Gyvenimas

2019.04.16 18:35

Išsiskyrusių šeimų vaikai: reikia rasti būdų, kaip jiems padėti

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.04.16 18:35

Lietuvoje yra bene didžiausias susituokusių porų skyrybų skaičius. Beveik kas antra pora šalyje skiriasi. Kasmet skyrybas patiria nuo 12 iki 15 tūkst. vaikų. Kadangi vaikas didžiąją laiko dalį praleidžia mokykloje, todėl pedagogų vaidmuo išsiskyrusių šeimų vaikams yra labai svarbus.

Psichologė doc. dr. Miglė Dovydaitienė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako, kad tokiu atveju mokytojai pirmiausiai susiduria su mokymo proceso sunkumais. Vaikams, kurie patiria sunkumų namuose, yra sunkiau mokytis.

„Tokiems vaikams yra sunkiau susikaupti. Jie pradeda prasčiau mokytis. Jie apskritai nebenori lankyti mokyklos, pasikeičia jų santykiai su draugais“, – kalbėjo M. Dovydaitienė.

Anot jos, tokiems vaikams mokytojai nori padėti ir juos suprasti, todėl bandoma rasti būdų, kaip jiems suteikti daugiau priemonių su tuo susidoroti.

M. Dovydaitienės tikinimu, dalis požymių, išduodančių vaiko emocinę būseną, yra aiškiai pastebimi. Pirmiausiai tai išduoda elgesio pasikeitimai.

„Tačiau yra dalis požymių, kuriuos atpažinti yra sunkiau. Tai yra vidiniai pokyčiai, kai vaikui pasidaro neramu arba jis yra liūdnas, arba jam kyla kaltės jausmas. Vidiniai pokyčiai yra sunkiau pastebimi ir tam, kad juos pamatytume, reikia būti labiau pasiruošusiems. Tai pamatyti yra bene svarbiausia, nes tokie vaikai sulaukia mažiau pagalbos“, – tikino M. Dovydaitienė.

Pasak jos, tokiu atveju svarbus ne tik pedagogų, bet ir pačių tėvų vaidmuo. Šiuo atveju bendradarbiavimas yra ypač svarbus.

„Pagrindinis dalykas, ką gali padaryti tėvai, yra informuoti mokytojus apie tai, kad vaikas patiria sunkumų namuose. Pedagogai savo ruožtu galėtų prisitaikyti prie vaiko situacijos“, – paaiškino psichologė.

Jos teigimu, jei vaikai daugiau supranta, kas atsitiko tarp tėvų, tai gali turėti įtakos jų tolesnei raidai ir gyvenimui. Anot M. Dovydaitienės, tėvai pirmiausiai turėtų pasikalbėti su vaikais ir tą turėtų padaryti laiku.

„Tai geriausia pasakyti iki išėjimo likus keletui mėnesių, kad vaikas turėtų laiko pasiruošti tiems dideliems pokyčiams. Tačiau didžiausias sunkumas kyla, kai viską reikia paaiškinti mažiems vaikams, nes reikia rasti būtent tuos žodžius, kurie būtų tinkamiausi“, – sakė psichologė.  

Plačiau apie tai laidoje (nuo 42.22 val.)

Labas rytas, Lietuva I dalis

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.