Gyvenimas

2019.04.13 22:35

Nikės Kotrynos „Pavasario balsai“: kolekcija sukurta skaitant Maironį

Dizainerė Nikė Kotryna kolekciją kūrė nagrinėdama du kūrėjus, gyvenusius skirtingais laikotarpiais ir skirtingoje aplinkoje, bet kuriančius ta pačia – asmens, tematika. Tai – du meno srities atstovai: lietuviams puikiai pažįstamas Jonas Mačiulis-Maironis ir amerikiečių fotografas Robertas Maphelthorpe.

„Kurdama skaičiau Maironio rinkinį „Pavasario balsai“. Tai – knyga, lydinti mane nuo vaikystės ir labai organiškai tapusi ikvėpimo šaltiniu kuriant šią kolekciją. Šiame poezijos rinkinyje Maironį mačiau ne kaip tautos dainių, o kaip asmenį, kupiną troškimų, bet nežinantį, kaip su jais susitvarkyti, ką pasirinkti, nes visi pasirinkimai gąsdina dėl su savimi atsineštos nežinios.

Knygoje sudėtose eilėse įžvelgiau žmogų, turintį trūkumų, bet kartu savo ydų ir gerų savybių daugiasluoksniškumu ne mažiau gražų kito žmogaus akiai“, – sako Nikė Kotryna.

Kolekcijoje kaip detalės atsiranda upiniai perlai, kurie yra natūraliai kreivų formų, kaip ir žmogus – nelygūs, bet ne mažiau patrauklūs.

Drabužiuose matoma detalių iš lietuviškos kultūros, o taip pat ir iš americana stilistikos – odos, džinso, kaubojiškos aprangos elementai, kurie yra neatskiriami nuo Roberto Mapplethorpe asmeninės stilistikos.

„Pastarojo darytuose autoportretuose galima įžvelgti paiešką – savęs, kaip kūrėjo ir kaip asmens.

Ilgą laiką jis buvo nesuprastas plačiajai visuomenei, dabar laikomas vienu geriausiu XX amžiaus fotografų. Jo nuotraukose įžvelgiu tai, ko dauguma siekiame – visišką savęs atskleidimą per kūrybą, – pasakoja dizainerė. – Negaliu nepaminėti grafikės Elvyros Kairiūkštytės darbų. Dažniausiai kūriau įkvėpta savo asmeninių patyrimų, tad jos grafinis palikimas taip pat inspiravo kolekcijos modelius.“

Tai – kolekcija apie troškimus ir apie tai, kaip tie patys norai perteikiami skirtingomis akimis. Kūrėjos manymu, žmonių troškimai yra vienodi – būti suprastu ir mylimu bei išreikšti save.

Kiekvienas tai darome skirtingais būdais, bet tik leisdami sau būti tuo, kas iš tiesų esame, galime pasiekti palaimą, svarsto Nikė Kotryna.