Geležiniai Prancūzijos futbolo rinktinės gynybos gniaužtai sustabdė „Raudonuosius velnius“

Sankt Peterburge paaiškėjo pirmoji pasaulio čempionato finalo dalyvė ir ja tapo 1998 metų triumfą norinti pakartoti Prancūzijos rinktinė, kuri savo gynyba sustabdė Belgijos rinktinę ir laimėjo pusfinalio susitikimą rezultatu 1:0 (0:0).

Roberto Martinezo auklėtiniai šiame čempionate jau pakartojo geriausią Belgijos futbolo pasiekimą pasaulio futbolo čempionate. 1986 metais Meksikoje vykusiame turnyre belgai nužygiavo iki pusfinalio, kur pralaimėjo tąkart čempionų taurę iškovojusiai Argentinos rinktinei. Mažajame finale „Raudonieji velniai“ susidūrė su Prancūzija, kuriai po pratęsimo pralaimėjo rezultatu 2:4.

Roberto Martinezas, AFP/Scanpix nuotr.

Ir šiemet rinktinės itin aktyvios puolime bei turi itin talentingų žaidėjų, kurių individualus meistriškumas gali nulemti rungtynių baigtį. Tačiau žiūrovai antradienį gali išvysti ir atsargesnį futbolą, mat rungtynių kaina, lyginant su prieš daugiau nei 30 metų vykusiomis pirmenybėmis, kur kas didesnė. Rinktinės kovėsi dėl patekimo į finalą, kuris automatiškai garantuoja bent jau sidabro medalius. Tačiau apie juos niekas negalvoja, kai daugybės liaupsių sulaukusios komandos mato tik viena – nugalėtojų taurę.

SIPA/Scanpix nuotr.

Ypač, kai abiejų komandų žaidimas leidžia mėgautis futbolo grožiu. Pamažu įsivažiavusi Prancūzija grupių etape iškovojo pergales prieš Australijos ir Peru rinktines. Tik paskutinėse šio etapo rungtynėse buvo užfiksuotos pirmosios nulinės lygiosios turnyre su Danijos rinktine. Šioje akistatoje abi komandos buvo nušvilptos dėl itin savo vangaus žaidimo. Aštuntfinalyje tribūnos nebeturėjo priekaištų, kai 19-metis prancūzas Kylianas Mbappe tiesiog nuskandino Argentinos laivą – rungtynės baigėsi europiečių triumfu 4:3. Ketvirtfinalyje „Les Bleus“ laukė dar vienas Pietų Argentinos atstovų barjeras – Urugvajaus rinktinė. Tačiau savo lyderį Edinsoną Cavani praradusi „La Celeste“ galiausiai kapituliavo.

„Raudonųjų velnių“ kelias iki pusfinalio – taip pat įspūdingas. Grupės etape jie tiesiog traiškė varžovus: pirma 3:0 sutriuškino Panamos futbolininkus, tada net 5:2 pervažiavo Tuniso futbolininkus, o paskutiniame grupės susitikime belgai 1:0 palaužė anglus. Tačiau ten Kaliningrade susitiko toli gražu ne pagrindinės komandų sudėtys. Apakinti tokiu žaidimu belgai atrodo patikėjo, kad yra neįveikiami, tačiau aštuntfinalio dvikova jiems atvėrė akis – vos pavyko išnešti sveiką kailį rungtynėse su Japonija. Čia tik paskutinę minutę įspirtas Belgijos rinktinės įvartis atvėrė vartus į kitą etapą. O jame laukė viena turnyro favoričių – Brazilijos rinktinė. Puikiai neutralizavę pavojingiausius jų žaidėjus belgai puikiai pasirodė puolime ir triumfavo gavę bilietą į pusfinalį.

Abi rinktinės prieš tai buvo susitikusios net 74 kartus, tačiau tik dukart pasaulio futbolo čempionate. Paskutinį kartą – Meksikoje, o nuo tada komandos žaidė 8 draugiškas rungtynes.

Startinės rinktinių sudėtys:

Rungtynių teisėjas – urugvajietis Andresas Cunha.

Prancūzijos rinktinė savo startinėje sudėtyje padarė vieną pakeitimą – Blaise`as Matudi pakeitė Corentino Tolisso.

Belgijos rinktinėje taip pat vienas pakeitimas – dėl geltonų kortelių pusfinalį priverstas praleisti Thomas Meunieris, o jį pakeitė Mousa Dembele.

Antradienį į pusfinalio susitikimą atvyko ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Belgijos karalius Philippe`as.

Nuo pirmųjų minučių Belgijos rinktinė buvo aktyvesnė, o prancūzai daugiau žaidė gynyboje. Žaidimo tempas, nors ir aukštas, tačiau pirmąsias penkias minutes vyko žvalgyba ir smūgių į vartus nebuvo atlikta.

5-ą minutę Edenas Hazardas veržėsi vartų link, tačiau mėlynieji apsigynė. Buvo keliamas pirmasis kampinis prie Prancūzijos vartų, tačiau jis buvo labai nevykęs.

E. Hazardas, Reuters/Scanpix nuotr.

Kylianas Mbappe išlaukė savo šanso ir 11-ą minutę išbėgo į greitą ataką, tačiau baudos aikštelėje prie kamuolio pirmasis atbėgo Thibautas Courtois.

Po kelių minučių pavojinga ataka atsakė ir E. Hazardas, kurio smūgis skriejo visai šalia vartų. Įdomu tai, kad pirmoji pražanga rungtynėse buvo užfiksuota tik 17-ą minutę.

Po minutės Blaise`as Matuidi leido kamuolį iš toli ir Belgijos vartus apsaugojo tik vartininkas.

Kontratakos vyravo pirmajame kėlinyje. E. Hazardas ir vėl pabandė smūgiuoti į vartus, tačiau juos išgelbėjo prancūzų gynybinė linija, kurios vienas iš žaidėjų galva siuntė kamuolį į užribį. Belgija po kampinio nieko nesukūrė.

Tenka pastebėti, kad Belgijos pavojingos atakos buvo kuriamos kraštais, o ne centre. Keli tokie bandymai prieš tai baigėsi nesėkmingai.

21-ą minutę labai pavojinga Belgijos ataka, kai po kampinio Toby Alderweireldas siuntė kamuolį į vartus, tačiau Hugo Lloris šokdamas į šoną išmušė kamuolį už vartų.

Sužaidus 25 minutes net keturis kartus kampinį kėlė Belgijos rinktinė, o Prancūzija – vieną. Belgijos dominavimas buvo jaučiamas, tai įrodė ir  Kevinas de Bruyne, kuris 28-ą minutę sugebėjo aštriai perduoti kamuolį į baudos aikštelę, tačiau kamuolio niekas nepasiuntė į vartus.

31-ą minutę prie Belgijos vartų buvo atliekamas baudos smūgis, Antoine Griezmannas perdavė kamuolį Benjaminui Pavardui, kuris pakėlė kamuolį į baudos aikštelę, kur galva O. Giroud jį nukreipė į tolimąjį vartų kampą, tačiau smūgis netikslus.

Praėjus pusvalandžiui nuo rungtynių pradžios dominavimą rungtynėse po truputį ėmė perimti prancūzai.

A. Griezmannas antroje pirmo kėlinio pusėje ėmė dažniau atakuoti vartus, tačiau netaikliai. 36-ą minutę – nemalonus signalas mėlyniesiems. Ant vejos atsidūrė O. Giroud, tačiau po suteiktos medicininės pagalbos jis galėjo tęsti rungtynes.

Belgai kėlinio pabaigoje ėmė daryti vis daugiau klaidų, kurias prancūzai vertė smūgiais.

Pirmasis realus prancūzų šansas mušti į vartus. B. Pavardas smūgiavo į tolimąjį vartų kampą, tačiau čia savo meistriškumą parodė Th. Courtois, kuris savo kojomis uždarė visus kelius į vartus. Po šio smūgio kampinį kėlė jaunasis K. Mbappe, tačiau tai padarė nevykusiai ir belgai lengvai apsigynė.

43-ą minutę šalia baudos aikštelės Moussa Dembele griovė Paulį Pogbą. Teisėjas nusprendė skirti baudos smūgį, kurį realizuoti turėjo A. Griezmannas, tačiau kamulys atsimušė į sienelę.

Prie pirmojo kėlinio buvo pridėta minutė. Jos metu su kamuoliu buvo Belgijos rinktinė, kuri paskutinėmis sekundėmis sukūrė pavojingą ataką, tačiau kamuolys atsimušė į atakos smaigalyje buvusio Romelu Lukaku ranką, tačiau tai nebuvo tyčinis veiksmas. Iš karto po šio epizodo teisėjas užfiksavo pirmojo kėlinio pabaigą.

Antrąjį kėlinį vėl aktyviau pradėjo belgai. 47-ą minutę po Axelio Witselio perdavimo į vartus galvą kamuolį pasiuntė R. Lukaku, kuriam smūgiuoti trukdė prancūzai. Kamuolys lėkė stipriai virš vartų.

51-ą minutę Samuelis Umtiti po kampinio galva kamuolį nukreipė į vartus! Marouane Fellaini nesugebėjo apsiginti nuo šio prancūzo ir pralaimėjo jam oro dvikovą. Kampinį kėlė A. Griezmannas, reikia paminėti, kad šį kampinį uždirbo O. Giroud, kuris sukūrė pavojingą situaciją prie Belgijos vartų, tačiau smūgį blokavo Vincentas Kompany. Rezultatas 1:0.

Po įvarčio „Raudonieji velniai“ buvo pasimetę, o tuo skubėjo naudotis priešininkai. K. Mbappe ėmė rodyti savo sugebėjimus meistriškai dalintis kamuoliu. O. Giroud galėjo padvigubinti rezultatą, tačiau nuo šios atakos apsaugojo Moussa Dembele.

Pirmasis keitimas buvo atliktas Belgijos komandoje – M. Dembele buvo pakeistas Driesu Mertensu. Po šio keitimo belgai atsigavo ir sukūrė vieną pavojingesnių atakų, tačiau ji nesibaigė įvarčiu.

Iš karto po to B. Matuidi pasileido į greitą ataką, tačiau jį šiurkščiai stabdė E. Hazardas, kuris gavo geltoną kortelę.

65-ą minutę gerą progą lyginti rezultatą turėjo M. Fellaini, kuris smūgiavo galva į vartus, tačiau kamuolys lėkė šalia virpsto.

Iš karto po to 67-ą minutę prancūzai pasileido į greitą ataką. Kamuolį gavęs A. Griezmannas perdavė jį O. Giroud, tačiau jis smūgiavo stipriai virš vartų.

Prancūzijos rinktinė po įvarčio žaidė atsakingai ir neleido Belgijai žaisti puolime taip, kaip jie tai darė visose rungtynėse prieš tai. Tai nepatiko raudoniesiems, kurie vis dažniau prasižengė. Viena iš nervingumo išraiškų – antrą geltoną kortelę gavo belgas. Šį kartą – T. Alderweireldas.

Antrajame kėlinyje E. Hazardas ir R. Lukaku buvo nepastebimi. Jie prie kamuolio beveik neprisiliesdavo.

Belgai ėmė atakuoti iš toli, taip stengdamiesi išvengti prancūziškų gynybos gniaužtų baudos aikštelėje, tačiau tokie sprendimai nepasiteisino.

78-ą minutę M. Fellaini už marškinėlių laikė K. Mbappe, buvo paskirtas baudos smūgis, tačiau didesnio pavojaus jis nesukėlė. Po minutės – diskutuotinas teisėjo sprendimas. Ant vejos atsidūrė E. Hazardas, o jį pargriovė O. Giroud, tačiau bauda nebuvo skirta. Tiesa, nelabai sportišku elgesiu pasižymėjo K. de Bryune, kuris vietoj to, kad išmuštų kamuolį į užribį, atliko smūgį vartų link, nors visi žaidėjai laukė teisėjo sprendimo.

Po trijų minučių A. Witselis smūgiavo iš toli į vartus, tačiau H. Llorisas kamuolį iškumščiavo. Tai buvo pirmasis tikrai pavojingas belgų smūgis antrajame kėlinyje. Tuo metu E. Hazardas susidūrė su B. Matuidi. Prancūzui prireikė medicininės pagalbos.

Po kelių akimirkų B. Matuidi vėl skaudžiai susidūrė su priešininku. Jį priverstinai turėjo pakeisti Corentino Tolisso, o O. Giroud aikštėje pakeitė Stevenas Nzonzi.

87-ą minutę pirmąją geltoną kortelę Prancūzijos rinktinėje gavo N`Golo Kante.

Paskutinėmis pagringinio laiko minutėmis belgai surengė šiek tiek aktyvesnę vartų apgultį, kurios metu geriausią šansą turėjo R. Lukaku, kuris nespėjo prie jam siųsto kamuolio.

Prie antrojo kėlinio buvo pridėtos šešios minutės. Iš karto paskutinis keitimas buvo atliktas Belgijos rinktinės gretose. Michy Batshuayi pakeitė Nacerą Chadli.

Per pridėtą laiką žaidimas darėsi vis labiau įtemtas. K. Mbappe gavo geltoną kortelę už laiko vilkinimą. Tai sukėlė belgų pykčio protrūkį. Vos po akimirkos Janas Vertonghenas gavo geltoną kortelę, nes alkūne pataikė K. Mbappe į galvą.

Rungtynių pabaigoje didžiąją likusio laiko dalį kamuolį kontroliavo Prancūzijos rinktinė, kuri ne tik gynėsi, bet bandė įmušti dar vieną įvartį. Belgai nesugebėjo iš savo aikštės pusės pereiti į greitą ataką.

Rungtynių teisėjo švilpukas ne tik paskelbė rungtynių pabaigą, bet ir nukėlė Belgijos čempioniškus planus į Katarą.

Geriausiu susitikimo žaidėju buvo paskelbtas vienintelio įvarčio autorius S. Umtiti.

Prancūzija – Belgija 1:0

51` [1:0] Samuel Umtiti