2018.06.30 21:09

L. Messi keliauja namo: Argentinos futbolo rinktinės viltis nuskandino 19-metis K. Mbappe

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.06.30 21:09

Kazanėje švytėjo tik viena žvaigždė – Kylianas Mbappe savo staigiais prasiveržimais draskė Argentinos rinktinės gynybą, uždirbo 11 metrų baudinį, dukart siuntė kamuolį į vartus, kai rezultatas buvo lygus. 19-metis tiesiog nuskandino pietų amerikiečių viltis net galvoti apie kitą etapą. 4:3 (1:1) ir Prancūzija keliauja į kitą etapą, o praėjusio pasaulio futbolo čempionato finalininkams teks pakuotis lagaminus namo.

Argentinos rinktinė link aštuntfinalio keliavo itin sunkiai. Pirmasis susitikimas grupės etape sudavė pirmąjį smūgį, kai „La Albiceleste“ sužaidė lygiosiomis su turnyro naujoke Islandijos rinktine. Antrasis susitikimas optimizmo taip pat neįkvėpė, nes buvo patirtas pralaimėjimas Kroatijai rezultatu 0:3. Paskutinėse grupės rungtynėse 2:1 įveikta Nigerija ir tai atvėrė duris į aštuntfinalį, kur argentiniečių jau laukė C grupės lyderė Prancūzija.

SIPA/Scanpix nuotr.

Prancūzijos žaidimas čempionato grupių etape buvo žymiai stabilesnis – iškovotos dvi pergalės prieš Australijos ir Peru rinktines. Tik paskutinėse rungtynėse buvo užfiksuotos pirmosios nulinės lygiosios turnyre su Danijos rinktine, kai abi komandos buvo nušvilptos dėl savo vangaus žaidimo.

„Les Bleus“ vartininkas Hugo Lloris sakė, kad jiems reiks sužaisti virš savo galimybių ribų tam, kad nugalėtų Argentiną: „Mes turime būti energingi ir pasitikėti savo komandos vienybe.“

Tuo metu Argentinos treneris Jorge Sampaoli prieš aštuntfinalio susitikimą neigė gandus, kad Argentinos žvaigždė L. Messi daro įtaką jo sprendimams dėl keitimų ir taktikos. Tokie įtarimai kilo po to, kai buvo užfiksuota, kaip treneris su Argentinos žvaigžde šalia aikštės rungtynėse su Nigerija tarėsi, ar į aikštę reiktų išleisti Sergio Aguero.

Treneris Didier Deschampas svarbiose rungtynėse turėjo verstis be Benjamino Mendy, kuris patyrė traumą.

Didžiulio dėmesio susilaukė L. Messi, kuriam šis čempionatas gali būti jau paskutinis rinktinėje, tad tai tuo pačiu būtų paskutinis šansas tapti čempionu.

Tai bus pirmasis šių rinktinių susitikimas aštuntfinalyje. Per paskutinius 32 metus šios dvi komandos susitiko tik du kartus draugiškose rungtynėse 2007 ir 2009 metais. Abu susitikimus laimėjo Argentinos rinktinė.

757 minutes pasaulio čempionate Prancūzijos rinktinė nebuvo praleidusi įvarčio kovodama su rinktine iš Pietų Amerikos. Paskutinį kartą tai dar 1986 metais padarė brazilas Careca. Dar įdomu tai, kad nuo 1986 metų kiekvieną kartą prancūzams patekus į aštuntfinalį, jie patenka į kitą etapą.

Per paskutinius penkis pasaulio čempionatus Argentina visada pateko į ketvirtfinalį, išskyrus 2002 metus, kai argentiniečiai savo kovas baigė dar grupės etape.

Komandos rungtynes pradėjo tokiomis sudėtimis:

Rungtynių teisėjas – Alireza Faghani iš Irano.

Didier Deschamps rungtynes pradėjo pasitelkęs visus savo svarbiausius žaidėjus, kurie vaidino didžiulį vaidmenį ir grupės etape.

Tuo metu Jorge Sampaoli komandoje – staigmena. Startinėje sudėtyje – iki šių rungtynių pradžios per trejas dvikovas grupių etape tik 78 minutes sužaidęs „Boca Juniors“ saugas Cristianas Pavonas.

Rungtynes abi komandos pradėjo atsargiai – žvalgyba. Panašu, kad tokio, atsargaus futbolo, dabar matysime kur kas daugiau.

Tiesa, čia pat atsargiai žaidę argentiniečiai patys sau pakišo koją – 8-ą minutę priešais baudos aikštelę Javieras Mascherano prasižengė prieš Kylianą Mbappe. Prie kamuolio stojęs Antoine`as Griezmannas smūgiavo į skersinį. Pirma itin pavojinga prancūzų proga.

Sužaidus dar kelias minutes vėl suspindo jaunasis Prancūzijos rinktinės puolėjas. Jis nuo savo aikštės pusės nuostabiu reidu su kamuoliu perbėgo praktiškai per visą aikštę, prasimetė jį į baudos aikštelę pro Marcosą Rojo, kuris priešininką sustabdė tik su pražanga.

Kadangi teisėjas buvo visai šalia, o incidentas įvyko baudos aikštelėje, jis nedvejodamas skyrė 11 metrų baudinį ir parodė geltoną kortelę įvykio kaltininkui. Baudinį 13-ą minutę, po to, kai medicinos pagalba buvo suteikta baudinį uždirbusiam K. Mbappe, realizavo A. Griezmannas. 1:0 Prancūzijos rinktinės naudai.

Sužaidus beveik 20 minučių K. Mbappe buvo netoli to, kad uždirbtų dar vieną 11 metrų baudinį. Paulas Pogba po pražangos prieš jį greitai įžaidė kamuolį ir pasiuntė jį prie pat baudos aikštelės buvusiam jaunamam Prancūzijos talentui. Čia jau prasižengė Nicolas Tagliafico, kuris taip pat užsidirbo geltoną kortelę.

Prie kamuolio stojęs P. Pogba smūgiavo itin stipriai, bet gerokai virš vartų.

27-ą minutę A. Griezmannas pavojingai skersavo kamuolį į baudos aikštelę, tačiau Franco Armani buvo pirmasis suskubęs prie vartų.

Jau kitoje aikštės pusėje Gabrielis Mercado mėgino kažką pavojingesnio sukurti prancūzų baudos aikštelėje, tačiau jo skersuotas kamuolys nesulaukė adresato.

Per pirmąjį pusvalandį Argentina kamuolį kontroliavo 71 proc. laiko, tačiau pavojingesnes atakas rengė būtent prancūzai.

O tokį pavojų pajutęs pietų argentiniečiai stabdė varžovus pražangomis. 32-ą minutę taip P. Pogbą sustabdė Javieras Mascherano.

Už dar vieną kietą pražangą prieš N`Golo Kante J. Mascherano prieš save išvydo geltoną kortelę ir jei Argentina būtų patekusi į kitą etapą, jame nebūtų pasirodęs.

O viltis, kad visgi ten Argentina gali būti, atstatė Angelis Di Maria, kuris 41-ą minutę itin tolimu bei galingu smūgiu pramušė Prancūzijos rinktinės gynybą. Tiesa, čia  komandos treneris turėjo ką pasakyti savo žaidėjams, kurie pavojingąjį „La Albiceleste“ narį paliko laisvą.

Po pirmojo kėlinio – 1:1 ir visa kova nusikėlė į antrą kėlinį. Per pirmą rungtynių pusę Argentina kamuolį valdė 63 proc. laiko, tačiau atliko mažiau smūgių – 2 prie vartų (prancūzai – 3) bei 1 į vartų plotą (prancūzai – taip pat 1).

Antrąjį kėlinį Jorge Sampaoli pasitiko atlikęs vieną keitimą. Geltoną kortelę turintis ir paskui K. Mbappe nespėjęs M. Rojo vietą aikštėje užleido Federico Fazio.

Tačiau už kelių minučių sėkmė nusišypsojo argentiniečiams. Po prancūzų iš baudos aikštelės neišmušto kamuolio antrą šansą turėjo pirmoje rungtynių pusėje nežibėjęs Lionelis Messi, kurio perdavimą arčiau vartų kiek pataisė Gabrielis Mercado. Į tokį kamuolio skriejimo krypties pasikeitimą jau nebegalėjo sureaguoti Hugo Lloris. 2:2.

Tačiau po gero epizodo – argentiniečių klaida. Už kvailą pražangą prieš K. Mbappe geltoną kortelę užsidirbo ir Everas Banega. Jei jo komanda būtų keliavusi į kitą etapą, šis žaidėjas nebūtų galėjęs padėti savo komandos draugams.

Čia pat padėtis komplikavosi. Benjaminas Pavardas pakeitė rungtynių eigą puikiu smūgiu pasiuntęs kamuolį į vartus. 2:2 ir nubrauktas visas pietų amerikiečių indėlis.

Beje, kamuolį į vartus galėjo pasiųsti ir A. Griezmannas, tačiau po F. Fazio klaidos gynyboje nesugebėjo nukreipti kamuolio į tuščius vartus.

64-ą minutę dėmesio centre vėl atsidūrė Kylianas Mbappe, kuris puikiu smūgiu pelnė pirmąjį savo įvartį rungtynėse. 3:2 prancūzų naudai.

Už poros minučių – antrasis Argentinos keitimas – vietoj Enzo Perezo į aikštę žengė Sergio Aguero. Puolimą stiprinantis keitimas. Tačiau čia pat visus trenerio planus sumaišė greita prancūzų ataka ir dar vienas įvartis.

Olivier Giroud atliko puikų perdavimą ir Kylianas Mbappe dar kartą pasiuntė kamuolį į vartus. 4:2 ir nebedideli pietų argentiniečių šansai.

Tiesa, prancūzai ir turėdami reikalingą rezultatą, prisirinko nereikalingų geltonų kortelių. 72-ą ir 73-ią minutėmis buvo nubausti Benjaminas Pavardas ir Blaise`as Matuidi.

Čia pat – ir paskutinis Argentinos rinktinės keitimas: Cristianą Pavoną pakeitė Maximiliano Meza.

Per likusias dešimt minučių „Les Bleus“ vairininkas taip pat atliko savo paskutinius keitimus: A. Griezmanną pakeitė Nabil Fekiras, o K. Mbappe – Florianas Thauvinas.

Panašu, kad D. Deschampsas patikėjo pergale. Tačiau džiaugtis buvo kiek anksti.

85-ą minutę L. Messi puikiai prasiveržė prie vartų, tačiau jo smūgis nebuvo pavykęs.

Jau per teisėjo pridėtą laiką po nuostabaus L. Messi perdavimo kamuolį į vartus pasiuntė Sergio Aguero.

Tačiau tai nebuvo pabaiga. Po to, kai susistumdymo aikštės viduryje teisėjas geltonomis kortelėmis „apdovanojo“ argentinietį Nicolas Otamendį ir prancūzą Olivierį Giroud.

Visos šios situacijos kaltininkas Gabrielis Mercado, kuris labai kietai prasižengė prieš P. Pogbą, nuobaudos išvengė.

Puikų šansą išlyginti rezultatą jau 6-ą papildomo laiko minutę Maximiliano Meza galėjo pasiųsti kamuolį į vartus, tačiau smūgiavo prie vartų. Po šios atakos prancūzai galėjo lengviau atsikvėpti. Jų komanda – kitame etape, o savo veido bei charakterio visą čempionatą nesuradusi Argentina priversta krautis daiktus kelionei namo.

Rungtynių metu abi komandos į vartų plotą smūgiavo po 4 kartus, tačiau prancūzai dažniau šaudė prie vartų – 4 smūgiai prieš 1. Tiesa, net 4 Argentinos futbolininkų smūgiai buvo blokuoti (prancūzų – 1). Dažniau kamuolį kontroliavo pietų amerikiečiai – 59 proc. laiko, tačiau įvarčiais savo progas geriau vertė greitomis atakomis varžovus nustebinę europiečiai.

Prancūzija savo varžovus kitame etape sužinos jau šeštadienio vakare – juo taps Urugvajaus ir Portugalijos dvikovos nugalėtojas.

Prancūzija – Argentina 4:3 (1:1)

13` [1:0] Antoine Griezmann (11 metrų baudinys)

41` [1:1] Angel Di Maria

48` [1:2] Gabriel Mercado

57` [2:2] Benjamin Pavard

64` [3:2] Kylian Mbappe

69` [4:2] Kylian Mbappe

90` [4:3] Sergio Aguero