Veidai

2013.05.17 09:09

„Eurovizijos“ prodiuseris – visišką fiasko konkurse patyręs švedų atlikėjas

Ignas Krupavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.05.17 09:09

„Eurovizijos 2013“ prodiuseris Christeris Bjorkmanas – prieš dvidešimtmetį Švedijai atstovavęs atlikėjas, 1992 metų finale užėmęs priešpaskutinę vietą ir pademonstravęs vieną prasčiausių šalies rezultatų renginio istorijoje.

„Eurovizijos 2013“ prodiuseris Christeris Bjorkmanas – prieš dvidešimtmetį Švedijai atstovavęs atlikėjas, 1992 metų finale užėmęs priešpaskutinę vietą ir pademonstravęs vieną prasčiausių šalies rezultatų renginio istorijoje.

„Melodifestivalen“ – didžiausia Švedijoje dainų šventė, nacionalinė Eurovizijos atranka, kurią kiekvienais metais stebi daugiau nei pusė šalies gyventojų, t.y. puspenkto milijono švedų.

„Muzika švedams labai svarbi. Ir tai įrodo nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos populiarumas. „Melodifestivalen“ – didžiausias metų muzikos renginys. Organizuojami šeši didžiuliai koncertai arenose, išsibarsčiusiose po visą šalį. Šiais metais į finalinį koncertą, kuris vyko Stokholme, pardavėme daugiau nei 28 tūkst.  bilietų. Tai milžiniški skaičiai nacionalinei „Eurovizijos“ atrankai“, – kalbėjo „Melodifestivalen“ vadovas, „Eurovizijos 2013“ prodiuseris Christeris Bjorkmanas.

Turbūt nesunku nuspėti, kas lėmė tokį muzikos populiarumą Švedijoje. Praeitis. Būtent jai švedai yra dėkingi už sukurtą gerą reputaciją, kaip šalies, kurioje puikūs dainų autoriai.

„8 dešimtmečio viduryje išsiveržė „ABBA“ ir sukūrė platformą jauniesiems atlikėjams, o šie patikėjo muzikos galia ir jos teikiamomis galimybėmis. Po to, 1990-aisiais sekė „Roxette“. Atsivėrė durys ir rinka į pasaulį, o drauge ir viltis, kad galima sėkmė ir už Švedijos ribų. Daugelį kūrėjų tarytum apsėdo manija – kiekvienas gali tapti populiarus“, – pasakojo „Melodifestivalen“ vadovas, „Eurovizijos 2013" prodiuseris Christeris Bjorkmanas.

Robinas – šių metų Švedijos viltis Eurovizijoje. Nugalėjęs „Melodifesitvalen“ šeštadienį jis stos ginti šalies garbės finale Malmėje. Šalies, kuri dalyvavo beveik visuose „Eurovizijos“ konkursuose ir yra viena iš daugiausiai pergalių susižėrusių valstybių. Iš viso penkias. Tiesa, pradžia buvo skurdi, kol  1974-aisiais neatėjo „ABBA“, o Loreen pernai Švedijai padovanojo jau penktąjį trofėjų.

„Melodifestivalen“ vadovas ir šių metų „Eurovizijos“ Švedijoje prodiuseris Christeris Bjorkmanas irgi dalyvavo dainų konkurse. Tiesa, skaudžiai nudegė. Laimėjęs „Melodifestivalen“ 1992 metais, „Eurovizijoje“ jis liko antras nuo galo. Ir tai – vienas prasčiausių Švedijos istorijoje rezultatų. Tačiau toks apmaudus pasirodymas, kad ir kaip keistai atrodytų, pasak Ch. Bjorkamano, suteikė jam progos 2002 m. stoti prie „Melodifestivalen“ vairo. Jau dešimtmetį jis šalyje ieško atlikėjų, vertų atstovauti šaliai „Eurovizijoje“.

„Jaučiau nežmonišką įtampą ir labai nervinausi. Būti didžiojoje scenoje – nepamirštama akimirka žmogaus gyvenime. Puikiai suprantu, ką atlikėjai išgyvena. Įgyta patirtis dabar man padeda organizuojant Švedijos nacionalinę atranką. Kasmet turiu surasti apie 40 atlikėjų, kurie kovoja dėl patekimo į „Euroviziją“, – atviravo „Melodifestivalen“ vadovas, „Eurovizijos 2013“ prodiuseris Christeris Bjorkmanas.

Šių metų „Eurovizijos“ prodiuseris pastebi, kad tikėtis sėkmės su autoriniu kūriniu dainų konkurse labai sudėtinga. Nebent atlikėjas visus paperka savo charizma.

Kaip toli su raudonais batais eis mūsų svajingasis Andrius Pojavis? Viską jau greitai sužinosime. Didysis Eurovizijos finalas šeštadienio vakare tik per LRT.