Sportas

2018.06.18 23:54

Nervingoje dvikovoje Serbija palaužė Kosta Rikos rinktinę

Eglė Zubriūtė, LRT.lt2018.06.18 23:54

Sekmadienį Samaroje prasidėjo E grupės kovos. Pirmojoje dvikovoje, pažymėtoje masiniu susistumdymu, savo pranašumą įrodė Serbijos rinktinė, kuri rezultatu 1:0 (0:0) nugalėjo Kosta Riką.

Kosta Rika jau penktą kartą žaidžia pasaulio futbolo čempionate. Pirmąjį kartą 1990 metais jie pateko į atkrintamąsias rungtynes. Geriausias rinktinės pasiekimas – patekimas į ketvirtfinalį, kuriame 2014 metais Brazilijoje ji susitiko su Nyderlandų rinktine. Mačas baigėsi lygiosiomis, o išaiškinti nugalėtoją padėjo tik 11 metrų baudiniai. 2014 metų pasaulio čempionato grupių etape Kosta Rika buvo pirma savo grupėje ir aplenkė tokias komandas kaip Anglija, Italija ir Urugvajus.

Kosta Rika laimėjo tris iš keturių pirmųjų rungtynių pasaulio futbolo čempionate. Įdomu ir tai, kad dabartinis Kosta Rikos treneris Oscaras Ramirezas debiutuoja šiame turnyre kaip treneris, tačiau kaip žaidėjas su Kosta Rikos rinktine jis pasaulio čempionate žaidė 1990 metais.

Ryškiausia Kosta Rikos žvaigždė – vartininkas Leyloras Navasas iš Madrido „Real“ klubo.

Serbija pasaulio čempionate dalyvauja antra kartą, tačiau serbai anksčiau sudarė didžiąją dalį jau neegzistuojančios Jugoslavijos rinktinės, kuri 1930 ir 1962 metų pasaulio čempionatuose buvo ketvirta.

Serbija pasaulio čempionate nebuvo laimėjusi pirmųjų rungtynių ir iš viso buvo laimėjusi vos vienerias rungtynes – 2010 metais prieš Vokietijos rinktinę.

Prieš rungtynes Kosta Rikos treneris O. Ramirezas teigė, kad svarbiausios rungtynėse bus pirmosios 20 minučių, o susitikimo baigtį nulemts tai, kas pirmasis įmuš įvartį.

Serbijos rinktinės kapitonas Aleksandaras Kolarovas sakė, kad vien patekimas į pasaulio čempionatą Serbijai yra geras pasiekimas, tačiau jie sieks, kad ši rinktinė pirmą kartą istorijoje eitų toliau nei grupių etapas.

Mačą rinktinės pradės tokiomis sudėtimis:

Patvirtinus startines sudėtis paaiškėjo, kad Serbijos rinktinės žaidėjas Branislavas Ivanovičius tapo daugiausiai kartų nacionalinei rinktinei atstovavusiu žaidėju. Jam šios rungtynės yra 104-os nacionalinėje rinktinėje.

Teisėjas iš Senegalo Malangas Diedhiou`as paskelbė rungtynių pradžią. Mačas prasidėjo be jokios žvalgybos. Prie abiejų rinktinių vartų jau pirmosiomis minutėmis buvo kuriamos pavojingos atakos.

Rinktinės susitikimo pradžioje propagavo atvirą futbolą, kuriame mažai trumpų perdavimų, o rungtynių tempas buvo pakankamai greitas. Kaip savo interviu sakė Kosta Rikos treneris O. Ramirezas, pirmosios 20 minučių rungtynėse buvo labai aktyvios.

Kosta Rikos žaidėjas Giancarlo Gonzalezas  per pirmąsias 15 žaidimo minučių turėjo dvi puikias progras įmušti įvartį, tačiau Serbijos vartai išliko sausi. Priešingoje aikštės pusėje taip pat netrūko pavojingų situacijų. Prie Kosta Rikos vartų 15-ą minutę pasižymėti nepavyko serbui Aleksandarui Mitrovičiui. Abi komandos atliko po tris smūgius į vartus.

K. Navasas, AFP/Scanpix nuotr.

22 minutę parodyta pirma geltona kortelė rungtynėse. Ją gavo Kosta Rikos žaidėjas Francisco Calvo.

Serbijos rinktinė šiame čempionate yra aukščiausia, o Kosta Rikos startinė sudėtis yra pati seniausia per visą šios nacionalinės rinktinės istoriją.

26 minutę  Serbijos rinktinė turėjo puikią progą persverti mačo rezultatą, tačiau iš gilumos kamuolį gavęs Sergejus Milinkovičius-Savičius, atsidūręs prieš Kosta Rikos vartininką K. Navasą, nesuvaldė kamuolio ir lengvai jį paspyrė. Toks smūgis buvo per silpnas ir vartininkas besiridenantį kamuolį lengvai sugavo. Kol kas tai pavojingiausia pirmojo kėlinio ataka.

Pirmajame kėlinyje žymiai daugiau veiksmo vyko prie Kosta Rikos rinktinės vartų, ten sukurtos ir pavojingiausios atakos, kurios vos nesibaigė įvarčiais. K. Navasas turėjo žymiai daugiau darbo nei jo priešininkas Vladimiras Stojkovičius.

39 minutę Kosta Rika surengė pavojingą ataką prie Serbijos vartų, tačiau Marco Urena spyrė kamuolį ir jis skriejo šalia vartų. Pavojingesnę situaciją po kelių minučių sukūrė Serbijos futbolininkai. Smūgiu per save bandė pasižymėti S. Milinkovičius-Savičius, tačiau kamuolys skriejo tiesiai į vartininką, tačiau netrukus paaiškėjo, kad teisėjai užfiksavo nuošalę. Vaizdo pakarotojimų metu galima suabejoti šiuo teisėjų sprendimu.

Reuters/Scanpix nuotr.

Teisėjas prie antrojo kėlinio nusprendė pridėti 2 minutes, tačiau ir per jas komandos nespėjo pasižymėti. Pirmas kėlinys baigėsi rezultatu 0:0.

Pirmajame kėlinyje dominavo Sertbijos futbbolininkai. Jie kamuolį valdė 62 proc. laiko , o  jų perdavimo tikslumas buvo 86 proc. (Kosta Rika – 77 proc.).

Antrąjį kėlinį aktyviau pradėjo Serbijos futbolininkai. 50 minutę A. Mitrovičius atsidūrė vienas prieš vartininką ir atliko smūgį, tačiau vartus išgelbėjo vartininkas K. Navasas. Jis ne pirmą kartą gelbsti savo komandą.

56 minutę Davidas Guzmanas  gavo geltoną kortelę, nes neleistinai stabdė A. Mitrovičių. Buvo paskirtas baudos smūgis, kurį atlikos Serbijos rinktinės kapitonas A. Kolarovas. Jis kamuolį perkėlė per sienelę ir tiksliai smūgiavo į vartų kampą. K. Navasas neturėjo galimybių atremti šį smūgį. Rezultatas 1:0 Serbijos naudai.

Reuters/Scanpix nuotr.

Po įvarčio 59 minutę geltoną kortelę gavo Serbijos futbolinkas Bronislavas Ivanovičius. Iš karto po to Kosta Rikos rinktinėje buvo atliktas pirmasis keitimas. Į aikštę išbėgo Christianas Bolanosas, jis pakeitė Johaną Venegasą. 66 minutę Kosta Rikos rinktinė atliko antrąjį savo keitimą – Marco Ureną pakeitė Joelis Campbellas. 

Po Serbijos įvarčio, Kosta Rika aktyviau pradėjo pulti Serbijos vartus, tačiau labai pavojungų progų nesukūrė.

Pirmasis keitimas 70 minutę buvo atliktas ir Serbijos rinktinėje. Ademas Ljajičius buvo pakeistas Filipu Kostičiumi, 73 minutę Kosta Rikos rinktinėje atliktas paskutinis keitimas D. Guzmaną pakeitė Danielis Colindresas. Taip Kosta Rikos treneris siekė, kad aikštėje esantys žaidėji būtų mobilesni ir greitesni.

Kosta Rikos sirgaliai vis dar tiki savo komanda ir arenoje skanduoja, kad šiandien jie laimės.

Dušanas Tadičius netoli Kosta Rikos vartų atliko perdavimą po keitimo į aikštę atėjusiam F. Kostičiui, tačiau jis nesugebėjo kamuolio nukreipti į vartus.

83 minutę Serbijos rinktinėje atliktas antrasis Serbijos rinktinės keitimas. D. Tadičius buvo pakeistas Antonio Rukavina. Serbijos treneris ragino žaidėjus susikaupti ir išlaikyti šaltus nervus. Kosta Rika nesėkmingai bandė pulti priešininkų vartus. 87 minutę A. Mitrovičius vėl turėjo gerą progą įmušti, tačiau žaidėjas krito baudos aikštelėje. Serbijos rinktinė reikalavo 11 m. baudinio, tačiau teisėjas jo neskyrė.

90 minutę Serbijos rinktinė atliko paskutinį keitimą, o teisėjas nusprendė dar pridėti 5 minutes. Per jas kyla susistumdymas tarp Serbijos žaidėjo Nemanja Matičiaus ir Kosta Rikos trenerių štabo darbuotojo, kuris paėmė į užribį patekusį kamuolį. Serbas bandė jį pasiimti ir pradėjo susistumdymą. Šis incidentas sukėlė masinį susistumdymą tarp žaidėjų.

Reuters/Scanpix nuotr.

Jau aštuntą pridėto laiko minutę serbui Aleksandarui Prijovičiui buvo skirta geltona kortelė dėl pražangos. Buso svarstoma žaidėjui skirti raudoną kortelę, tačiau po vaizdo peržiūros tai nebuvo padaryta.

Abiejų rinktinių statistika labai panaši, tačiau Kosta Rika Serbijos futbolininkams nusileido atliktais smūgiais (7 Kosta Rikos smūgiai prieš  9 Serbijos), ir smūgiais į vartų plotą (Kosta Rika – 2, o Serbija – 3).

Geriausiu susitikimo žaidėju tapo vienintelį įvartį įmušės A. Kolarovas.

Kosta Rika – Serbija 0:1 

56` [0:1] Aleksandaras Kolarovas