2018.07.14 20:10

Istorinis pasiekimas: antrąkart anglus FIFA 2018 įveikę belgai užsikabino bronzos medalius

Eglė Zubriūtė, LRT.lt2018.07.14 20:10

Belgijos rinktinė pirmą kartą istorijoje pasaulio futbolo čempionate užsikabino bronzos medalius, kai kovoje dėl trečiosios vietos jie įveikė Anglijos rinktinę 2:0 (1:0), kurie po antrojo praleisto įvarčio nuleido rankas ir susitaikė su užimta ketvirtąja vieta.

Abi rinktinės turėjo susiimti po pralaimėjimų, kuriuos patyrė pusfinaliuose ir kovoti dėl trečiosios vietos. Dažnai tokios rungtynės kritikuojamos dėl to, kad yra beprasmiškos.

R. Martinezas, SIPA/Scanpix nuotr.

Tiesa, Belgijos treneris Roberto Martinezas pabrėžė, kad šios rungtynės – istorinis šansas Belgijai, kuri dėl trečiosios vietos kovojo tik 1986 metais, bet tada pralaimėjo Prancūzijai ir liko ketvirta. Anglija dėl trečiosios vietos kovojo po ketverių metų, 1990 metais, ir laimėjo prieš Italiją.

Pirmą kartą čempionate Rusijoje susitiko komandos, kurios tarpusavyje jau žaidė grupių etape. Abi rinktinės tuo metu jau buvo užsitikrinusios vietą aštuntfinalyje, todėl susitikimas pasižymėjo tuo, kad G. Southgate`as startinėje sudėtyje, lyginant su prieš tai buvusiomis rungtynėmis, pakeitė aštuonis žaidėjus, o R. Martinezas – net devynis. Iš pagrindinės sudėties žaidėjų aikštėje liko tik vartininkai. Belgija šį susitikimą laimėjo 1:0.

Kitose grupių rungtynėse belgai ir anglai šventė pergales: belgai 3:0 sutriuškino Panamos futbolininkus, tada net 5:2 pervažiavo Tuniso futbolininkus. Anglijos rinktinė susitikime su Tunisu turėjo sunkumų ir tik per teisėjo pridėtą laiką įmušė antrąjį įvartį, kuris nulėmė pergalę 2:1. Mačas su Panamos rinktine buvo lengvesnis ir jį „Trys liūtai“ laimėjo rezultatu 6:1.

Apakinti geru žaidimu grupių etape belgai, atrodo, patikėjo, kad yra neįveikiami, tačiau aštuntfinalio dvikova jiems atvėrė akis – vos pavyko išnešti sveiką kailį rungtynėse su Japonija. Čia tik paskutinę minutę įspirtas Belgijos rinktinės įvartis atvėrė vartus į kitą etapą. O jame laukė viena turnyro favoričių – Brazilijos rinktinė. Neutralizavę pavojingiausius jų žaidėjus belgai puikiai pasirodė puolime ir triumfavo gavę bilietą į pusfinalį.

SIPA/Scanpix nuotr.

Belgijos rinktinės pergalingas žygis baigėsi pusfinalyje, kai komanda pralaimėjo rezultatu 0:1 Prancūzijai. Po šio susitikimo belgai pyko, jog prancūzai žaidė antifutbolą.

Anglijos rinktinės aštuntfinalyje laukė Kolumbija. Pagrindinis susitikimo laikas baigėsi lygiosiomis, o ketvirtfinalis Anglijai atsivėrė tik po laimėtos baudinių serijos. Ketvirtfinalyje G. Southgate`o auklėtiniai parodė savo galimybes prieš Švedijos rinktinę ir nepaliko abejonių, kad ši komanda verta pusfinalio. Tačiau čia Anglija ir susidūrė su sunkumais, nors po pirmojo kėlinio „Trys liūtai“ pirmavo 1:0, tačiau kroatai per pagrindinį laiką sugebėjo išlyginti rezultatą, o per pratęsimą – jį netgi persverti.

Šeštadienio rungtynėse buvo galima tikėtis ir įvarčių lietaus dėl to, jog susitiko kol kas rezultatyviausias čempionato žaidėjas Harry Kane`as (6 įvarčiai) ir antroje vietoje esantis Romelu Lukaku (4 įvarčiai), o Belgijos rinktinė šiame čempionate įmušė daugiausiai įvarčių (16),o nuo 2002 metų trečiąją vietą laimėdavo komanda, kuri šiose rungtynėse įmuša tris įvarčius.

Net 35 iš 46 abiejų rinktinių žaidžia Anglijos klubuose.

Rinktinių startinės sudėtys:

Rungtynių teisėjas – iranietis Alireza Faghani.

Belgijos rinktinės startinėje sudėtyje – du pakeitimai. Thomas Meunieris po praleisto mačo su Prancūzija grįžo į startinę sudėtį. Taip pat nuo pat pradžių susitikimą pradėjo Youri Tielemansas. Šie žaidėjai pakeitė Marouane`ą Fellaini ir Mousa Dembele.

Anglijos rinktinės startinėje sudėtyje – net penki pakeitimai. Kyle`as Walkeris, Ashley Youngas, Jordanas Hendersonas, Jesse Lingardas ir Dele Alli G. Southgate`o sprendimu liko ant atsarginių suolo.

Juos pakeitė Danny Rose`as, Ericas Dieras, Philas Jonesas, Fabianas Delphas ir Rubertas Loftusas-Cheekas. Netikėta tai, kad rungtynes startinėje sudėtyje pradėjo Kieranas Trippieras, kuris rungtynėse su Kroatija patyrė traumą ir buvo abejojama, kad jis spės ją išsigydyti. Anglijos rinktinės startinės sudėties amžiaus vidurkis – 25 metai ir 174 dienos.

Pirmosios kelios žaidimo minutės buvo atsargios ir nė viena komanda neturėjo jokios persvaros.

Netikėtai Th. Meunieris 4-ą minutę išvedė Belgijos rinktinę į priekį, kai kamuolį iš artimos distancijos spyrė vartininkui tarp kojų. Rezultatyvų perdavimą atidavė Naceras Chadli.

Iš karto po šio įvarčio Anglija bandė sukurti kontrataką, tačiau ji buvo nesėkminga, o beveik iš karto po to pats Romelu Lukaku išbėgo į greitą ataką, tačiau Anglijos gynyba nebuvo pralaužta.

Anglijos rinktinė po praleisto įvarčio atrodė pasimetusi ir Belgijos rinktinė tuo naudojosi. Pavojingiausią ataką per  pirmąsias 10 minučių surengė Kevinas De Bruyne, kurio smūgį į vartus atrėmė Jordanas Pickfordas.

14-ą minutę smūgiuoti į vartus pabandė anglas Fabianas Delphas, tačiau kamuolį sugavo Thibaut Courtois. Po minutės R. Loftusas-Cheekas pabandė mušti galva, tačiau vartininkas buvo savo vietoje.

Belgijos rinktinė neliko skolinga ir po K. De Bruyne perdavimo R. Lukaku turėjo progą smūgiuoti, tačiau nesustabdė tinkamai kamuolio ir nesugebėjo užbaigti atakos.

AFP/Scanix nuotr.

20-ą minutę anglai uždirbo pirmąjį kampinį. Reiktų pabrėžti, kad didžiąją dalį savo įarčių Anglijos rinktinė būtent mušė po standartinių situacijų, tačiau šis kamipinis nesibaigė įvarčiu. Th. Courtois sugavo kamuolį, kurį galva į vartus siuntė Harry Maguire`as.

Po trijų minučių Harry Kane`as turėjo progą mušti. Raheemas Sterlingas tarsi ant lėkštutės pateikė kamuolį priešais vartus, tačiau rezultatyviaus žaidėjas smūgiavo šalia vartų.

Įpusėjus pirmajam kėliniui žaidimas nurimo. Anglija bandė perimti žaidimo iniciatyvą, tačiau Belgijos rinktinė vis surengdavo pavojingas kontratakas.

Pirmąjį kampinį Belgijos rinktinė kėlė 34-ą minutę. Po jo pavojingai vartų link smūgiavo Toby Alderweireldas, tačiau kamuolys lėkė virš vartų.

35-ą minutę N. Chadli patyrė traumą. Jam prireikė medicininės pagalbos, todėl kelias minutes belgai buvo priversti žaisti dešimt prieš 11. Tuo metu Anglija bandė paspausti, tačiau jiems įvarčio įmušti nepavyko.

N. Chadli pakeitė Thomas Vermalenas. Iš karto po keitimo belgai kėlė kampinį, tačiau anglai lengvai nuo jo apsigynė.

Prie pirmojo kėlinio buvo pridėtos dvi minutės. Kėlinio pabaigoje į Anglijos vartus smūgiavo K. De Bruyne ir R. Lukaku, tačiau jų smūgius blokavo gynėjai.

Pirmasis kėlinys baigėsi rezultatu 1:0.

Prieš antrąjį kėlinį Anglijos rinktinėje buvo atlikti net du keitimai. Raheemą Sterlingą pakeitė Marcusas Rashfordas, o Danny Rose`ą pakeitė Jesse Lingardas.

Antrąjį kėlinį aktyviau pradėjo Anglijos rinktinė, tačiau nuo visų atakų belgai apsigynė. 50-ą minutę buvo paskirtas baudos smūgis į Belgijos vartus. Smūgiavo K. Trippieras, tačiau kamuolį į užribį išmušė Janas Vertonghenas. Po to buvo keliamas kampinis, tačiau kamuolį sugavo vartininkas. Anglijos ataka peraugo į Belgijos rinktinės kontrataką, kurios smaigalyje buvo Edenas Hazaras. Pavojingą ataką nutraukė Johnas Stonesas, kuris gavo geltoną kortelę.

54-ą minutę J. Lingardas siuntė kamuolį į baudos aikštelę, kur buvo H. Kane`as, tačiau jis kamuolio nepasiekė. Perdavimas lėkė į užribį.

Po keitimų Anglijos rinktinė buvo aktyvesnė, bet Belgijos gynyba buvo aktyvi ir nepramušama

Po dviejų minučių R. Lukaku turėjo šansą dvigubinti rezultatą po K. De Bruynes perdavimo, tačiau kamuolį ir vėl sugavo J. Pickfordas.

60-ą minutę netikėtas keitimas Belgijos rinktinės sudėtyje. R. Lukaku buvo pakeistas Driesu Martensu. Tiesa, žaidėjas iš karto išėjo į persirengimo kambarį, todėl galima spėti kad R. Lukaku gavo traumą.

Anglijos rinktinė po kampinių nebesukūrė pavojingų atakų. Anglijos rinktinei teko ieškoti kitokių būdų mušti. Nuo 65-os minutės Anglijos rinktinė užgulė Belgijos varus.

69-ą minutę E. Dieris smūgiavo iš toli, tačiau Th. Courtois lengvai sugavo kamuolį.

Neįtikėtina! 70-ą minutę E. Dieris aplenkė vartininką ir smūgiavo į vartus, tačiau kamuolį prieš pat vartų liniją į užribį išspyrė T. Alderweireldas.

Atrodo, kad antrajame kėlinyje E. Dieris tiesiog traukė komandos draugų siunčiamus kamuolius. 73-ą minutę jis smūgiavo šalia vartų. Iš karto po to buvo užfiksuota pražanga. Baudos smūgį atliko K. Trippieras, kamuolį galva H. Maguire`as kamuolį siuntė vartų link.

Anglija didino spaudimą, tačiau Belgijos rinktinė gynyboje dirbo tiksliai. Emocijų rungtynėse taip pat vis daugėjo. H. Maguire`as už ginčus su teisėju gavo geltoną kortelę.

Belgijos rinktinės treneris matydamas velnių problemas atliko keitimą – Youri Tielmansą pakeitė Musa Dembele.

80-ą minutę belgai surengė išties pavojingą ataką. Th. Meunier smūgiavo į vartus, tačiau čia anglus išgelbėjo J. Pickfordas.

Jau po dviejų minučių – Edenas Hazardas įmušė antrąjį įvartį Belgijos rinktinei. Vartininkas dar bandė atmušti kamuolį, tačiau prie jo nespėjo. Nuostabų perdavimą atliko K. De Bruyne.

Po šio įvarčio Anglijos rinktinė nuleido rankas. G. Southgate`as dar ragino savo futbolininkus kovoti ir 84-ą minutę atliko keitimą – R. Loftusą-Cheeką pakeitė Dele Alli.

Prie antrojo kėlinio buvo pridėtos trys minutės, tačiau per jas vyko kamuolio mušinėjimas, o Axelis Witselis prieš pat nuskambant teisėjo švilpukui dar gavo geltoną kortelę už laiko vilkinimą.

Geriausiu susitikimo žaidėju išrinktas E. Hazardas.

Belgija – Anglija 2:0

4` [1:0] Thomas Meunier

82` [2:0] Eden Hazard