Verslas

2012.09.20 14:26

„Gazprom“ sugalvojo, kaip išvengti EK pretenzijų

ELTA2012.09.20 14:26

Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ gali reformuoti savo Europos aktyvus, kad įvykdytų Europos Sąjungos Trečiojo energetikos paketo reikalavimus ir taip išvengtų pretenzijų iš Europos Komisijos.

Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ gali reformuoti savo Europos aktyvus, kad įvykdytų Europos Sąjungos Trečiojo energetikos paketo reikalavimus ir taip išvengtų pretenzijų iš Europos Komisijos.

Kaip rašo ketvirtadienį laikraštis „Vedomosti“, apie tai išvakarėse pranešė neįvardinti šaltiniai. „Gazprom“ atsisakė komentuoti šią informaciją.

Pagal 2009 metais ES priimtą Trečiąjį energetikos paketą, gavybos kompanijos negali vienu metu valdyti skirstomųjų ir transportavimo tinklų. ES tikėjosi, kad įtraukus pataisas į įstatymus regionas galės sumažinti priklausomybę nuo dujų tiekimo iš Rusijos ir padidinti konkurenciją kuro rinkoje. „Gazprom“ pasisakė prieš paketą.

Dabar Rusijos koncernas parduoda dujas Europai per savo antrinę įmonę „Gazprom eksport“. Pastarajai, savo ruožtu, priklauso 100 proc. „Gazprom Germania GmbH“ akcijų. Primenama, kad „Gazprom Germania GmbH“ valdo dalį „Gazprom“ aktyvų Europos šalyse, tarp jų – britų „Gazprom Marketing & Trading Limited“, Šveicarijos „Gazprom Schweiz AG“ ir dalį „Wingas“ bei „Wintershall“.

Kaip rašo „Vedomosti“, pagal planuojamą reformą „Gazprom“ gali sukurti dvi antrines įmones – infrastruktūrinę „Gazprom Storages & Transport“ ir prekybinę „GMT Holding“. Pirmąją iš šių bendrovių sudarys „Gazprom Germania“, dujų saugyklos ir transportavimo sistemos, o antroji bus atsakinga vien už dujų prekybą. Kol kas neaišku, kur bus įregistruotos naujosios struktūros – Didžiojoje Britanijoje, Šveicarijoje ar Liuksemburge.

Europos Komisija oficialų antimonopolinį tyrimą dėl „Gazprom“ veiklos pradėjo rugsėjo 4 dieną. Komisija tiria, ar „Gazprom“, kuriai tenka 36 proc. Europai tiekiamo dujų kiekio, nesinaudojo dominuojančia padėtimi Vidurio ir Rytų Europos šalių rinkose, taip pažeisdama antimonopolinius ES įstatymus.