2018.06.18 23:51

Solidžiai pasaulio čempionate debiutavusi Panama neprilygo vangiai rungtynes pradėjusiai Belgijai

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.06.18 23:51

Prisiminus Vokietijos pralaimėjimą meksikiečiams bei Argentinos lygiąsias su islandais, Belgijos rinktinės sirgaliams pirmojo rungtynių su turnyro naujoke Panama kėlinio metu taip pat turėjo būti gana neramu. Vienais turnyro favoritų vadinami belgai niekaip nerado kelių prie varžovų vartų ir tik antrajame individualaus meistriškumo dėka sugebėjo persverti žaidimo svarstykles savo naudai – 3:0 (0:0). Tiesa, gerai besigynusi Panama taip pat turėjo kelias neblogas progas pasižymėti ir taip nustebinti futbolo visuomenę.

Pirmadienį Sočio olimpiniame stadione, kuris talpina 40 tūkst. žmonių, vyko pirmosios G grupės rungtynės.

Belgijos ir Panamos rinktinės susitiko pirmą kartą istorijoje, o Panamai – tai iš viso pirmasis pasaulio čempionatas. Ji pateko į čempionatą aplenkdama JAV rinktinę, nors laimėjo tik trejas iš dešimties atrankos rungtynių. Panamos rinktinės gynėjas Romanas Torresas prieš rungtynes teigė, kad pirmosios rungtynės čempionate jam ir visai šaliai sukels emocijų audrą.

Panamos rinktinės sėkmės kalviu laikomas kolumbietis treneris Hernanas Dario Gomezas, kuris savo tėvynę 1998 metais, o Ekvadorą 2002 metais taip pat išvedė į pasaulio čempionatą. Kol kas tik trys treneriai į pasaulio čempionatą buvo patekę su daugiau skirtingų rinktinių.

Belgija buvo aiški šio susitikimo favoritė, kuri prieš ketverius metus pasiekė čempionato ketvirtfinalį ir jame pralaimėjo Argentinai. „Raudonieji velniai“ iš paskutinių devynerių pirmųjų rungtynių pasaulio čempionate pralaimėjo tik kartą 1986 metais Meksikai.

Belgija buvo viena iš keturių komandų kartu su Anglija, Vokietija ir Ispanija, kurios nei karto nepralaimėjo atrankos rungtynėse į čempionatą.

Rungtynes komandos pradėjo tokiomis sudėtimis:

Lygių skirtumas tarp komandų pasimatė jau nuo pirmųjų minučių – europiečiai kamuolį kontroliavo net 70 proc. laiko, o 7 minutę „raudonųjų velnių“ saugas Yannickas Ferreira-Carrasco turėjo puikų šansą, tačiau Panamos vartininkas Jaime Penedo buvo ten, kur ir turėjo.

Čia pat šis vartininkas gelbėjo ir nuo Drieso Mertenso smūgio. Puikus Panamos ir Bukarešto „Dinamo“ (Rumunija) vartų sargo žaidimas išgelbėjo turnyro naujokus nuo jau nuo dviejų itin pavojingų progų.

14-ą minutę belgas Thomas Meunieris alkūne nokautavo Jose Luisą Rodriguezą ir buvo nubaustas geltona kortele.

Nors Panamos rinktinė nepasižymėjo praktiškai niekuo, tačiau ir belgai po dviejų pavojingesnių išpuolių nerodė nieko ypatingo ir dažnai klydo tiesiog aikštės viduryje.

Tiesa bent jau grubumo aikštėje netrūko – 18-ą minutę geltona kortele už kietą pražangą buvo nubaustas Panamos žaidėjas Ericas Davisas. Tai jau antroji Janny Sikazwe iš Zambijos parodyta kortelė antradienio rungtynėse.

21-ą minutę kamuolį į baudos aikštelę pavojingai skersavo Kevinas De Bruyne, tačiau čia pat įsikišo Michaelis Murillo bei panaikino pavojų.

Per pirmąjį rungtynių pusvalandį belgai kamuolį kontroliavo net 69 proc. laiko, tačiau buvo atlikę tik tuos pačius du smūgius į vartų plotą. Gausiomis pajėgomis puolę belgai atverdavo skyles gynyboje, tačiau meistriškumo trūkumas neleisdavo panamiečiams išnaudoti šių europiečių nesusikalbėjimo pasekmių.

Tiesa, Senojo žemyno atstovai įvykius aikštėje bandė keisti individualiu meistriškumu – 37-ą minutę Edenas Hazardas pavojingu reidu prasibrovė link varžovų vartų ir atliko stiprų smūgį, tačiau Panamos vartininkas buvo savo vietoje.

Per likusį kėlinio laiką „raudonieji velniai“ dar mėgino surengti keletą atakų, tačiau jos atsimušė į Panamos gynybos sieną – prastas kėlinys belgams ir itin atsidavę bei iš paskutiniųjų kovoję jų varžovai. Tiesa, kartais jie žaidė ir pažeisdami taisykles – jau pačioje kėlinio pabaigoje geltona kortele buvo nubaustas ir Panamos rinktinės saugas Edgaras Barcenasas.

Europiečiai kamuolį kontroliavo net 58 proc. laiko, kėlė 7 kampinius (Panama – 2), atliko tris smūgius į vartų plotą (Panama – 0), tačiau šios rinktinės vairininkui Roberto Martinezui per pertrauką teks gerokai pasukti galvą, kaip pagerinti nežibantį komandos žaidimą. O jei įvykiai klostysis taip ir toliau, Senojo žemyno atstovės gerbėjai gali užmiršti posakį „ramus kaip belgas“.

Tačiau jau antrasis kėlinys prasidėjo kur kas geresnėmis naujienomis „raudonųjų velnių“ gerbėjams – 47-ą minutę, kai atrodė, kad Panamos futbolininkai jau apsigynė, Driesas Mertensas vienu lietimu lietė atšokusį kamuolį ir stipriu smūgiu nuginklavo vartininką.

Pradėję vis labiau nervintis, Panamos futbolininkai pradėjo vis dažniau prasižengti ir buvo baudžiami kortelėmis – 49-ą minutę ją užsidirbo Fidelis Escobaras, o dar po dviejų – Michaelis Murillo.

55-ą minutę jau puikią progą turėjo tas pats M. Murillo, kuris po ilgo perdavimo išsiveržė vienas prieš vartininką, tačiau Thibautas Courtois buvo savo vietoje ir atrėmė puikią turnyro naujokų ataką.

Įtampa aikštėje augo – sunkiai kelių link varžovų vartų ieškoję belgai ir vis daugiau jėgų ginantis aukoję panamiečiai ne tik vis dažniau prasižengdavo, bet ir įsivėlė į ginčus. Už tai 57-ą minutę geltona kortele buvo nubaustas Anibalas Godoy, o sužaidus valandą už pražangą buvo įspėtas belgas Janas Vertonghenas.

63-ą Hernanas Gomezas atliko du keitimus: Edgarą Barcenasą pakeitė Gabrielis Torresas, o Jose Luisą Rodriguezą – Ismaelis Diazas.

Galiausiai vaisių davė individualus belgų meistriškumas – 69-ą minutę Kevinas De Bruyne puikiai pakėlė kamuolį į vartininko aikštelę, o ten atsiradęs Romelu Lukaku galva pasiuntė kamuolį į vartus. 2:0.

74-ą minutę buvo atliktas paskutinis keitimas Panamos rinktinės sudėtyje – Blasą Perezą pakeitė Luisas Tejada. Čia pat – ir pirmasis keitimas Belgijos rinktinės sudėtyje: saugas Yannickas Ferreira-Carrasco vietą aikštėje užleido Mousa Dembelei.

Belgai kontroliavo kamuolį 63 proc. ir buvo atlikę 6 smūgius į vartų plotą. Panamos futbolininkai, norėdami šioje statistikos grafoje turėti bent jau skaičių 2, bandė spausti belgus, tačiau tai jiems visiškai nepavyko – 75-ą minutę Edenas Hazardas tolimu perdavimu išvedė R. Lukaku vieną prieš varžovų vartininką, o čia Belgijos rinktinės puolėjas neklydo ir pasiuntė kamuolį į vartus. 3:0 ir jau jokių šansų atsidavimą, bet ne meistriškumą aikštėje rodžiusius Panamos futbolininkams.

Likus žaisti 7 minutes R. Martinezas atliko antrąjį savo keitimą – pirmojo įvarčio autorių D. Mertensą pakeitė vieno geriausių šios dienos rungtynių žaidėjo E. Hazardo brolis Thorganas Hazardas.

Čia pat Panamos futbolininkai turėjo keletą geresnių progų, tačiau pasiekti įvarčio taip ir nesugebėjo.

88-ą minutę už pavojingą pražangą buvo įspėtas Kevinas De Bruyne – tai jau 8 geltona kortelė šiose rungtynėse.

Teisėjas pridėjo 4 minutes, tačiau nei viena komanda rezultato nepakeitė – Belgija čempionate startavo pergale 3:0. Vangiai rungtynes pradėję belgai neabejotinai sulauks nemažai kritikos, o Panamos rinktinė, nepaisant rezultato, gana optimistiškai pradėjo taip išsvajotą pasaulio čempionatą.

Belgai kamuolį kontroliavo 61 proc., atliko 15 smūgių link varžovų vartų, kai šie atliko 6 smūgius.

Belgija – Panama 3:0 (0:0)

47` [1:0] Dries Mertens

69` [2:0] Romelu Lukaku

75` [3:0] Romelu Lukaku