2018.07.03 00:00

Drąsų futbolą demonstravusią Meksiką įveikusi Brazilija – FIFA 2018 ketvirtfinalyje

Eglė Zubriūtė, LRT.lt2018.07.03 00:00

Meksikos rinktinė, nors priešinosi Brazilijai, tačiau po atkaklios kovos jai pralaimėjo rezultatu 0:2 (0:0). Ši pergalė atvėrė pietų amerikiečiams kelią į ketvirtfinalį, kuriame jie susitikis su Belgijos rinktine, kuri paskutinėmis minutėmis įveikė japonus.

„Selecao“ aštuntfinalio susitikime turėjo net dvi užduotis. Viena jų, žinoma, patekti į kitą etapą, o antroji – parodyti tikrąjį savo veidą. Tite kariauna čempionatą pradėjo nuviliančiai. Pirma lygiosiomis 1:1 buvo sužaista su Šveicarija, po to tik rungtynių pabaigoje rezultatu 2:0 nugalėta Kosta Rika, tad šios komandos likimas sprendėsi paskutinėse rungtynėse su Serbija.

Čia pietų amerikiečiai pagaliau sukruto, įveikė europiečius 2:0 ir užsitikrino pirmąją vietą E grupėje, ką futbolo specialistai šiai rinktinei ir žadėjo dar prieš prasidedant turnyrui. Tiesa, tokio neužtikrinto žaidimo jie nesitikėjo.

Jų varžovai aštuntfinalyje – padebesiais skrajojanti Meksikos komanda. Jau pirmosiose rungtynėse lotynų amerikiečiai rezultatu 1:0 įveikė titulą gynusią Vokietiją, vėliau 2:1 nugalėjo Pietų Korėją, tačiau paskutinėse grupės rungtynėse net 0:3 nusileido Švedijos vienuolikei.

Pasitikėjimo savo jėgomis Juano Carloso Osorio treniruojamai „El Tri“ pridėjo ir paskutinis susitikimas su pirmadieniovaržove. 2014 metais Brazilijoje vykusiame turnyre jie su turnyro šeimininkais sužaidė nulinėmis lygiosiomis. Kita vertus, tai vienintelis kartas, kai pergalės nešventė brazilai.

Hectoras Moreno Meksikai padėti negalėjo dėl gautų geltonų kortelių.

Rungtynes komandos pradėjo tokiomis sudėtimis:

Pagrindinis rungtynių teisėjas – italas Gianluca Rocchi. Jis įėjo į istoriją kaip pirmasis teisėjas, pasinaudojęs VAR sistema pasaulio futbolo čempionate.

Meksikos rinktinė startinėje sudėtyje atliko tris keitimus: Hectorą Moreno pakeitė Hugo Ayala, o Andresas Guardado ir Raphaelis Marquezas pakeitė Marco Fabianą ir Miguelį Layuną.

Brazilijos rinktinėje du pasikeitimai – Fagneris ir Felipe Luisas pakeitė Marcelo ir Danilo.

Susitikimas prasidėjo aktyviai. Meksikos rinktinė jau antrąją minutę turėjo šansą įmušti įvartį, kai Brazilijos  vartininkas Alissonas nevykusiai bandė iškumščiuoti kamuolį tolyn, tačiau jis nuskriejo tiesiai prie meksikiečio Hirvingo Lozano kojų. Pastarasis atliko pakartotinį smūgį, kurį blokavo vietoje atsiduręs Miranda.

6-ą minutę brazilas Neymaras smūgiavo iš toli, tačau vartininkas Guillermo Ochoa buvo vietoje.

Meksikos futbolo rinktinė pirmąsias 15 minučių buvo labai aktyvi – kūrė aštrias atakas ir turėjo realių šansų įmušti įvartį. Brazilijos futbolininkai buvo priversti gintis ir pietų amerikiečių žaidime buvo labai daug broko, ypač puolime, kuriame be Neymaro smūgio nebuvo sukurta nieko pavojingo.

Meksikiečiai Brazilijos gynybą pjaustė ilgais perdavimais iš aikštės vidurio brazilų vartų link. 22-ą minutę Hectoras Herrera bandė atlikti smūgį į Brazilijos vartus, tačiau sudelsė ir prie jo atbėgo net keli brazilai, kurie spėjo blokuoti smūgį.

25-ą minutę brazilai pagaliau atrado kelius Meksikos vartų link. Pirmosios puolimo bangos metu į vartus smūgiavo Neymaras, kuris individualiu meistriškumu įveikė meksikiečių gynybą, tačiau jo smūgis buvo blokuotas. Po brazilų kampinio dar pavyko sukurti kelis pavojingus epzodus, tačiau atakos pasibaigė 26-ą minutę, kai Gabrielio Jesuso smūgiuotas kamuolys lėkė virš vartų.

Meksikiečių atakos vystomos kraštais, kurie, kaip pastebi ekspertai, yra silpnoji Brazilijos rinktinės vieta.

Nuo 30-iosios minutės brazilai vis dažniau atsidurdavo prie meksikiečių vartų. 32-ą minutę G. Jesusas smūgiavo į vartų plotą, tačiau kamuolį atrėmė G. Ochoa, vėliau dar kartą smūgis buvo kartojamas, tačiau jis buvo blokuotas. Po kampinio Brazilija nesukūrė nieko pavojingo, nes meksikiečiai apsigynė. Futbolas ir toliau išliko atviras, o kamuolio kontrolė – lygi abejose komandose.

39-ą minutę Neymarą skausmingai griovė Edsonas Alvarezas ir už šią pražangą gavo geltoną kortelę. 40-ą minutę paskirtą baudos smūgį atliko pats brazilas, tačiau kamuolys lėkė šalia vartų.

Iki pagrindinio laiko pabaigos likus dviems minutėms H. Lozano perdavė kamuolį Carlosui Velai, prieš kurį skausmingai prasižengė brazilas F. Luisas. Jis gavo geltoną kortelę.

Prie pirmojo kėlinio nebuvo pridėta laiko, nes stabdymų pirmajame kėlinyje iš viso nebuvo. Nors pirmasis kėlinys baigėsi 0:0, tačiau jis buvo aktyvus ir komandos nesistengė užsidaryti vien tik gynyboje.

Nors kamuolį abi komandos valdė panašiai laiko, tačiau labiausiai dėmesys krypstą į smūgius. Į vartų plotą Brazilijos futbolininkai atliko tris smūgius, o Meksika – 0.

Prieš prasidedant antrajam kėliniui Meksikos rinktinės strategas Juanas Carlosas Osorio atliko keitima – R. Marquezą pakeitė M. Layunas.

Antrąjį kėlinį aktyviai pradėjo Brazilijos futbolininkai. 48-ą minutę į vartus smūgiavo Philippe Coutinho, tačiau G. Ochoa stovėjo savo vietoje. Atsakomąją ataką surengė meksikiečiai. 50-ą minutę Gallardo nesėkmingai smūgiavo iš toli ir kamuolys lėkė į žiūrovų eiles.

51-ą minutę įvartis! Po Williano perdavimo šalia vartų Neymaras siuntė kamuolį į vartus. Tai antrasis brazilo įvartis čempionate.

Iš karto po to meksikiečiai norėjo įmušti greitą atsakomąjį įvartį, tačiau brazilų gynybos nepavyko palaužti, o po kelių minučių H. Herrera gavo geltoną kortelę. Jei Meksikos rinktinė būtų patekusi į ketvirtfinalį, jam šį susitiką būtų tekę praleisti.

55-ą minutę Meksikos rinktinės treneris atliko antrąjį keitimą. E. Alvarezą pakeitė Jonathanas dos Santosas, tačiau šis keitimas teigiamų pasekmių neturėjo, nes po 4 minučių Paulinho spyrė kamuolį tiesiai į vartus, tačiau G. Ochoa ir vėl smūgį atrėmė. Iš karto po to H. Lozano pasileido į greitą ataką, tačiau jį stabdė Casemiro. Jis gavo geltoną kortelę ir dėl to Brazilijai negalės padėti ketvitfinalyje.

Rungtynėse tik daugėjo pavojingų atakų. Po 60-ą minutę Meksikos atliko paskutinio keitimo, kai Javierą Hernandezą pakeitė Rauli Jimenezas, C. Vela smūgiavo iš toli tiesiai į vartus, tačiau Alissonas smūgį atremė.

Brazilijos gretose pirmadienio rungtynėse aktyvus buvo Willianas, kuris 63-ą minutę smūgiavo į vartus, tačiau Meksikos vartininkas ir toliau nuostabiai saugojo Meksikos vartus. 68-ą minutę Willianas atliko aštrų perdavimą Neymarui, tačiau jo smūgis skriejo šalia vartų. Šiose rungtynės Wilianas ir Neymaras prisilietė daugiausiai kartų prie kamuolio.

71-ą minutę Neymaras šalia šoninės linijos ėmė raitytis iš skausmo, jam buvo suteikta medicininė pagalba. Pakartojimo metu paaiškėjo, kad M. Layunas jam užmynė ant kojos. Teisėjas po VAR peržiūros nusprendė, kad meksikietis už šį epizodą neturi gauti geltonos ar raudonos kortelės.  Po kelių minučių, kai prasidėjo žaidimas, C. Salcedo griovė Neymarą. Už šią pražangą meksikietis gavo geltoną kortelę.

Reuters/Scanpicx nuotr.

Likus 10 minučių iki pagrindinio laiko pabaigos pirmasis keitimas atliktas ir Brazilijos rinktinėje – Paulinho pakeistas Fernandinho. Reiktų priminti, kad Meksikos rinktinė paskutinį savo keitimą atliko dar 60-ą minutę.

82-ą minutę Thiago Silva atsidūrė ant vejos, jam prireikė medicininės pagalbos, tačiau jis galėjo tęsti rungtynes. Po keturių minučių P. Coutinho buvo pakeistas Roberto Frimino.

Nors Meksika ir turėjo paskutinėmis minutėmis aktyviau atakuoti Brazilijos vartus, tačiau tikrai pavojingų progų jie nesukūrė.

88-ą minutę tik į aikštę išėjęs R. Firmino įmušė antrąjį Brazilijos įvartį. Po Neymaro perdavimo, kurį dar lietė iš vartų išbėgęs vartininkas, R. Firmino kamuolį beliko tik įspirti į tuščius vartus.

Prie antrojo kėlinio teisėjas nusprendė pridėti 6 minutes. Pirmąją pridėto laiko minutę Brazilija dar atliko keitimą. Willianą pakeitė Marquinhosas.

Meksikiečiai paskutinėmis minutėmis dažnai pyko ir kaltino teisėją dėl nefiksuojamų pražangų. Už vieną iš ginčų su teisėju A. Guardado gavo geltoną kortelę. Brazilijos futbolininkai per pridėtą laiką žaidė ramiai, o Meksikos rinktinė paskutinėmis minutėmis sudėjo savo ginklus.

Brazilija atliko žymiai daugiau smūgių vartų link (Brazilija – 21, Meksika – 13).  Su kamuoliu daugiau laiko praleido Meksikos rinktinė (54 proc. laiko).

Geriausiu susitikimo žaidėju buvo išrinktas Brazilijos žvaigždė Neymaras.

Brazilija – Meksika [2:0]

51` [1:0] Neymar

88` [2:0] Roberto Firmino