2018.07.03 19:16

Minimalią persvarą išsaugojusi Švedijos futbolo rinktinė – stipriausiųjų aštuntuke

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.07.03 19:16

Sankt Peterburge paaiškėjo priešpaskutinė ketvirtfinalio komanda, kuria kiek netikėtai tapo Švedijos futbolo rinktinė. Ji po rikošeto pelnė vienintelį rungtynių įvartį, apsigynė nuo puikaus šveicarų puolimo ir šventė patekimą tarp 8 stipriausių pasaulio futbolo ekipų. Galutinis rungtynių rezultatas 1:0 (0:0).

Švedijos rinktinė kelias į pirmąją F grupės vietą buvo dramatiškas. Pirmosiose rungtynėse švedai sunkiai, po įmušto 11 metrų baudinio 1:0 įveikė Pietų Korėją. Antrosiose rungtynėse jie susitiko su vokiečiais, kurie paskutinėmis minutėmis išplėšė pergalę 2:1. Lemiamose rungtynėse „Mėlynai geltoni“ kiek netikėtai sutriuškino grupės lyderę Meksiką 3:0 ir užsitikrino pirmąją F grupės vietą.

SIPA/Scanpix nuotr.

„Rossocrociati“ čempionatą pradėjo pakiliai, kai pirmosiose rungtynėse su E grupės favoritais brazilais sužaidė lygiosiomis 1:1. Kitose rungtynėse šveicarai džiaugėsi kol kas vienintele savo pergale turnyre prieš Serbijos rinktinę 2:1. Paskutinėse rungtynėse šveicarams užteko ir lygiųjų, būtent jomis ir baigėsi susitikimas su Kosta Rika 2:2. Šveicarijos rinktinė su 5 taškais užsitikrino antrąją vietą E grupėje.

Janne Anderssono kariauna – viena pastoviausių čempionate. Paskutinėse dvejose grupių rungtynėse jų startinė sudėtis nesikeitė, tačiau antradienį jiems reikėjo atlikti bent vieną pakeitimą, nes Sebastianas Larssonas negalėjo padėti dėl surinktų geltonų kortelių.

Šveicarijos rinktinei net du žaidėjai negalėjo padėti dėl gautų geltonų kortelių – Fabianas Scharas ir kapitonas Stephenas Lichtseineris.

Įdomu tai, kad skandinavų rinktinės kapitonui Andreasui Granqvistui aštuntfinalio rungtynių dieną turėtų gimti vaikas, tačiau jis susitikime jis pasirodė.

50 – tiek iš viso susitikimų pasaulio čempionate sužaidė Švedija, tačiau ji niekada netapo čempione – geriausias pasirodymas užfiksuotas namuose rengtame čempionate 1958 metais, kai ji pasiekė finalą, tačiau jame pralaimėjo brazilams.

Šveicarijos statistika taip pat neblizga. Paskutinį kartą į ketvirtfinalį jie buvo patekę dar 1954 metų čempionate, kuris vyko namuose.

Komandos rungtynes pradėjo tokiomis sudėtimis:

Sankt Peterburge surengtos dvikovos teisėjas – slovėnas Damiras Skomina.

Šveicarijos rinktinės startinėje sudėtyje – vienas svarbus pasikeitimas: Josipas Drmičius šiame pasaulio futbolo čempionate dar nebuvo nepradėjęs rungtynių nuo pirmųjų minučių, tačiau puiki jo forma ir didelė reikšmė komandai lėmė tai, kad Vladimiras Petkovičius nusprendė šį žaidėją įtraukti į startinę sudėtį.

Švedijos rinktinės sudėtis – be didesnių siurprizų. Vienintelis pasikeitimas Janne Anderssono rinktinėje – vietoj suspenduoto Sebastiano Larssono aikštėje pasirodė Gustavas Svenssonas. Šio žaidėjo pasirinkimas jau prieš rungtynes rodė, kad švedai visų pirma akcentuos darbą gynyboje.

Tai matėsi ir nuo pirmųjų minučių. Švedijos rinktinė nesileido strimgalviais į puolimą, o žaidimą ramiai pradėdavo nuo gynybos. O šveicarai vis ieškojo plyšių skandinavų gynyboje.

7-ą minutę pirmą smūgį į vartus atliko Stevenas Zuberas.

Tiesa, ir švedai turėjo kuo atsakyti – vos po minutės Marcusas Bergas išmėgino laimę, tačiau kamuolys skriejo gana toli nuo vartų.

Per pirmųjų 10 minučių šveicarai kamuolį kontroliavo net 61 proc. laiko. Prabėgus dar kitoms 10 minučių švedai kiek sumažino priešininkų kamuolio kontrolę (iki 58 proc.), tačiau nei viena pusė nesukūrė nieko itin pavojingo. Tiesa, švedams reikėjo atlaikyti šveicarų kampinių audrą.

24-ą minutę jau šiauriečiai turėjo progą, kai po Valono Behrami pražangos galėjo realizuoti baudos smūgį, tačiau po Andreaso Granqvisto perdavimo į baudos aikštelę M. Bergo bandymas pamėginti smūgiuoti buvo nesėkmingas – vartininkas neutralizavo pavojų.

Kitoje aikštės pusėje čia pat Steveno Zubero smūgis galva taip pat buvo netikslus.

Sužaidus beveik pusvalandį jau M. Bergas turėjo puikią progą, tačiau Yannas Sommeras žaidė patikimai ir atmušė švedo smūgį. Komandos buvo atlikusios po vieną smūgį į vartų plotą.

Kibią gynybą demonstravę švedai kartais ir pažeisdavo taisykles, už ką prieš J. Drmičių prasižengęs Mikaelis Lustigas gavo geltoną kortelę.

34-ą minutę Granitas Xhaka turėjo neblogą progą, tačiau stiprus jo smūgis skriejo gerokai virš vartų.

41-ą minutę jau Albinas Ekdalas smūgiavo šalia vartų. Pavojingomis atakomis apsikeitusios komandos pabaigė itin lygų pirmąjį kėlinį. Nors kamuolio kontrolę turėjo šveicarai – 66 proc. laiko, tačiau abi komandos atliko tiek pat smūgių – 7, iš kurių po 4 skriejo prie vartų. 2 šveicarų bandymai buvo nukreipti į vartų plotą (švedų – 1).

Antrasis kėlinys prasidėjo aktyviu šveicarų spaudimu, tačiau visi bandymai atsimušdavo į Skandinavijos ekipos gynybą sieną. O jie taip pat nebuvo pėsti – taip pat rengė atakas, o neblogą progą 49-ą minutę turėjo Ola Toivonenas.

Sužaidus valandą – nesėkminga šveicarų atkarpa. Pirma Granitas Xhaka neišnaudojo puikios galimybės pasižymėti, o kiek vėliau Valonas Behrami už pražangą užsidirbo geltoną kortelę.

66-ą minutę – dar blogesnis epizodas šveicarams. Emilis Forsbergas smūgiavo į vartus ir kamuolys po rikošeto įskriejo į vartus.

Čia pat – dar viena geltona šveicarų kortelė. Už greitos atakos sustabdymą buvo įspėtas Granitas Xhaka.

Likus 20 minučių – rikošetas jau kitoje aikštės pusėje, tačiau kamuolys neskriejo į vartų plotą.

Nepatenkintas tokia padėtimi V. Petkovičius atliko iškart du keitimus: Steveną Zuberą pakeitė Breelas Embolo, o Blerimą Dzemailį – Haris Šeferovičius.

Po šių pokyčių aikštėje šveicarai pradėjo kur kas daugiau pulti ir kontroliuoti padėtį aikštėje. Likus žaisti 10 minučių šveicarai kėlė jau 10 kampinį, tačiau nieko rimtesnio iš to nesugebėjo sukurti.

Norėdamas kiek atšviežinti žaidimą, Janne Anderssonas taip pat atliko porą keitimų: Emilį Forsbergą pakeitė Martinas Olssonas, o Mikaelį Lustigą – Emilis Krafthas.

Jiems teko sunki užduotis. Atlaikyti šveicarų surengtą vartų šturmą.

Tai ir J. Drmičiaus, ir Ricardo Rodriguezo galingi smūgiai. Tačiau šveicarai vis nerado plyšių patikimai veikusioje Švedijos gynyboje.

Skandinavijos atstovai, kurių gretose buvo atliktas dar vienas keitimas – M. Bergą pakeitė Isaacas Kiese Thelinas – galiausiai išnaudojo priešininkų organizuotą vartų šturmą.

O prieš greitai į puolimą pabėgusį ir vieną prieš vartus atsidūrusį Martiną Olssoną prasižengęs Michaelis Langas už paskutinės vilties pražangą buvo nubaustas raudona kortele.

Nors švedas ir krito baudos aikštelėje, tačiau teisėjas po vaizdo peržiūros nusprendė skirti baudos smūgį į Šveicarijos rinktinės vartus.

Prasižengta buvo tiesiai prieš vartus, tad Ola Toivoneno smūgis buvo itin geras, tačiau puikiai pasidarbavo Y. Sommeras. Bet tai jau nieko nebelėmė. Teisėjas iškart po šio epizodo paskelbė rungtynių pabaigą ir Švedijos rinktinės triumfas prasidėjo.

Šiose rungtynėse šveicarai kamuolį valdė 64 proc. laiko, atliko 18 smūgių į vartus (švedai – 11), tačiau tik 4 bandymai buvo į vartų plotą (švedų – 2). Itin įspūdinga kampinių statistika – šveicarai jų kėlė net 11, kai Švedijos futbolininkai prie kampinio gairelės stovėjo vos dukart.

Švedija ketvirtfinalyje susitiks su Kolumbijos ir Anglijos poros nugalėtoja.

Švedija – Šveicarija 1:0

66` [1:0] Emil Forsberg