Gyvenimas

2019.04.14 12:22

Gidas papasakojo, kodėl verta nuvykti į Kauną: susigundysite ir jūs

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.04.14 12:22

Kaune gyvenantis Matas Toliušis apie šį miestą galėtų papasakoti ne vieną intriguojančią ir kvapą gniaužiančią istoriją. Pavyzdžiui, kurioje Kauno gatvelėje buvo vartai į pragarą, ar kur galima sutikti Moną Lizą. Su portalo LRT.lt skaitytojais jis pasidalino ir vietomis, kurias būnant Kaune verta aplankyti ir iš kur atveria gražiausia miesto parorama.

Reikia surasti kelią

Praeitais metais ekspedicijoje „Misija Sibiras 2018“ dalyvavęs M. Toliušis kelionių gidu dirba jau antrus metus. Anksčiau jis ekskursijas vesdavo Kauno miesto muziejuje ir retkarčiais Vytauto Didžiojo karo muziejuje, kur dirbo muziejininku.

M. Toliušis yra baigęs istorijos studijas, tačiau sutinka su tuo, kad ne kiekvienas istorikas yra gidas ir ne kiekvienas gidas yra istorikas.

„Man, kaip gidui, istorijos išmanymas labai padeda. Mano žinios sutaupo man dalį laiko, nes nereikia ilgai ruoštis istorinės-kultūrinės dalies. Dažniausiai tereikia kažką pasitikslinti, pavartyti. Taigi prieš ekskursiją man reikia pasirūpinti organizaciniais dalykais, o istorinė medžiaga mano galvoje daugiau mažiau yra“, – portalui LRT.lt sakė M. Toliušis.

Žmonės ypač mėgsta dalinti profesijas į kategorijas – geras ar blogas, o M. Toliušis ir pats turi tam tikrą įsivaizdavimą, koks turėtų būti gidas.

„Ko man anksčiau trūkdavo muziejuose – įdomiai pateikto turinio. Šiandien muziejai sparčiai keičiasi ir nori kurti dvikryptę komunikaciją su savo lankytojais. Aš pats iš savęs reikalauju smagaus krislelio, emocijos. Be to, tikriausiai geras gidas visada turi būti lankstus ir susiorientuojantis įvairiose situacijose. Reikia suprasti, kad ne visiems žmonėms istorija ir istorinis turinys yra įdomus. Tačiau jis turi būti pateikiamas maksimaliai įdomiai, kad turistas būtų suintriguotas ir išeitų iš ekskursijos su šypsena“, – kalbėjo pašnekovas.

Pasak M. Toliušio, geros negirdėtos istorijos jį traukdavusios nuo mažų dienų. Pašnekovas pats būdamas vaiku jas kurdavo ir versdavo tėvus jų klausytis.

„Šiandien žinau, kad kiekvienas miestas turi savo įdomybių bagažą. Štai Kaunas turi ne tik upių tėvą Nemuną, šalia kurio nuo seniausių laikų kūrėsi gyvenimas, ar pilį“, – sakė M. Toliušis ir paaiškino, kad gidas pagal naująjį apibūdinimą vadinamas miesto svečių palydovu, kviečiančiu miestą pažinti kitaip.

Nuo piešinių ant sienų iki karybos

Gido M. Toliušio paklausėme, kokias vietas turėtų aplankyti ar kokius maršrutus turėtų išbandyti į Kauną atvykęs žmogus. Jis kiekvienam, planuojančiam užsukti į Kauną rekomenduoja pasiimti žemėlapį ar navigaciją prieš kelionę ir susidėlioti asmeninį maršrutą. Jeigu tam neturite laiko, noro ar jėgų, šiuo atveju jums gali pagelbėti mieste ne vienoje vietoje randamos skirtingų istorinių, kultūrinių maršrutų brošiūros.

„Šiandien Kaunas išsiskiria gatvės akcentais, piešiniais ant sienų, kurių galima rasti daugiau nei 40. Galbūt jų netgi daugiau, nes pats vis atrandu naujų, pavyzdžiui, kokį mažiuką kačiuką šalia paprasto lietvamzdžio. Kartais atrodo, kad kas mėnesį sukuriama kas nors naujo”, – sakė M. Toliušis.

Pašnekovas siūlo atvykus į Kauną susirasti dviratį. Šiltuoju metų laiku tai nebus sunku. Miesto gatves netrukus turėtų papuošti ir nauji paspirtukai. Nors gidas pripažįsta, kad pažinčiai su laikinąja sostine gali pasitarnauti ir viešasis transportas, tačiau, pasak M. Toliušio, dviratė transporto priemonė gali suteikti galimybę šarmingesnei atradimų kelionei mieste.

„Būtinai nuvykite prie piešinio vartų į Kauno senamiestį, prisėskite prie „Zen triušio“ ar suraskite Kauno Moną Lizą. Atrasdami šių vietų istorijas patys, patirsite tikrą pažinimo malonumą“, – pabrėžė M. Toliušis.

Jeigu žmogus nori pamatyti keistesnius, bet kartu ir įtraukiančius objektus, gidas siūlo sekti karo ir karybos istorijos pėdsakais, kurie slypi XIX a. pabaigoje-XX a. pradžioje pastatytuose įtvirtinimuose-fortuose ir šiandieninėse jų liekanose.

Anot jo, dažniausia turistai lankosi Kauno IX forte, tačiau skirtingose Kauno vietose ir aplink miestą yra ir daugiau įdomių vietų. Į kai kurias jų galima netgi užeiti.

„Viena tokių vietų yra Pirmojo pasaulinio karo Palemono-Narėpų gynybinių įtvirtinimų linijos prie Kauno tvirtovės statinių kompleksas. Ties Narėpais ta linija yra įspūdinga, galėsite sekti visą ruožą. Šioje atkarpoje gali pasitarnauti vietos gidas, kuris atskleis išsamų ir įtraukiantį pasakojimą. Pavyzdžiui, parodys, kur yra Pirmojo pasaulinio karo ginklo „Didžiosios Bertos“ prakirstos neįveikiamos sienos ir kodėl kareiviai forto viduje uždusdavo“, – įdomių faktų atskleidė M. Toliušis. 

Kur Kaunas – kaip ant delno

Vakare pašnekovas siūlo nuvykti prie vienos iš vietų, kur atsiveria Kauno panorama. Šiuo atveju, anot M. Toliušio, pasirinkimo išties yra nemažai.

„Viena iš tokių vietų gali būti Aleksoto apžvalgos aikštelė, kuri šiuo metu yra tvarkoma, tačiau nuo birželio atsivers lankytojams naujai. Čia pat funkcionalumo ir modernizmo dvasia alsuoja ir kviečia nusileisti ar pakilti funikulierius“, – sakė gidas.

Anot jo, pačioje Kauno širdyje – rotušėje palipę į bokštą galime pamatyti Neries ir Nemuno santaką ir iš paukščio skrydžio užfiksuoti senamiesčio stogelius.

„Visai šalia yra Jėzuitų bažnyčios terasa, tačiau norint į ją patekti geriau tartis iš anksto. Nepraeikite ir pro tarpukaryje apie 14 metų „statytą“ modernizmo šedevrą – Prisikėlimo bažnyčią. Ten galėsite pasirinkti, ar lipti laipteliais ir juos skaičiuoti, ar keltis liftu. Tai tikriausiai geriausias taškas norintiems Kauną pamatyti iš visų pusių“, – tikino M. Toliušis.

Diena, kai muziejai nemokami

Tiems, kurie mėgsta lankytis muziejuose, gidas važiuoti į Kauną pataria sekmadienį. Būtent šią dieną nemaža dalis muziejų lankytojus įsileidžia nemokamai.

Pasak jo, viena iš vietų, kurias galima lankyti daug kartų yra Vytauto Didžiojo karo muziejus, kur yra didžiulė ginklų kolekcija. Kiekvieną kartą joje M. Toliušis išsirenka vis naują mėgstamiausią. Čia taip pat siūloma daug smagių interaktyvių sprendimų bei rengiamos šeimų savaitgalių dienos.

Kitas pasirinkimas, anot pašnekovo, galėtų būti Istorinė Prezidentūra ir jos ekskursijų vadovas Gediminas.

„Jie ne tik turi puikią ekspozicijų erdvę, bet ir žmogų, kuris apie ją pasakoja, kaip apie savo mylimą merginą“, – gražių žodžių kolegai nepagailėjo pašnekovas.

O trečiąja kryptimi, M. Toliušio siūlymu, galėtų tapti Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyrius.

„Čia rasite tarpukario žaismingą Valstybės teatro ekspoziciją, kurioje slepiasi „sufleris“ ir ryškioji jaunimo erdvė X. Net dažnam kauniečiui ta vieta vis dar lieka paslaptimi. Tikiuosi, kad padėtis keičiasi. Turėdami laiko nulėkite išbandyti gausybę instrumentų į to paties muziejaus Tautinės muzikos skyrių. Galėsite pagroti vis kitu instrumentu ar jūsų mažiesiems ypač patiksiančiais laiptais“, – patarimus būsimiems Kauno lankytojams žarstė pašnekovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.