Gyvenimas

2019.04.11 16:17

Lietuvos pajūry išgelbėtas ruoniukas Plocis: spėjama, kad srovė mažylį atplukdė iš Estijos

LRT.lt2019.04.11 16:17

Plocio rezervate buvo aptiktas išsekęs mažylis ruoniukas, greičiausiai atneštas nuo Estijos pakrantės. Apie tai skelbiama Pajūrio regioninio parko „Facebooke“.

Jau kurį laiką pajūrio gyventojai socialiniuose tinkluose dalijasi mažylių ruoniukų nuotraukomis ir žavisi jų begaliniu mielumu. Tačiau ne visiems ruoniukams pasiseka ir tenka juos gelbėti.

Kaip rašoma Pajūrio regioninio parko „Facebook“ paskyroje, Plocio rezervate buvo aptiktas mažylis ruoniukas: „Dar ne iki galo pakeitęs kailį, bejėgis ir išsekęs, srovių buvo atneštas, tikriausiai, nuo Estijos pakrantės. Likimas lėmė jam patekti į pačias geriausias, ruonių draugo Arūno Grušo rankas, ruoniukų prieglaudą Lietuvos jūrų muziejuje.“

Po nuotrauka, Pajūrio regioninio parko atstovai komentaruose rašo, kad mamų ruoniukai nebeturi – ruonės juos maitina apie 20 dienų: „Jie būna palikti ant ledo arba salose. Ruoniukai būna primaitinti riebiu pienu ir paliekami vieni šertis. Tuo metu jie yra labai pažeidžiami, nors aštriais dantimis kartais ir gali apsiginti nuo silpnesnių užpuolikų. Pakeitę kailiuką į naują, „neperšlampantį“, iškeliauja į jūros platybes ir pradeda savarankišką „žvejo“ gyvenimą.“

Deja, kaip rašoma Pajūrio regioninio parko komentare: jų problemos susijusios su žmogumi. Dėl klimato kaitos nelieka ledo, jis ištirpsta anksčiau ir jie patenka į vandenį nepasiruošę gyvenimui. Taip pat gyvena daugiausiai salose, o žuvies ištekliai dėl mūsų veiklos mažėja, jiems trūksta maisto, dėl konkurencijos ir kautynių taip pat per anksti gali patekti į vandenį ir srovių yra atnešami iki mūsų pakrančių.

„Medžiodami dažnai įsivelia į žvejų tinklus ir nuskęsta. ypač nukenčia mažieji, patirties neturintys gyvūnai. Pietinėje Baltijoje dėl didelės urbanizacijos, jie nebesidaugina. Visa gyvybinga populiacija susitelkusi Šiaurinėje dalyje. Baltijos jūroje gyvena trys ruonių rūšis.

Mokslininkai yra paskaičiavę, kad iki žmogaus intensyviausios veiklos piko čia gyveno apie 10 000 ruonių populiacija. Prieš dvidešimt metų ji buvo drastiškai sumažėjo, dabar atsikūrė iki maždaug 5000 žvėrių“, – skelbiama socialiniame tinkle.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.