captcha

Jūsų klausimas priimtas

Finansų guru, išpranašavęs krizę: vėl nerimauju

Pasaulio finansų rinkų guru, išpranašavęs 2008 m. krizę, prognozuoja, kad sumaištis rinkose gali augti. Raghuramas Rajanas, Indijos centrinio banko valdytojas, baiminasi, kad pernelyg lengvi pinigai iš pasaulio centrinių bankų išpučia turto kainas ir skatina blogas investicijas, skelbia time.com.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Pasaulio finansų rinkų guru, išpranašavęs 2008 m. krizę, prognozuoja, kad sumaištis rinkose gali augti. Raghuramas Rajanas, Indijos centrinio banko valdytojas, baiminasi, kad pernelyg lengvi pinigai iš pasaulio centrinių bankų išpučia turto kainas ir skatina blogas investicijas, skelbia time.com.

2005 metais R. Rajanas, tuometinis Tarptautinio valiutos banko (TVF) patarėjas ekonomikos klausimais, metinėje garsių ekonomistų ir bankininkų ekonomikos konferencijoje Džekson Houle (Vajomingas) pristatė prezentaciją, kurios auditorija niekaip nesitikėjo. Jungtinių Valstijų investuotojų bendruomenė džiūgavo sparčiu augimu ir stabilia finansine situacija, vyraujančia tuomet pasaulyje, bet R. Rajanas, patyrinėjęs pasaulines finansų rinkas, laikėsi visiškai skirtingos nuomonės.

Jis tvirtino, kad rinkos, tampančios vis sudėtingesnės ir painesnės dėl įmantrių išvestinių finansinių priemonių, tokių kaip kredito nevykdymo apsikeitimo sandoris (CDS) ir būsto paskolomis užtikrinti vertybiniai popieriai, daro pasaulinę finansų sistemą rizikingesnę. Tokie pastebėjimai tais laikais buvo vertinami kone kaip šventvagystė, ir auditorija į šiuos R. Rajano perspėjimus numojo ranka.

Tačiau po trejų metų, 2008-aisiais, jo žodžiai pasirodė pranašiški. R. Rajanas iš tiesų numatė juodžiausios finansinės griūties nuo XX a. ketvirtojo dešimtmečio depresijos laikų pradžią.

Šiandien R. Rajanas, Indijos centrinio banko valdytojas, ir vėl nerimauja. Šįkart jis baiminasi dėl pernelyg švelnios monetarinės politikos, kurią vykdo JAV federalinis atsargų bankas ir kiti centriniai bankai kovoje su finansine krize ir dėl to gresiančia recesija, poveikio. Ilgalaikės žemos palūkanų normos ir ne visuotinai pripažintos ekonomikos skatinimo programos – tokios kaip kiekybinio švelninimo programa (QE) – gali sukelti dar didesnę sumaištį finansų rinkose, tvirtina jis.

„Mano supratimu, monetarinė politika, jei bus naudojama virš tam tikros ribos, gali veikiau pakenkti nei padėti, – sakė R. Rajanas TIME savo biure, įsikūrusiame Mumbajuje. – Visi tie metai, per kuriuos mes, centrinių bankų valdytojai, įtikinėjome rinkas, kad visada, kiek reikės, jas gelbėsime ir kad ilgą laiką išlaikysime žemas palūkanų normas – kad visomis įmanomomis priemonėmis bandome įlieti likvidumo į rinkas, – sukūrė rinkas, kurios linkusios kai kuriais atvejais nepagrįstai kelti turto kainas ir tampa daug labiau pažeidžiamos neigiamoms naujienoms. Man kelia nerimą tai, kad esant žemai infliacijai, toks procesas gali tęstis tol, kol padėtis taps tokia įtempta, jog bet koks infliacijos pokytis ir palūkanų normos didinimas gali išprovokuoti gana audringą rinkos reakciją. Be jokios abejonės, toks nepastovumas kenkia visoms pasaulio rinkoms.“

51-erių metų R. Rajanas tiksliai nenurodė, kurios pasaulinių finansų sritys galėtų būti pavojingiausios, bet užsiminė, kad, jo nuomone, gali pakilti bet kokių aktyvų kainos. „Aš nežinau, koks yra ta tinkamas rinkos lygmuo, – sakė jis. – Žinau tik tiek, kad žvelgdamas į savo vertybinių popierių portfelį ir mėgindamas apsispręsti, kur turėčiau investuoti, aš nematau aktyvų, kurių vertė, mano nuomone, būtų teisingai įvertinta“.

R. Rajanui susirūpinimo kelia ne tik rinkos nepastovumas – jis nerimauja ir dėl to, kad pernelyg lengvi pinigai kursto neteisingą kapitalo paskirstymą pasaulio ekonomikoje ir ilgainiui gali sukelti rimtų padarinių.

„Didžiausią mano susirūpinimą kelia tai, kad keisdami kapitalo kainą gana ilgą laiką, mes kartu, tam tikra prasme, iškreipiame investavimo sprendimus ir pačios ekonomikos pobūdį, – sako R. Rajanas. – Ar mes dirbtinai išlaikome realią palūkanų normą šiek tiek žemesnę už tą, kuri būtų tinkama norma šiandien, ir sukuriame blogas investicijas, kurios nėra pačios tinkamiausios šių dienų ekonomikoje?“

Vis dėlto R. Rajanas pritaria JAV federalinio atsargų banko vadovės Janet Yellen vykdomai politikai – skatinimo priemonių nutraukimui ir palūkanų normų didinimui.

„Vis dar esame duobėje, ir staigūs mėginimai iš jos išlipti ir radikalios permainos sukeltų tik didelės žalos. Todėl aš pritariu Federalinio atsargų banko pareigūnams – verčiau išlipkime iš jos atsargiai ir iš anksto apgalvotais žingsniais, nei vienu staigiu šuoliu“, – sako R. Rajanas.

Tačiau toje sumaištyje, su kuria susiduria Indija, jis mato dar didesnę problemą: koordinavimo tarp Federalinio atsargų banko ir kitų pasaulio centrinių bankų trūkumą. Tos priemonės, kurių imasi Federalinis atsargų bankas, paremtos daugiausia JAV vidaus ekonominiais veiksniais, bet dėl unikalios JAV pozicijos pasaulio ekonomikoje šie sprendimai atsiliepia finansinėms dolerio zonos rinkoms tokiomis priemonėmis, į kurias Federalinis atsargų bankas priimdamas sprendimus neatsižvelgia.

Padariniai, tvirtina R. Rajanas, gali galiausiai padaryti žalos visai pasaulio ekonomikai. Kaip vieną iš neigiamų padarinių jis nurodo augančias atsargas Indijoje ir kitose besivystančiose rinkose – susidariusias norint apsisaugoti nuo netikėtų Federalinio atsargų banko skatinimo mažinimo padarinių. Didindamos atsargas, šios besivystančios rinkos iš tikrųjų mažina JAV ir kitų šalių prekių paklausą savo šalyje , ir tai galiausiai turi neigiamos įtakos pasauliniam augimui.

„JAV turėtų pripažinti, kad tos priemonės, kurių esame priversti imtis norėdami apsisaugoti, ilgainiui atsilieps ir Jungtinėms Valstijoms, – sako jis. – Todėl yra erdvės platesniam dialogui dėl to, kaip turėtų būti vykdomos tokios politikos, nes pagaliau po kiek laiko tai bus naudinga jos [Amerikos] pačios interesams. Jeigu ignoruosite tą nepastovumą, kurį kurstote, kitiems teks sureaguoti ir dėl to nukentės visi.“

Šaltinis www.delfi.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close