Gyvenimas

2019.04.11 21:02

Suvaldyti „karalių ligą“ – podagrą – padės penki paprasti produktai

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.04.11 21:02

Visų taip mėgstamas gyvybės eliksyras – sultys – nėra tinkamas gėrimas sergantiems podagra, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Jis pateikė produktų penketuką, padėsiantį atsikratyti podagros – itin skausmingos ligos.

Podagra vyrus suriečia 20 kartų dažniau nei moteris. Pasak A. Unikausko, tai dar vadinama „karalių liga“ – dažniausiai podagra puola vidutinio amžiaus vyrus, kurie mėgsta skaniai ir riebiai pavalgyti, o kažkada tokią privilegiją turėjo tik tam tikro luomo žmonės.

„Kas yra patyręs podagros priepuolius, žino, kad tai be galo skausminga liga“, – tikina profesorius. Jo teigimu, viskas prasideda nuo per didelio šlapimo rūgšties kiekio kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose. Šlapimo rūgštis – cheminis junginys, dėl kurio organizme ima kauptis natrio kristalai.

„Paprastai tie kristalai nusėda sąnariuose, iš pradžių kyla vieno sąnario uždegimas, tipišku atveju – kojos nykščio. Tačiau, jei liga negydoma, podagros priepuoliai dažnėja, apima daugiau sąnarių, ilgiau tęsiasi ir gali baigtis net inkstų nepakankamumu“, – aiškina medikas.

Šlapimo rūgšties kiekis organizme ir sergamumas podagra didėja su amžiumi. Sergant šia liga pirmiausia reikia atidžiai peržiūrėti mitybą ir iš jos išbraukti:

– cukrų,

– grūdus,

– perdirbtus mėsos produktus.

Taip pat, A. Unikausko teigimu, vienas dalykas, kurio taip pat derėtų atsisakyti, jus nustebins – tai fruktozė, kitaip tariant – vaisiai ir vaisių sultys.

„Atsiranda vis daugiau informacijos apie tai, kad labai dažnai podagrą sukelia per didelis fruktozės vartojimas, nes fruktozė didina šlapimo rūgšties kiekį kraujyje“, – tikina medikas.

Anot jo, vaisiai ne tokie kenksmingi, nes turi skaidulų, sulėtinančių fruktozės įsisavinimą, tačiau vaisių sultys, kurias dauguma žmonių vis dar laiko gyvybės eliksyru, nėra tinkamos gerti kiekvieną dieną.

Didelę mitybos dalį sergant podagra turi sudaryti daržovės ir organinė mėsa. A. Unikauskas siūlo gerti kaulų sultinį, valgyti vištienos ir daržovių sriubą.

5 paprasti produktai, sumažinantys šlapimo rūgšties kiekį organizme:

– salierai ir jų sultys,

– juodųjų vyšnių sultys,

– dilgėlių arbata,

– riebios žuvys,

– riešutai ir sėklos.

Kartais, užklupus skausmingai ligai, žmogus pasiduoda ir laukia stebuklingos piliulės, tačiau A. Unikauskas primena – net ir baisias ligas kartais galima suvaldyti.

Plačiau – laidos įraše (nuo 32.45 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Sureguliuokite kraujospūdį, raumenų ir nervų veiklą! Kaip natūraliais būdais suvaldyti podagrą?

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.