Sportas

2018.06.30 15:46

Su vienais iš futbolo geriausiųjų atsisveikinusiam Kaliningradui piešiamas „pagirių“ scenarijus

Arnas Šarkūnas, specialiai LRT.lt iš Kaliningrado2018.06.30 15:46

Po karščiu dvelkusių ketvirtadienio rungtynių tarp Anglijos ir Belgijos atsibudusiame Kaliningrade siautėjo vėjai, o dangus, regis, buvo nusiteikęs tuoj pat pravirkti. Atrodytų, oras reaguoja į nuotaikas, mat po kelių dėmesiu persunktų savaičių atėjo sunkus laikas. Daugybės turistų bei puikių rungtynių sulaukęs šis Rusijos miestas, dabar, panašu, vėl ištuštės. O užsikrauta našta, įspėja ir viską iš arti stebėjęs Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade Olegas Skinderskis, neleis apie čempionatą pamiršti ilgus metus.

Pelkėje iškilusi mėlynoji burė

Didžiulę burę primenantis ir naktį jūros mėlynumu nusidažantis Kaliningrado stadionas buvo pastatytas būtent šiam Rusijoje vykstančiam pasaulio futbolo čempionatui.

Ketverioms rungtynėms, kuriose iš viso apsilankė daugiau nei 130 tūkst. žmonių. Jie pamatė tokias rinktines kaip Kroatija, Šveicarija, Ispanija, Anglija, Belgija, kurios dar tęsia kovą šiame turnyre. Išties nebloga kompanija...

35 tūkstančiai. Tiek sirgalių talpina šis 300 mln. eurų kainavęs stadionas. Specialiai jam supilta ir poliais sutvirtinta teritorija, kuri tapo nauju šviesuliu pilkame, beveik niekuo Prūsijos didybę nebeprimenančiame mieste. Tačiau kalbintiems sirgaliams uostamiesčio titulu besididžiuojančiame Kaliningrade patiko. Tiesa, kur čia nepatiks, kai čia pat kaunasi tavo mėgstama komanda, o atmosferą prieš rungtynes kuria ir įvairūs artistai.

Kur kas brangiau bilietus nei vietiniai pirkusių turistų čia nebuvo tiek daug. Viešbučiuose, svečių namuose ir paskutinę akimirką dar buvo galima rasti nemažai vietų, nors mieste apgyvendinimo sektorius nėra labai išplėtotas. Tiesa, ir pats čempionatas privertė pasistengti vietinius – daugybė nakvynę siūlančių įstaigų skaičiuoja tik pirmuosius veiklos mėnesius.

Nepaisant įvairių nuogąstavimų, per šias dvi savaites viskas veikė gerai. Kaip ir stadione. Tiek rungtynėms įvykti padėjęs personalas, tiek pats, atrodytų, dykvietėje iškilęs statinys sukūrė jaukumo įspūdį. O ir užsikabarojus į aukščiausią stadione esančią vietą, aikštė ir jo žaidėjai – lyg ant delno. Tiesa, ne taip, kaip, pavyzdžiui, Lietuvos futbolo stadione, tačiau matomumas ir akustika stadione – verti pagiriamojo žodžio.

Gelbėtojų paieškos

Tačiau toks malonumas Kaliningradui kainavo. Nors miestas ir gavo šį stadioną bei papildomų pinigų šventės organizavimui iš valstybės biudžeto, tačiau savus pinigus vėliau teks „kišti“ į šią dovanėlę visai ant Priegliaus kranto. Tą akcentuoja ir Lietuvos generalinis konsulas Kaliningrade Olegas Skinderskis.

„Kaliningradui ir visai sričiai buvo svarbu gauti teisę rengti pasaulio čempionato rungtynes, nes tai suteikė papildomą finansavimą iš federalinio biudžeto. Kalbėti, ar tai ekonomiškai pamatuota, šiandien galbūt neverta, nes naujo stadiono vietos pasirinkimas ir milžiniškos investicijos, kurios tiesiogine prasme buvo sukištos į pelkę, taip siekiant įsisavinti plotus, gali atrodyti sveiku protu nepamatuojamos“, – portalui LRT.lt teigia pašnekovas, tačiau čia pat prideda, kad nepaisant nuogąstavimų, miestui itin svarbus toks traukos centras.

Kitas klausimas, o kas privers į jį sugužėti žmones? Užsienio pramogų žvaigždės šį kraštą aplenkia, o vietinių variantų – ne tiek ir daug. Vienas jų ir turbūt labiausiai aptariamas – stadione turi viešpatauti tai, kam jis ir pritaikytas – futbolas.

Šią nišą ketina užpildyti antrojoje pagal pajėgumą Rusijos futbolo lygoje žaidžiantis „Baltika“ klubas. Tačiau senajame savo stadione kamuolį dar gainiojantys futbolininkai nepritraukia tiek žiūrovų, kiek reikėtų. Yra planų naujųjų klubo namų talpą sumažinti iki 25 tūkst. vietų, tačiau mažai guodžia, nes į rungtynes „Baltica“ surenka po keletą tūkstančių sirgalių.

Kalbos tik apie futbolą

Situaciją, kai pastatytas didžiulis stadionas, bet jame nėra ką daryti, galima palyginti ir su atsibudimu po gero vakarėlio. Tad neradus vaistų, kaip užpildyti šį didžiulį stadioną, tokia situacija gali apimti ir vietinę valdžią.

„Jūs teisingai pavartojote žodį pagirios. Dabar apie tai mažai kas galvoja, nors blaiviai mąstančių žmonių yra. Pasaulinė praktika rodo, kad nepamąstoma apie ateitį, tokie objektai tampa našta ir vegetuoja. Ne paslaptis, kad srities vadovybė dar praėjusių metų vasarą iš anksto paprašė papildomo finansavimo iš Rusijos federalinio biudžeto, nes, akivaizdu, tokie objektai nebus visus metus užkraunami renginiais“, – mano O. Skinderskis.

Tačiau kol kas apie tai sukti galvos nereikia. Rusija iki liepos vidurio neabejotinai gyvens futbolu, kuris nustums bet kokias kitas kalbas. Štai ir pensinio amžiaus ilginimą, regis, kiek pritildė futbolo batalijos ir galingas Rusijos futbolo rinktinės žaidimas. Bent jau Kaliningrade kol kas kalbama tik apie futbolą. O kad reikėtų kalbėti tik apie jį, buvo itin rūpinamasi, mat, nuo incidentų saugojo ant kiekvieno kampo tūnantys tvarkos sergėtojai.

„Rusija rimtai ruošėsi ir į miestus, kur vyko rungtynės, buvo sutrauktos didžiulės policijos ir nacionalinės gvardijos pajėgos viešajai tvarkai palaikyti. Ačiū Dievui, jokių rimtų problemų, susijusių kad ir su sirgalių muštynėmis, kas vyko praėjusio Europos čempionato metu, nepasitaikė. (...) Nenorėčiau gilintis į politinius dalykus, nes futbolo čempionatas, nepriklausomai, kur jis vyksta, yra pasaulinė šventė“, – teigia LRT.lt kalbintas pašnekovas.

Tačiau visos šventės visada baigiasi. Ir neaišku, kada didieji sporto renginiai vėl užsuks į šį kraštą. Tad vietiniams vėl kol kas teks labiausiai džiaugtis penkiskart sinchroninio plaukimo olimpinės čempionės Natalijos Iščenko kaimynyste.

Daugiau O. Skinderskio minčių apie pasaulio futbolo čempionatą Kaliningrade ir miesto vaizdų – įraše: