2018.06.20 17:21

Ir vėl C. Ronaldo: dar vieną įvartį pelnęs portugalas padovanojo pergalę savo šaliai

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.06.20 17:21

Cristiano Ronaldo Rusijoje vykstančiame pasaulio futbolo čempionate rungtyniauja lyg ant sparnų – nors ir buvo akylai prižiūrimas Maroko rinktinės futbolininkų, portugalas pelnė vienintelį rungtynių įvartį ir padovanojo savo komandai pergalę – 1:0 (0:0). Maskvoje iškovoti trys taškai – itin svarbūs kovoje dėl vietos kitame etape, o Marokas greičiausiai turės atsisveikinti su turnyru po paskutiniųjų grupės etapo rungtynių su Ispanija.

Didžiausias šio Rusijoje vykstančio pasaulio futbolo čempionato stadionas šįkart priimė B grupėje žaidžiančias Portugalijos ir Maroko ekipas. Sugrįžimas į šį 78 tūkst. vietų stadioną papildomą motyvaciją turėtų kelti Fernando Santoso treniruojamos „Selection of the Quinas“ atakų lyderiui Cristiano Ronaldo – prieš kiek daugiau kaip 10 metų jis ten su „Manchester United“ klubu iškovojo pirmąjį Čempionų lygos trofėjų. Vėliau su Madrido „Real“ klubu šį pasiekimą keturis kartus pakartojęs portugalas jau įsirašė į futbolo istoriją aukso raidėmis, o dabar mėgins tapti vienu svarbiausiu čempionatų žaidėjų.

Kad tai paskutinis šansas, supranta daugelis – prieš dvejus metus Europos čempionų titulą iškovojusiam 33 metų puolėjui tai turbūt paskutinis pasaulio futbolo čempionatas. Tris įvarčius rungtynėse su Ispanija į kaimynų vartus įsūdęs, lygiąsias 3:3 išplėšęs ir vos ketvirtuoju žaidėju, kuris įmušė įvarčius keturiuose pasaulio čempionatuose, tapęs komandos lyderis savo taikiklį vėl bandė šį trečiadienį dvikovoje su Maroku.

C. Ronaldo, Reuters/Scanpix nuotr.

O kad lengva nebus, buvo aišku dar prieš rungtynes – prancūzų futbolo specialisto Herve Renardo treniruojamas Marokas yra puikiai besiginanti komanda ir tik nelemtas Azizo Bouhaddouzo įvartis į savo vartus neleido pasiimti taško rungtynėse su Iranu. Motyvacijos prieš dvikovą Maskvoje jiems turėtų pridėjo ir istorinis kontekstas – nors iš 14 pasaulio futbolo čempionato dvikovų afrikiečiai laimėjo dvi, tačiau viena jų – prieš Portugaliją. 1986 metais Meksikoje vykusiame turnyre Afrikos atstovai šventė pergalę 3:1.

Komandos rungtynes pradėjo tokiomis sudėtimis:

Vietoj pirmosiose Portugalijos rungtynėse čempionate žaidusio Lisabonos „Sporting“ saugo Bruno Fernandeso nuo pirmųjų rungtynių minučių aikštėje pasirodė Londono „West Ham“ saugas Joao Mario.

Lyginant su pirmosiosmis rungtynėmis čempionate, Maroko rinktinė įvyko net trys keitimai: Romainą Saissą gynybos grandyje pakeitė Manuelis da Costa, taip pat ją sustiprino ir Nabilas Diraras, o puolimo grandyje vietoj Ayoubo el Kaabio žais Khalidas Boutaibas.

Tokia afrikiečių sudėtis buvo labiau orientuota į gynybą – buvo panašu, kad H. Renardas žaidimą pradės nuo gynybos ir sulauksime pavojingų Maroko rinktinės kontratakų.

Kaip šis planas suveiks, praėjo aiškėti tik amerikiečiui Markui Geigeriui paskelbus rungtynių pradžią. Afrikos atstovai iškart pradėjo spausti portugalus taip mėgindami pelnyti greitą įvartį.

Tačiau būtent tokį pelnė jų varžovai – 4-ą minutę po Joao Moutinho perdavimo į baudos aikštelę kamuolys pasiekė neatsakingai vieną paliktą Cristiano Ronaldo, kuris neklydo ir pasiuntė kamuolį į vartus. 1:0 ir jau ketvirtasis portugalo įvartis šiame čempionate. Šis įvartis – rekordinis. 85-ą taiklų smūgį vilkint Portugalijos rinktinės marškinėlius atlikęs C. Ronaldo tapo rezultatyviausiu Europos futbolininku tarptautiniuose turnyruose.

Kad toks Portugalijos rinktinės smūgis Marokui anaiptol nėra rungtynių pabaiga, buvo matyti jau 12 minutę, kai Medhi Benatia stipriai smūgiavo galva, tačiau čia puikiai sužaidė europiečių vartų sargas Rui Patricio.

18-ą minutę puikiu reidu link vartų varžovus nustebino marokietis Hakimas Ziyachas, tačiau jo smūgis paskutinę akimirką buvo blokuotas.

Sužaidus pirmas 20 minučių komandos po lygiai kontroliavo kamuolį, buvo atlikusios po vieną smūgį į vartų plotą, tačiau marokiečiai vartų link smūgiavo 5 kartus, kai portugalai tai darė triskart.

Sužaidus pusvalandį – epizodas prie Portugalijos rinktinės vartų, kai dėl kamuolio kovojusį marokietį tiesiog nuskynė Jose Fonte, tačiau teisėjo švilpukas tylėjo.

Tiesa, kitoje aikštės pusėje buvo užfiksuota pražanga prieš Joao Mario. Tačiau prieš kamuolio stojęs C. Ronaldo šįkart iš itin patogios padėties smūgiavo tiesiai į sienelę.

40-ą minutę agresyviai žaidę marokiečiai vos nesuklydo, kai prieš vartininką įsiveržęs Goncalo Guedesas pamėgino pasiųsti kamuolį į vartus, tačiau čia idealiai sužaidė puikią reakciją pademonstravęs Moniras El Kajoui.

Čia pat ir geltona kortelė – grubiai prieš C. Ronaldo prasižengęs Medhi Benatia buvo įspėtas. Tai toli gražu ne pirmasis grubus marokiečių bandymas stabdyti Portugalijos atakų lyderį.

Per pirmą kėlinį Maroko futbolininkai net 8 kartus grasino varžovų vartams, o 2 smūgiai skriejo ir į vartų plotą. Tiek pat sėkmingų bandymų atliko ir portugalai, tačiau vartų link smūgiavo mažiau – 5 kartus. Kamuolį abi rinktinės valdė vienodai – po 50 proc. laiko. Rungtynes stebėjo net 78 011 sirgalių.

Antrąjį kėlinį komandos pasitiko be pasikeitimų – o apsikeitus pavojingesnėmis atakomis 51-ą minutę puikią progą turėjo C. Ronaldo, tačiau itin stiprus smūgis skriejo virš vartų.

54-ą minutę marokietis Younesas Belhanda pamėgino laimę stipriu smūgiu iš toli, tačiau Rui Patricio buvo savo vietoje. Dar už poros minučių tas pats Y. Belhanda pavojingai spyrė kamuolį į baudos aikštelę, tačiau portugalų vartus vėl gelbėjo R. Patricio. Dvi pavojingos progos ir itin pastebimas Maroko rinktinės atsigavimas.

Sužaidus beveik valandą, pirmasis keitimas Portugalijos rinktinės sudėtyje – saugą Bernardo Silvą pakeitė Gelsonas Martinsas, kuris iškart įnešė įvairovės į savo komandos žaidimą. 51 proc. kamuolį kontroliavę marokiečiai tuomet buvo atlikę jau 4 smūgius į varžovų vartų plotą.

Likus žaisti 20 minučių abiejose komandose buvo atlikti keitimai – Kh. Boutaibas vietą aikštėje užleido pirmose Maroko rungtynėse šiame turnyre žaidusiam Ayoubui Kaabiui, Portugalijos gretose – Joao Mario pakeitė taip pat pirmose rungtynėse žaidęs Bruno Fernandesas.

75-ą minutę dar labiau buvo sustiprintas Maroko puolimas – Younesą Belhandą pakeitė Mehdi Carcela-Gonzalezas.

Maroko rinktinės futbolininkai puikiai puolė, o Portugalijos vienuolikės išpuolius stabdė ir pražangomis. 85 minutę rezultatą padvigubinti galėjo C. Ronaldo, tačiau jo smūgiuotas kamuolys pataikė tiesiai į sienelę. Čia pat tas pats portugalas efektingai krito, tačiau teisėjo švilpukas tylėjo.

Rungtynių pabaigoje abiejų komandų treneriai atliko po paskutinį savo keitimą – Joao Moutinho pakeitė Adrienas Silva, o Karimą El Ahmadį – Faycalas Fajras.

LaPresse/Scanpix nuotr.

Antrajame kėlinyje buvo atlikti net 6 keitimai, tad teisėjas pridėjo 5 papildomo žaidimo minutes. Čia pat įvyko ir portugalams naudingas epizodas – geltoną kortelę jau užsidirbęs Medhi Benatia patapšnojo per petį Pepei, kuris meistriškai krito, o po to ir užsipuolė konflikto kaltininką.

Likus žaisti 3 minutes geltona kortele buvo nubaustas A. Silva, o po standartinės situacijos puikią progą turėjo M. Beniata, tačiau jo smūgiuotas kamuolys skriejo virš vartų.

Jau desperatiškai paskutines žaidimo minutes puolę marokiečiai turėjo pripažinti varžovų viršenybę bei karčią realybę – jie itin susikomplikavo savo padėtį prieš paskutines grupės etapo rungtynes su Ispanija. Šios rungtynės vyks Kaliningrade.

Žiūrint į statistiką, marokiečiai buvo geresni – atliko 15 smūgių į portugalų vartus, o net 4 smūgiai skriejo į vartų plotą. Portugalai rungtynes baigė su 9 smūgiais, o taiklių smūgių į vartų plotą skaičius po pirmojo kėlinio nepasikeitė – 2.

Tačiau, deja, ne aikštelėje – vienintelio įvarčio autorius C. Ronaldo buvo pripažintas geriausiu rungtynių žaidėju, o švieslentė po 90 minučių rodė jiems nepalankų rezultatą. Dabar visa šalis neabejotinai lauks Ispanijos ir Irano dvikovos, kuri gali apspręsti Maroko likimą šiame pasaulio futbolo čempionate.

Šias rungtynes stebėkite nuo 21 val. per LRT – oficialų turnyro transliuotoją.

Portugalija – Marokas 1:0 (1:0)

4` [1:0] Cristiano Ronaldo