captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Litgas“ vadovas D. Tučkus ieško, kas išvaduos Lietuvą iš „Gazprom“ monopolijos

Valstybės valdoma įmonė„Litgas“, kuriai vadovauja Dominykas Tučkus, aktyviai ieško dujų pardavėjo. Dujos reikalingos SGD terminalui, kuris veikti pradės jau šių metų pabaigoje. Energetikos ministerija dar nepaskelbė, kad būtent „Litgas“ tieks dujas terminalui, tačiau abejonių dėl to mažai – bendrovė yra vienintelė, atitinkanti konkurso reikalavimus.
V. Gulevičiaus (BFL) nuotr.
V. Gulevičiaus (BFL) nuotr.

Valstybės valdoma įmonė„Litgas“, kuriai vadovauja Dominykas Tučkus, aktyviai ieško dujų pardavėjo. Dujos reikalingos SGD terminalui, kuris veikti pradės jau šių metų pabaigoje. Energetikos ministerija dar nepaskelbė, kad būtent „Litgas“ tieks dujas terminalui, tačiau abejonių dėl to mažai – bendrovė yra vienintelė, atitinkanti konkurso reikalavimus.

„Litgas“ vadovas Dominykas Tučkus 15min.lt ketvirtadienį pasakojo, kad šiuo metu vyksta konkursas dėl SGD pirkimo. Konkursą dar 2012 metais paskelbė „Klaipėdos nafta“, vėliau jo vykdymas perduotas „Litgas“. Pradiniame etape paskelbus konkursą dėl SGD tiekimo Lietuvai susidomėjimą išreiškė 16 tiekėjų.

Pasak D. Tučkaus, Lietuvos rinka nors ir yra nedidelė, pavyzdžiui, palyginti, su Japonijos ar Korėjos, kuriose poreikis ženkliai išaugo sustabdžius atomines elektrines. Nepaisant to, kompanijos yra suinteresuotos parduoti Lietuvai dujų.

„Mūsų rinka generuos pajamas – todėl susidomėjusių tiekti dujas tikrai yra“, – sakė D. Tučkus.

Sutarties dėl dujų pirkimo „Litgas“ nepasirašys tol, kol tvirtai nežinos, kad galės jas tiekti per SGD terminalą.

Energetikos ministerija trečiadienį paskelbė paskirtojo tiekėjo konkursą – iki vasario 7 dienos paraiškas gali teikti visos valstybės įmonės, turinčios dujų tiekimo licenciją. Kol kas tokį reikalavimą atitinka vienintelė įmonė – „Lietuvos energijai“ ir „Klaipėdos naftai“ priklausanti „Litgas“.

Dujų pirkimu ir tiekimu SGD terminalui galėtų užsiimti ir kitos stambios valstybės valdomos įmonės, pavyzdžiui, „Lietuvos geležinkeliai“ ar Klaipėdos jūrų uostas. Tačiau jos neturi dujų tiekėjo licencijos ir kol kas tokio pageidavimo nėra išreiškusios.

Paskirtasis tiekėjas paaiškės vasario 10 dieną. Jis SGD terminalui turės tiekti 540 mln. kubinių metrų dujų.

Tuo pačiu metu „Litgas“ vykdo SGD tiekėjų, galėsiančių dujas tiekti pagal trumpalaikius sandorius, atranką. Su jais šių metų pradžioje pasirašomos bendrosios sutartys – pagal jas „Litgas“ neįsipareigos pirkti dujų, bet, esant reikalui, galės įsigyti tam tikrą kiekį SGD.

Dujos atkeliaus jūra

D. Tučkus neatskleidė, su kokiomis užsienio kompanijomis yra deramasi dėl SGD pardavimo. Tačiau jis užsiminė, kad „Gazprom“ nėra realus pretendentas tiekti dujas Lietuvos SGD terminalui – vienintelė Rusijos suskystintų gamtinių dujų gamykla yra įkurta Sachaline, netoli Japonijos. Vadinasi, gabenti dujas į Lietuvą iš Rusijos būtų pakankamai sudėtinga ir brangu.

Suskystintos gamtinės dujos Lietuvą pasieks jūra. „Litgas“ dujas pirks iš tokios kompanijos, kuri dujas ne tik parduos, bet ir bus atsakinga už jų pristatymą į Lietuvą.

„Transportavimas įskaičiuotas į dujų kainą“, – sakė D. Tučkus. Pasak jo, visame pasaulyje įprasta, kad dujas parduodanti įmonė jas ir pristato.

Svarbiausias argumentas, renkantis dujų pardavėją, bus dujų kaina.

Tiesa, Lietuvai tinka ne bet kokios dujos. D. Tučkus pasakojo, kad jos turi atitikti specifinius reikalavimus, pavyzdžiui, jose turi būti kiek daugiau metano.

„Reikalavimai turi atitikti Lietuvos vartotojų ir pramonės poreikius“, – sakė „Litgas“ vadovas.

Sieks užpildyti nišas

Be dujų tiekimo SGD terminalui, „Litgas“ ketina pardavinėti dujas ir komerciniams vartotojams – atvežtos ir išdujintos SGD turėtų pasiekti ne tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos valstybių komercinius vartotojus.

„Litgas“ planuoja konkuruoti ir kitose SGD verslo nišose – tokiose kaip degalų tiekimas laivams. 2015 m. Baltijos ir Šiaurės jūrose įsigalios griežtesni taršos reikalavimai. Vadinasi, laivai turės įprastinį kurą keisti į švaresnį. Laivybos kompanijoms teks naudoti arba gerokai švaresnį dyzeliną, instaliuoti sudėtingesnius dūmų valymo filtrus arba pradėti vartoti SGD.

D. Tučkus tikisi, kad kompanijos rinksis suskystintas dujas – į Klaipėdos uostą atplaukiantys laivai galės įsigyti jiems reikalingą kiekį SGD.

„Pastaroji verslo niša bus gana nauja, nes Baltijos ir Šiaurės jūrose nuo 2015 metų įsigalios griežtesni reikalavimai sieros junginių išmetimui iš laivų. SGD šioje rinkoje turi didelių perspektyvų“, – sakė D. Tučkus.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close