Verslas

2014.10.22 15:43

Rusija ragina Ukrainą per savaitę padengti sąskaitas už dujas

ELTA2014.10.22 15:43

Ukraina turėtų rasti būdų, kaip per savaitę sumokėti už rusiškas dujas, tvirtino Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas, teigdamas, kad santykiai tarp dviejų šalių pagerės tuo atveju, jei Maskva iš Kijevo sulauks finansinių garantijų, praneša „Reuters“.

Ukraina turėtų rasti būdų, kaip per savaitę sumokėti už rusiškas dujas, tvirtino Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas, teigdamas, kad santykiai tarp dviejų šalių pagerės tuo atveju, jei Maskva iš Kijevo sulauks finansinių garantijų, praneša „Reuters“.

Europos Sąjungos (ES) pareigūnų organizuotos Rusijos ir Ukrainos derybos, kurių metu tikėtasi išspręsti susidariusius nesutarimus dėl dujų, antradienį žlugo, todėl naujas pareigūnų susitikimas bus organizuojamas ir ateinančią savaitę.

A. Novakas optimistiškai žiūrėjo į spalio 29 dieną įvyksiančias derybas, tačiau Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas tikino esąs skeptiškai nusiteikęs dėl ryšių atnaujinimo su Rusija, pabrėždamas, kad sprendimo radimui kliudo vis labiau aštrėjantis politinis konfliktas tarp dviejų šalių.

Rusija antradienį dar labiau pagilino įtampą, reikalaudama iš Ukrainos, kuri yra priklausoma nuo Vakarų pagalbos, garantijų dėl dujų apmokėjimo Maskvai. Ukraina antradienį paprašė ES dar 2 mlrd. eurų kredito.

A. Novakas per energetikos konferenciją Maskvoje tvirtino korespondentams, esą abiem pusėms beveik pavyko susitarti, tačiau deryboms kliudo kita problema – iš kur Ukraina gaus pinigų padengti dujų sąskaitas už lapkritį ir gruodį.

„Jei Ukraina gaus pinigų, pasirašysime sutartis. Kitu atveju – mes lauksime“, – tikino A. Novakas.

Gamtinių dujų tiekėjos „Gazprom“ atstovas Sergejus Kuprijanovas sakė „Reuters“, kad dujos Ukrainą pasieks tik tada, kai Kijevas gaus finansinę pagalbą.

Ukrainos premjeras A. Jaceniukas į derybas su Rusija žiūrėjo skeptiškai.

„Skeptiškai vertinu santykių atnaujinimą su Rusija, tačiau žiūrėsime, kas įvyks (spalio) 29 dieną“, – Ukrainos parlamente tvirtino A. Jaceniukas.

Pasibaigus šiemet rugsėjo 26 d. vykusioms deryboms, Europos energetikos komisaras pranešė, kad, pagal naują susitarimą, Ukraina turi sumokėti iki metų pabaigos 3,1 mlrd. dolerių, taip padengdama skolą Rusijos dujų bendrovei „Gapzrom“ už jau pristatytas dujas.

Rusijos bendrovė Ukrainai pristatys 5 mlrd. kubinių metrų dujų. Be to, pagal naująją sutartį, „Gazprom“ sutiko, kad dujos iš anksto būtų apmokamos po 385 JAV dolerius už tūkstantį kubinių metrų, t. y. mažiau nei po 485 JAV dolerius, kaip to anksčiau reikalavo „Gazprom“, bet daugiau nei po 268 JAV dolerius – tokią kainą už dujas Ukraina mokėjo prieš pasikeičiant Kijeve valdžiai.