Gyvenimas

2019.04.12 18:08

Erdvė ugdyti emocinį intelektą: vaiko amžius iki ketverių yra svarbus

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.04.12 18:08

Naujosios Vilnios bibliotekoje nuo rugsėjo atidarytas multisensorinis kambarys, pilnas šviesos, spalvų, o ne žaislų. Du kartus per savaitę čia renkasi tėvai su savo mažyliais į edukacinę programą, kur mokomasi, rodos, paprastų dalykų: bendrauti, dalytis, išklausyti, kalbėtis, liesti ir mylėti.

Geštalto terapeutė Daiva Žukauskienė sako, kad yra tam tikros priemonės, kurios skatina emocijas, kūrybą, bendravimą.

„Tiesiog mes kuriame kokybišką laiką, erdvę šeimai – tėvams, vaikams, ir tokiu būdu laviname bendruomenę, šviečiame ją apie jausmus, tarpusavio ryšius. Skatiname šeimos bendrystę, vaikų ir tėvų susikalbėjimą“, – sakė D. Žukauskienė.

Tokie užsiėmimai tinkami vaikams iki ketverių metų. Čia tėvai jiems skaito trumpas istorijas, iliustruotas nespalvotais paveikslėliais, tada juos spalvina, vėliau aptaria dar kartą.

Piešinys tampa lyg žemėlapiu tėvams, kaip kalbėtis su vaiku viena tema, ją išplečiant ir suteikiant kuo daugiau informacijos vaikui apie supantį pasaulį. Šio užsiėmimo tema – pareigos ir atsakomybė.

Vyrauja stereotipas, kad tokio amžiaus vaikai mažai ką supranta, todėl tėvams su jais reikia kalbėti vartojant vaikišką, ribotą žodyną. Tačiau, specialistės tikinimu, toks požiūris klaidingas, nes pačiu imliausiu laiku vaiko žinios apie pasaulį pateikiamos primityviai ir ribotai, todėl tėvai, nežinantys, kaip bendrauti su mažyliu, skurdina jo vidinį pasaulį.

„Pirmieji keturi metai nuo gimimo ir netgi nėštumo metu yra be galo svarbūs“, – pabrėžė D. Žukauskienė.

Anot terapeutės, pirmuose užsiėmimuose paprastai tėvams būna nelengva kalbėti vaikui apie kasdienius dalykus, jausmus, supančią aplinką, daiktų savybes.

„Keisti požiūrį yra būtina iki to ankstyvojo amžiaus ir suvokti, kad jeigu vaikas nefiksuoja dėmesio, nelinkčioja, tai nereiškia, kad jis nereaguoja. Vaikas gyvena savo gyvenimą. Jis yra tarsi iš kitos planetos ir visas mūsų pasaulis jam yra naujas. Vaikai neturi jokių instrukcijų, kaip pažinti tą pasaulį. Jį padėti pažinti turi tėvai, artimieji“, – tvirtino D. Žukauskienė.

Plačiau apie tai reportaže (nuo 25.25 val.)

Labas rytas, Lietuva II dalis

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt