Gyvenimas

2019.04.11 12:03

Bernardinų kapinės paskendo dangiškame mėlynume

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.04.11 12:03

Vilniaus Bernardinų kapinės paskendo dangaus mėlynėje, o tiksliau – sibirinių scylių jūroje. Pavasarišką vaizdą amžinojo poilsio vietoje ketvirtadienio rytą užfiksavo portalo LRT.lt fotografas Edvardas Blaževič.

Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyriaus vadovė dr. Regina Juodkaitė portalui LRT.lt sakė, kad sibirinė scylė yra viena ankstyviausių svogūninių gėlių. Anot jos, šis augalas yra labai nereiklus, o Lietuvoje jis žinomas net nuo XVIII amžiaus. Pavasarį sibirinės scylės pražysta ir laukinėse pievose, ir atvirose miestų erdvėse, net kapinėse. 

„Pirmasis mūsų sodininkas Juozapas Strumila, kuris turėjo savo sodą prie Kaišiadorių, užsimena ir apie šias gėles. Jų galima rasti ir etnografiniuose darželiuose. Tai yra fantastiškas, pavasarį žydintis augalas“, – kalbėjo dr. R. Juodkaitė.

Anot jos, sibirinė scylė vienoje vietoje gali augti net 5–10 metų. Minimas augalas užsisėja pats.

„Visoms svogūninėms gėlėms reikia šviesos. Sibirinė scylė nėra išimtis. Kadangi pavasarį medžiai nėra sulapoję, tai šviesos svogūninėms gėlėms iš tiesų pakanka”, – portalui LRT.lt pabrėžė dr. R. Juodkaitė.

Jos tikinimu, sibirinė scylė turi į apačią nulinkusius žiedelius ir tai susiję su augalo galimybe išlikti.

„Pavasaris pasižymi lietumi, todėl jei žiedeliai būtų nukreipti į viršų, tai žiedadulkes galėtų sulyti. Taigi evoliucija prisitaikė, todėl sibirinės scylės žiedeliai yra nukreipti į apačią tam, kad vabzdžiai žiedadulkes galėtų pernešti nuo vieno augalo iki kito”, – paaiškino dr. R. Juodkaitė.

Pasak jos, sibirinės scylės atviresnėse vietose jau baigia nužydėti. Tačiau jų pavasarinis žydėjimas priklauso nuo saulės. Sibirinės scylės gali žydėti ir dvi savaites, tačiau jei pavasarį užklumpa staigus karštis, jos džiugina maždaug savaitę.

„Dabar sibirinė scylė dar tikrai žydės“, – geromis žiniomis pasidalino pašnekovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.