Pasaulio čempionato atidarymo rungtynėse – triuškinanti Rusijos rinktinės pergalė

Ketvirtadienį visų futbolo sirgalių akys nukrypo į Rusijos sostinėje esantį 81 tūkst. vietų Lužnikų stadioną. Ten susitiko turnyro šeimininkė Rusija ir Saudo Arabija. Šią itin daug klydusią komandą nubaudę rusai šventė pergalę rezultatu 5:0 (2:0).

Prieš argentiniečiui Nestorui Pitanai paskelbiant rungtynių pradžią, sausakimšame stadione vyko jau 21-ojo pasaulio futbolo čempionato atidarymo ceremonija.

Spalvingame renginyje nugalėtojų taurę į aikštę įnešė ją rankose 2010 metais jau laikęs buvęs Ispanijos rinktinės vartininkas Ikeras Casillas, o žiūrovus džiugino ir Didžiosios Britanijos dainininko Robbie Williamso pasirodymas.

FIFA nuotr.

FIFA vadovui Gianni Infantino ir Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pasveikinus susirinkusius stadione ir transliaciją stebinčius prieš televizorių ekranus, atėjo laikas futbolui.

Komandos rungtynes pradėjo tokiomis sudėtimis:

Dar prieš prasidedant rungtynėms jos įėjo į futbolo istoriją – atidarymo rungtynių dar niekada nežaidė žemiausį FIFA reitingą turinčios komandos.

Aikštės šeimininkai Rusijos futbolininkai (FIFA-70) Saudo Arabijos komandą (FIFA-67) pradėjo spausti jau nuo pirmųjų minučių ir tai pasiteisino 12 minutę.

Maskvos „CSKA“ atstovaujantis Aleksandras Golovinas puikiai pakabino kamuolį baudos aikštelėje, kur jo laukė „Krasnodar“ saugas Jurijus Gazinskis. Jis, įveikęs priešininkų gynybą, galva pasiuntė kamuolį į vartus. Tai buvo ne tik pirmasis šio žaidėjo įvartis vilkint Rusijos rinktinės marškinėlius, bet ir pirmasis taiklus smūgis šiame turnyre.

Pasižymėti leido ir gynyboje suklupęs S. Arabijos futbolininkas, dėl ko, regis, buvo nepatenkintas rungtynes stebėjęs arabų princas Mohammedas bin Salmanas. Kameros užfiksavo, kaip jis po epizodo spaudė V. Putino paduotą ranką.

15 minutę dar viena pavojinga situacija prie S. Arabijos (FIFA-67) vartų, tačiau čia puikiai sužaidė vartininkas Abdullahas Al Muaioufas. 21-ą minutę progą turėjo jau svečiai, tačiau Ilja Kutepovas sugebėjo panaikinti pavojų dar prieš įsikišant vartininkui Igoriui Akinfeevui.

24-ą minutę lygioje vietoje traumą patyrė Alanas Dzagoevas, kurį pakeitė Denisas Cheryševas.

Pirmą rungtynių pusvalandį itin prastai žaidę Saudo Arabijos futbolininkai tuomet sukruto, tačiau ir toliau juos lydėjo jų klaidų pasekmės.

43-ią minutę Po puikios Rusijos rinktinės kombinacijos ir šiurkščių S. Arabijos gynėjų klaidų gerai kamuolį apsidirbęs D. Cheryševas galingai pasiuntė kamuolį iš arti į viršutinį vartų kampą.

39 proc. kamuolio kontrolę turėję Rusijos futbolininkai pirmojoje rungtynių dalyje buvo kur kas tikslesni – puikiai išnaudoję varžovų klaidas jie atliko du smūgius į vartų plotą ir į rūbinę patraukė pakilio nuotaikos.

Antrasis kėlinys prasidėjo vangiai, tačiau tai išnaudojo pamažu įsivažiavo S. Arabijos futbolininkai – 56 minutę jie turėjo pirmąją realesnę progą pasižymėti, tačiau į baudos aikštelę skersuoto kamuolio nesugebėjo pasiekti nei vienas žaliais marškinėliais vilkintis žaidėjas.

Sužaidus kiek daugiau nei valandą S. Arabijos treneris ispanas Juanas Antonio Pizzi atliko puolimą stiprinantį keitimą – 64-ą minutę saugą Abdullahą Otayfą aikštėje pakeitė puolėjas Fahadas Al-Muwalladas. Į įvykius aikštėje sureagavo ir Stanislavas Čerčesovas bei į aikštę įleido šviežio kraujo– jis saugą Aleksandrą Samedovą pakeitė Daleru Kuzjaevu.

Tačiau keitimai naudos neduoda, kai daromos itin grubios klaidos – 68 minutę po to, kai S. Arabijos vartininkas iškart nepagavo kamuolio baudos aikštelėje, Fedoras Smolovas galėjo nukreipti kamuolį į vartus, tačiau klaidą Abdullahas Al Muaioufas čia pat ištaisė.

Vos po dviejų minučių savo progos neišnaudojęs Fedoras Smolovas buvo pakeistas – jis vietą aikštėje užleido kitam puolėjui Artionmui Dziubai.

Šiam Tūlos „Arsenal“ žaidėjui reikėjo vos minutės, kad pasižymėtų. Jis nukreipė kamuolį galva į vartus po A. Golovino meistriško perdavimo iš baudos aikštelės krašto. Nieko keisto, kad šiuo 22-ejų metų saugu domisi tokie klubai kaip Turino „Juventus“.

3:0 ir itin prastai žaidžiantys S. Arabijos futbolininkai – ties pralaimėjimo riba.

Jau 84-ą minutę S. Arabijos treneris atliko paskutinį keitimą – Mohammedą Al-Sahlawį pakeitė Mohanadas Asiris.

88 minutę pasikarščiavęs A. Golovinas buvo nubaustas geltona kortele – tai pirmasis įspėjimas šiame pasaulio futbolo čempionate.

Jau per teisėjo pridėtą laiką D. Čeryševas kaire koja pelnė nuostabų įvartį – 4:0. Vėliau dublį atlikęs žaidėjas buvo paskelbtas geriausiu rungtynių žaidėju.

Tačiau tai nebuvo vienintelis įvartis per teisėjo pridėtą laimą: 94-ą minutę baudos smūgį atlikęs A. Golovinas puikiai perkėlė kamuolį per sienelę ir baigė S. Arabijos triuškinimą šiose rungtynėse – 5:0.

Beje, per pridėtą laiką teisėjas parodė dar vieną geltoną kortelę – įspėtas Taisiras Al-Jassimas.

Rusija 5 – 0 Saudo Arabija

12` [1:0] Jurijus Gazinskis

43` [2:0] Denisas Čeryševas

71` [3:0] Artiomas Dziuba

90+1` [4:0] Denisas Čeryševas

90+4` [5:0] Aleksandras Golovinas

Pasibaigus teisėjo pridėtam laikui, buvo paskelbta apie Rusijos pergalę pasaulio čempionate – jie paskutinį kartą pergalingu rezultatu pasaulio čempionate džiaugėsi dar 2002 metais. Nei vieno smūgio į vartų plotą per 90 minučių neatlikę S. Arabijos futbolininkai tokio jausmo nepatyrė nuo 1994 metų.

Taip pat 11 kartą turnyre rungtyniauti Rusija nesugadino tradicijos – dar nei viena čempionato šeimininkė nepralaimėjo atidarymo rungtynių.

Po rungtynių S. Čerčesovas dėkojo savo komandos žaidėjams už pergalę ir teigė nesitikėjęs tokio rezultato.

„Tai buvo sunkios rungtynės ir mes patyrėme sunkų ir netikėtą pralaimėjimą. Rusija žaidė labai gerai, kol mes neatrodėme esantys geroje formoje. Nemanau, kad oponentai mus kažkuo nustebino – manau, kad prastas mūsų pasirodymas paaiškina tokį rezultatą. Mes turime pakeisti strategiją. Mes turime pamiršti šias rungtynes ir galvoti apie sekančias. Aš tikiu savo žaidėjais“, – po rungtynių surengtoje spaudos konferencijoje teigė S. Arabijos treneris J. Pizzi.

Nors šiose rungtynėse Rusija kamuolį valdė tik 41 proc. laiko, tačiau kur kas geriau atakavo – varžovų vartų link skriejo net 13 smūgių – 3 buvo blokuoti, 3 skriejo šalia vartų, o 7 smūgiai pataikė į vartų plotą. Tuo metu Saudo Arabijos futbolininkai kamuolį Rusijos komandos vartų link siuntė 6 kartus – 3 skriejo šalia vartų, o 3 buvo blokuoti.

Kitas A grupės rungtynes penktadienį 15 val. sužais Egipto ir Urugvajaus komandos. Jas tiesiogiai transliuos LRT.