2018.06.25 19:22

Per rimtas varžovas: Urugvajus patiesė mažumoje likusius rusus ir užkopė į A grupės viršūnę

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.06.25 19:22

Saudo Arabijos ir Egipto rinktines grupių etape tiesiog daužę rusai atsimušė į Urugvajaus sieną. Po greitai praleisto įvarčio gynyboje kartais kvailai klydę rusai jau 36-ą minutę liko mažumoje ir neturėjo daug progų galvoti apie išsilaikymą A grupės viršūnėje. Prastai čempionatą pradėję pietų amerikiečiai, regis, įsivažiavo ir parodė tikrąjį savo veidą – 3:0 (2:0).

Rusijos rinktinės vairininkas Stanislavas Čerčesovas prieš šią dvikovą buvo itin drąsus. Jis teigė, kad jo treniruojamos komandos patekimas į atkrintamąsias varžybas pirmąkart nuo pat Sovietų Sąjungos subyrėjimo yra „tik jų kelionės pradžia“.

Toks trenerio pasitikinėjimas turėjo įpūsti jėgų ir savo komandai, kurios kelyje – kol kas geriausio savo žaidimo nedemonstruojantis, tačiau į atkrintamąsias taip pat jau patekęs Urugvajus. Ši Pietų Amerikos komanda įveikė tiek Saudo Arabijątiek Egiptą rezultatu 1:0, o dabar patikimą gynybą demonstruojančią „La Celeste“ išbandė varžovus nuo kelio tiesiog šlavusi Rusija. Turnyro atidarymo rungtynėse ji net 5:0 sutriuškino Saudo Arabiją, o antrosiose – 3:1 Egiptą.

Tačiau šįkart – sunkiau, nes S. Čerčesovas sprendė ir žaidėjų dilemą – itin svarbūs komandai Aleksandras Golovinas ir Fedoras Smolovas jau turi po geltoną kortelę, tad dar vienas įspėjimas jiems būteų užkirstęs kelią pasirodyti kito etapo rungtynėse.

S. Čerčesovas, AFP/Scanpix nuotr.

Tiesa, Samaroje vykusiose rungtynėse rusams užteko ir lygiųjų, tačiau ir apie jas gana drąsu galvoti, kai Urugvajaus vairininkas Oscaras Tabarezas mėgino priversti tiek Luisą Suarezą, tiek Edinsoną Cavanį parodyti tikrąjį savo veidą.

Įdomu tai, kad Urugvajus laimėjo visas rungtynes, kuriose įvarčius mušė L. Suarezas, tačiau pralaimėjo visas, kuriose įvarčius pelnė E. Cavani.

Komandos rungtynes pradėjo tokiomis sudėtimis:

Tiek L. Suarezas, tiek E. Cavani – startinėje sudėtyje. O. Tabarezo kariaunoje, lyginant su praėjusiomis rungtynėmis prieš Egiptą, – net 4 pasikeitimai. Šįkart nuo pirmųjų minučių aikštėje nepamatėme Jose Gimenezo, Guillermo Varelos, Carloso Sanchezo ir Cristiano Rodriguezo, o vietoj jų – Sebastianas Coates, Nahitanas Nandezas, Lucas Torreira ir Diego Laxaltas.

Rusijos rinktinės sudėtyje – trys pasikeitimai: nuo pirmųjų rungtynių minučių nežaidė jau minėtas Aleksandras Golovinas, Jurijus Žirkovas ir Mario Fernandesas, o vietoj jų – Aleksandras Mirančukas, Igoris Smolnikovas ir Fiodoras Kudrašiovas. Nebuvo startinėje sudėtyje ir F. Smolovo – atsargus S. Čerčesovo ėjimas.

Rungtynių teisėjas – Malangas Diedhiou iš Senegalo.

Rungtynes Samaroje aktyviau pradėjo Pietų Amerikos atstovai. Kamuolį per pirmas 5 minutes 68 proc. laiko kontroliavę urugvajiečiai pirmą pavojingą progą turėjo 10-ą minutę, kai tik prieš baudos aikštelę Jurijus Gazinskis prasižengė prieš Rodrigo Bentancurą. Rusas už šią pražangą užsidirbo ir geltoną kortelę.

Prie kamuolio stojęs L. Suarezas puikiu smūgiu pažeme pasiuntė kamuolį į vartus.

Jau už poros minučių puikų perdavimą gavęs rusas Denisas Čeryševas paleido galingą smūgį į varžovų vartus, tačiau Fernando Muslera buvo savo vietoje, o jo prieš save atmuštą kamuolį už galinės linijos pasiuntė jo komandos draugai.

17-ą minutę po šio žaidėjo pakelto kampinio jo komandos draugas Artiomas Džiuba turėjo puikią progą pasižymėti, tačiau galva smūgiuotas kamuolys skriejo virš vartų.

Per pirmas 20 minučių Urugvajus kamuolį kontroliavo 52 proc. laiko bei kartą siuntė kamuolį į vartų plotą (Rusija – taip pat vieną).

Čia pat – dar viena Rusijos rinktinės klaida. D. Laxalto iš toli smūgiuotas kamuolys po susidūrimo su D. Čeryševu pakeitė skriejimo kryptį ir įskriejo į Igorio Akinfeevo ginamus vartus. 2:0 ir puiki Urugvajaus paraiška dėl pirmos vietos A grupėje.

28-ą minutę po greitos atakos Rodrigo Bentancuras turėjo kone idealią progą, kai išbėgo vienas prieš vartininką, tačiau I. Akinfeevas šįkart nesuklydo. Beje, prieš tai geltona kortele už pražangą buvo nubaustas I. Smolnikovas.

Rusijos futbolininkai pradėjo žaisti vis kiečiau, o prabėgus 36-ioms minutėms ypač komplikavo savo padėtį – I. Smolnikovas prasižengė prieš D. Laxaltą, gavo antrą geltoną kortelę ir turėjo palikti aikštę.

Šis žaidėjas turės praleisti ir kito etapo rungtynes.

Dar po poros minučių – keitimas. Į savo vartus įsimušęs D. Čeryševas vietą aikštėje užleido Mario Fernandesui.

Per likusį kėlinio laiką ir teisėjo pridėtas papildomas dvi minutes abi komandos dar bandė surengti kažką pavojingesnio prie varžovų vartų, tačiau pastangos buvo bevaisės.

Po pirmųjų 45 minučių – 2:0 daugumoje žaidusio Urugvajaus naudai bei neužtikrintas Rusijos komandos žaidimas. Pietų amerikiečiai kamuolį valdė 53 proc. laiko, atliko 2 smūgius į varžovų vartų plotą (Rusija – 1) bei kėlė 1 kampinį (Rusija – 2).

Per ilgąją pertrauką buvo atliktas keitimas Rusijos rinktinės sudėtyje: Jurijų Gažinskį pakeitė Daleras Kuzyjevas.

Nuo pat pirmųjų antrojo kėlinio minučių rusai pradėjo agresyviau stabdyti varžovų atakas.

46-ą minutę Ilja Kutepovas prasižengė prieš L. Suarezą, tačiau baudinio realizuoti stojęs E. Cavani pataikė tiesiai į sienelę.

Antrajame kėlinyje komandos nieko ypatingo nesukūrė, o 59-ą minutę Rodrigo Bentancuro smūgis buvo blokuotas. Čia pats urugvajietis prasižengė ir buvo „apdovanotas“ geltona kortele.

Sužaidus valandą – dar vienas, paskutinis keitimas Rusijos rinktinės sudėtyje – Aleksejų Mirančuką pakeitė Fedoras Smolovas. Už kelių minučių – pirmasis keitimas Urugvajaus rinktinės sudėtyje R. Bentancurą pakeitė Giorgianas De Arrascaeta.

Likus žaisti 15 minučių – Nahitaną Nandezą pakeitė Cristian Rodriguezas. Prieš tai Fernando Muslera klaida galėjo kainuoti savo komandai įvartį, tačiau Urugvajaus vartų sargas sugebėjo ištaisyti savo klaidą.

Dar už 5 minučių – ideali Urugvajaus ataka, kai į priekį išsiveržė L. Suarezas ir E. Cavani. Paskutiniu momentu „Barcelona“ puolėjas skersavo kamuolį per baudos aikštelę, tačiau prieš tuščius vartus atsidūręs E. Cavani prie kamuolio nespėjo.

83-ią minutę jau Cristianas Rodriguezas stipriu smūgiu pamėgino laimę iš toli, bet čia sėkmingai sužaidė Rusijos rinktinės vartininkas.

Čia pat jau Martinas Caceresas turėjo puikią progą pasižymėti, tačiau jo galva smūgiuotas kamuolys skriejo prie vartų.

Jau baigiantis pagrindiniam laikui galėjo pasižymėti Diego Godin ir Martinas Caceresas, tačiau pirmojo smūgį atlaikė I. Akinfeevas, o antrasis smūgiavo netaikliai.

Tai, ko nepadarė jo komandos draugai, pabaigė E. Cavani. 3:0 ir puiki Urugvajaus pergalė.

Beje, už kelių minučių jis vietą aikštėje užleido Maximiliano Gomezui.

56 proc. laiko kamuolį valdę urugvajiečiai net 17 kartų smūgiavo varžovų vartų link (rusai – 3): 6 smūgiai skriejo prie vartų (rusų – 1), net 7 smūgiai į vartų plotą (rusų – 1), o 4 buvo blokuoti (rusų – 1).

Po šios pergalės Urugvajus įsitvirtino A grupės viršūnėje. Kitose grupės rungtynėse Saudo Arabija paskutinės sekundėmis įveikė Egiptą.

Urugvajus – Rusija 3:0

10` [1:0] Luis Suarez

23` [2:0] Denis Cheryshev (į savo vartus)

90` [3:0] Edinson Cavani