Gyvenimas

2019.04.13 20:00

Daktaras Unikauskas: keisti kūno pojūčiai gali pranešti apie pralaidų žarnyną

Esant pralaidžiam žarnynui į organizmo kraujotaką patekusios medžiagos sukelia įvairių negalavimų, taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Žmonės linkę ligų priežasčių ieškoti ne savyje, bet medikas perspėja – dažniausiai palankias sąlygas ligoms atsirasti sukuriame patys.

„Kai pradeda varginti virškinimo sutrikimai, pučia pilvą, nei iš šio, nei iš to atsiranda bėrimas ant odos ar kamuoja nuolatinis galvos skausmas, pradedame klausti savęs: ką darau ne taip?“ – sako gydytojas.

Pasak jo, galima priežastis – „kiauras“, arba pralaidus, žarnynas: „Kai organizmas „kiauras“, tarp ląstelių susidaro tarpai, į kuriuos patenka mūsų organizmo priešai: alergenai, nesuvirškinto maisto dalelės, mikrobai.“

Į organizmo kraujotaką patekusios svetimos medžiagos sukelia uždegimą ir alergines reakcijas, tokias kaip migrena, dirgliosios žarnos sindromas, egzema, lėtinis nuovargis, maisto alergija, reumatoidinis artritas ir kt.

Mediko teigimu, apie tai, kad jūsų žarnynas yra pralaidus, organizmas gali pranešti siųsdamas įvairiausius ženklus.

„Pirmasis požymis – padidėjęs jautrumas maistui. Jeigu produktų, kuriems esate jautrus, vis daugėja, gali būti, kad jūsų žarnos pralaidžios“, – tikina profesorius.

Anot jo, organizmas jautriai gali sureaguoti ir į sveikus maisto produktus, pavyzdžiui, daržoves, – dažnai gali atrodyti, kad nebėra maisto produktų, kuriuos galite valgyti.

Antras požymis – pilvo pūtimas: „Jeigu pavalgius pradeda pūsti pilvą, o atsibudę ryte jaučiate pilvo skausmą, tai taip pat gali būti organizmo siunčiamas signalas, kad jūsų žarnynas yra pralaidus.“

Kitas simptomas daugeliui nėra svetimas – tai skausmas, maudimas, patinimas. Kai suvalgote tam tikro maisto, pradeda niežėti odą, ji patinsta, ima skaudėti sąnarius, ir niekaip negalite suprasti, kodėl tai vyksta, pasakoja medikas. Tai tik dar vienas organizmo įspėjimas, kad jūsų žarnynas – „kiauras“.

Dar du simptomai, pranešantys apie užklupusį negalavimą, – organizmo reakcija į cukrų ir krakmolą bei sudirgusi oda – odos bėrimas, aknė, egzema.

A. Unikausko teigimu, šie, atrodytų, nežymūs jūsų organizmo siunčiami ženklai laikui bėgant gali sukelti kur kas rimtesnes ligas:

– artritą,

 – autoimunines ligas,

– psichologinius sutrikimus.

Profesorius įsitikinęs – priežasčių dėl įvairių negalavimų esame linkę ieškoti visur, tik ne savyje, o pralaidaus žarnyno priežastys visai paprastos ir dažniausiai priklauso tik nuo mūsų.

Pralaidaus žarnyno priežastys:

– maistas,

– stresas, skatinantis kortizolio išsiskyrimą; dėl to vyksta keistos reakcijos, kurios sudirgina imuninę sistemą,

– toksinai, pesticidai, herbicidai, naudojami parduotuvėse daržovėms, vaisiams nuvalyti; prieš vartodami parduotuvėse pirktus šiuos produktus visada nuplaukite,

– vaistai, pažeidžiantys žarnyną, ar antibiotikai, išvalantys ne tik blogąsias bakterijas, bet ir gerąsias,

– patogenai – blogos bakterijos, virusai, parazitai, kurie kaupiasi žarnyne ir sukelia ligas.

A. Unikauskas primena – tik mes patys esame atsakingi už savo sveikatą, dėl to visada reikia stengtis nesukurti priežasčių ligoms atsirasti.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Kaip gydyti „kiaurą“ žarnyną? Protarpinis badavimas: kiek valandų naudingiausia nevalgyti?