daug ir įvairių daiktų. Visus senus baldus ir dovanotus daiktus pora naujam gyvenimui prikėlė savo rankomis. Anot pašnekovo, tokį sprendimą jie priėmė ne tik dėl ekonominių, bet ir dėl ekologinių paskatų.

„Kai išsinuomavome butą, jame tebuvo vonios kambarys, virtuvės kriauklė ir dar keletas griozdiškų interjero detalių, kurias pavyko įdomiai panaudoti. Reikėjo greitai sugalvoti, kaip susikurti bent menkiausias namų sąlygas. Nemėgstam pirkti naujų daiktų, o ir lėšų daug neturėjom. Tada ir kilo mintis viską pasigaminti patiems“, – kalbėjo Paulius.

Simonos tikinimu, namuose nėra daug baldų, tačiau kiekvienas yra kurtas su atsidavimu. Pavyzdžiui, viename iš kambarių esantį stalą jie pasidarė iš seno žurnalinio staliuko su ratukais. Tiesiog nuėmė ratukus, patrumpino kojas, o žaismingesnį stalviršį Simona nupiešė pati.

Lovą Simona ir Paulius susikūrė iš padėklų. Netradicinį sprendimą pora priėmė ir perdarydama rūbų spintą. Jie nusprendė nuimti jos duris, todėl dabar visas joje esantis turinys matyti kaip ant delno.

„Viską nuėmėm, nupjovėm apačią ir pridėjome keletą papildomų lentynėlių. Iš tiesų seno baldo išvaizdą labai pakeičia paprasčiausi dažai. Jei seną daiktą nudažai, pavyzdžiui, mėlynai, jis gali atrodyti labai moderniai“, – sakė pašnekovas.

Paulius ir Simona, paklausti iš kur semiasi įdėjų, teigia, kad dažniausiai sudėtinga pasakyti, kas juos įkvepia.

„Atrodo, kad nuo nieko nekopijavom, tačiau kai pradedi žiūrėti, ką kuria kiti, atrandi tų idėjų atsikartojimų. Pavyzdžiui, veidrodį apklijavom virve, kuri atstoja rėmus. Vėliau kažkur pamatėm, kad žmonės yra pasidarę panašiai“, – tikino vyras.

Jam antrino Simona: „Pradžioje, kai galvojome, kaip įsirengti butą, pasižiūrėdavome, ką yra pasidarę kiti. Tačiau nebuvo taip, kad darome būtent taip ir ne kitaip. Galbūt tiesiog ieškojome įkvėpimo.“

Ekoidėjomis alsuojančiame bute pora ruošiasi gyventi iki gegužės. Tačiau, pasak jų, daugelį savo idėjų ketina įgyvendinti įrengiant Kupiškio rajone esantį sodo namelį, kuriame planuoja apsigyventi.

„Mūsų planas buvo Kupiškyje praleisti žiemą. Aš niekada nesu gyvenusi mažame mieste. Tačiau man čia labai patinka. Randu daug sau mielos veiklos“, – sakė iš Vilniaus kilusi Simona.

Poros tikinimu, jie nė nemano savo sukurtų baldų palikti dabar nuomojamame bute. Simona ir Paulius jaučiasi pakankamai prie jų prisirišę. Mergina patikino didelių sentimentų puoselėjanti savo rankomis išpieštam stalui.

„Kai perdarydavome baldus, vis kažkas nuo jų likdavo. Likučių nenorėjome išmesti, todėl stengdavomės sugalvoti, kur ir kaip juos panaudoti. Atrodo, gavai daiktą iš žmogaus nemokamai, jautiesi jam dėkingas, ir nesinori kažko tiesiog išmesti“, – kalbėjo Paulius. Simona atskleidė, kad iš tuščiavidurės medinės spintelės dalies jie pasidarė pailgą gėlių lovelį.

„Ši detalė „dalyvavo“ visame baldų kūrimo procese, nes ant jos viską dažėm, pjaustėm. O paskui ji tapo gėlių loveliu. Tai turbūt vienas sėkmingiausių mūsų projektų. Mes tiesiog šią dalį nudažėme ir pritvirtinome kojeles“, – šypsojosi mergina. Pasak Simonos, iš likučių, kurių nesinorėjo išmesti, jie pasidarė ir medinių padėkliukų puodeliams.

„Žmonėms kyla klausimų, kodėl mes nenorime pirkti stalo, o darome jį patys. Turbūt sudėtingiausia mūsų idėjomis patikėti tėvams. Kam mums pirkti stalą, jei jį galime pasidaryti nemokamai. Visai nesvarbu, kad mūsų pasidarytas daiktas ne toks dailus, kad jo paviršius nelygus, bet jis yra mūsų ir mums labai mielas“, – tvirtino Simona.

Anot pašnekovės, jie norėjo sukurti erdvę, kurioje rinktųsi žmonės pabendrauti ar tiesiog užsiimtų kokia nors širdžiai miela veikla. Todėl įsikūrę bute, Simona ir Paulius visus norinčius įvertinti jų atliktą darbą pakvietė į atidarymo vakarėlį.

„Norime skleisti žinią, kad galima gyventi daug paprasčiau, nei daugumai atrodo. Ar tikrai namuose reikia turėti patį naujausią televizorių? Juk ne čia yra gyvenimo prasmė“, – pabrėžė Simona.

Pauliaus tikinimu, ne visas idėjas bute pavyko įgyvendinti iki galo. Pasak pašnekovo, jie planavo namuose įrengti kompostavimo dėžę, tačiau šį planą nukėlė ateičiai.

Ekologijos nereikia primesti

Simona ir Paulius tikina, kad po tokios patirties jau niekada nebesinorės pirkti naujų baldų.

„Man patinka, kad tie daiktai turi savo istorijas. Dabar jų istorijos tapo mūsų gyvenimo dalimi. Vien dėl to visi mūsų pagaminti baldai ir toliau keliaus kartu“, – pabrėžė pašnekovas.

Simonos manymu, šiuo metu žmonės aktyviai gyvena ekologijos idėjomis, tačiau jie tą daro nesivaikydami mados, o dėl to, kad jiems patinka. Paulius ekoidėjomis domėjosi jau kurį laiką.

„Aš netikiu ekologija, kuri neatsiperka asmeniškai. Dabar atrodo, kad žmonės yra tarsi verčiami gyventi ekologiškai. Tarsi tu gyveni savo gyvenimą ir porą valandų per dieną privalai skirti ekologijai. Mums ekobuto idėja pasirodė artima, būtent dėl šios priežasties to ir ėmėmės“, – tikino Paulius. Jam antrino Simona: „Padarėme tokių dalykų, apie kuriuos anksčiau nė negalvojome ir nemanėme, kad tai sugebame.“

Pasak pašnekovės, jiems „eko“ etiketę priklijavo aplinkiniai, o ne jie patys. Poros tikinimu, jie iš anksto žinojo, kad gautus baldus perdarys, nes, kaip patys sako, nenorėjo gyventi apsupti sovietinės auros.

„Norėjosi, kad mums patiems tie daiktai patiktų. Ekologijos idėjos neprigis, jei tau jos bus nemielos. Jeigu tu jausi, kad aukoji savo gyvenimą vien dėl to, kad gyventum ekologiškai, nebus gerai“, – paaiškino Paulius.

Pasak Simonos, daug namuose esančių mažmožių jie tiesiog įsigijo padėvėtų prekių parduotuvėje.

Pabuvimas ekobendruomenėje įkvėpė

Simona patikino, kad nemažai įtakos jų mąstymui padarė apsilankymas vienoje iš ekobendruomenių „Catfarm“ Prancūzijoje, Sete mieste. Ji pasakojo, kad maždaug prieš 40 metų olandas toje vietoje nusipirko žemės ir pradėjo gyventi. Jo sūnus vėliau sumąstė, jog čia galėtų atvykti įvairūs žmonės. Šiandien į šią vietą užsuka keliautojų, menininkų ar tiesiog ramybės ir įkvėpimo ieškančių žmonių.

„Ten nuolat keičiasi žmonės, kurie užsiima tam tikrais darbais, tai yra savanoriauja. Pavyzdžiui, mes dažėme lubas. Tą vietą kuria būtent ten atvykstantys žmonės. Mes planavome pabūti ten porą dienų, tačiau užtrukome visą savaitę. Tuo metu ten buvo dar dešimt žmonių. Mes nakvojome palapinėje, tačiau galima miegoti ir viduje. Netgi tos vietos šeimininką, kuris yra senyvo amžiaus ir serga, prižiūri ten besilankantys žmonės. Jis tai vietai suteikia tam tikro žavesio. Būnant ten atrodo, kad gyvenimas yra labai lengvas ir visi juo mėgaujasi“, – sakė Simona.

Pora į šią vietą pateko atsitiktinai, tiesiog keliaudami ir turėdami savaitės pertrauką tarp darbų Prancūzijos vynuogynuose. Paulius tikino, kad retsykiais internete vis užkliūdavo akis už informacijos apie ekobendruomenes ar išgirsdavo pasakojimų apie jas, todėl turėjo viltį kada nors tokią aplankysiantis.

Anot Simonos, kelionės gyvenimui suteikia ne tik žavesio, bet ir keičia požiūrį į daugelį dalykų. Mergina šią vasarą ketina vykti padirbėti į Kiprą. Tai jos senas planas. Paulius nusiteikęs vasarą paskirti ekologiškai sodininkystei.

Simona ir Paulius stengiasi gyvenime mėgautis tuo, ką turi, ir sako, kad norint būti laimingam daiktais apsikrauti nebūtina. Pora tikina išleidžianti labai nedaug pinigų. Jie skaičiuoja, kad maistui per savaitę jiems pakanka maždaug 20 eurų. Įvairius maisto produktus pora dažniausiai įsigyja turguje, o, pavyzdžiui, duoną Paulius namuose kepa pats.

„Nusiperkame pieno, iš jo gaminame varškę ir kefyrą. Daiktų mes neperkame, todėl išleidžiame tikrai nedaug. Vieną dieną tiesiog supratau, kad kuo daugiau dirbi ir uždirbi, tai tuo daugiau tau reikia. Atrodo, jog dirbi tik tam, kad įsigytum kokį nors daiktą“, – mintimis dalinosi Simona, kuri netgi išmoko siūti. Pasak Pauliaus, dabartiniame informacijos amžiuje nėra sudėtinga rasti informacijos, kaip kažką pasigaminti savo rankomis.

Pora neslepia, kad dėl tokio savo gyvenimo būdo ir požiūrio į vartotojiškumą jiems tenka aplinkiniams aiškintis. Paulius sako, kad dabar jie gyvena tiesiog ieškojimų etapą.