captcha

Jūsų klausimas priimtas

Skubama lengvinti statybų tvarką

Po kelerius metus trukusių diskusijų Seimas pavasario sesijoje priėmė naują Teritorijų planavimo įstatymą. Aplinkos ministerija ir Nekilnojamojo turto plėtros asociacija tikina, kad dabar statybas planuojančių gyventojų dalia bus lengvesnė, o verslo projektai bus plėtojami daug greičiau. Tačiau tam reikia iki Naujųjų metų spėti įstatymą „aprengti“ poįstatyminiais aktais. Laiko beveik nebeliko.
A. Ufarto (BFL) nuotr.
A. Ufarto (BFL) nuotr.

Po kelerius metus trukusių diskusijų Seimas pavasario sesijoje priėmė naują Teritorijų planavimo įstatymą. Aplinkos ministerija ir Nekilnojamojo turto plėtros asociacija tikina, kad dabar statybas planuojančių gyventojų dalia bus lengvesnė, o verslo projektai bus plėtojami daug greičiau. Tačiau tam reikia iki Naujųjų metų spėti įstatymą „aprengti“ poįstatyminiais aktais. Laiko beveik nebeliko.

Nespėti negalima?

Penkiolika metų patirties miestų planavimo srityje turintis architektas Mindaugas Pakalnis įspėja, kad skubėti šioje srityje nėra ko.

Jo nuomone, naują teritorijų planavimo tvarką iki Naujųjų metų įsipareigojusi nustatyti Aplinkos ministerija kažin ar spės padaryti visus darbus, dėl to miestai gali pradėti plėstis chaotiškai.

Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė pripažįsta, kad per pusmetį parengti apie 50 įvairių teisės aktų nėra paprasta. Tačiau, pasak viceministrės, daroma viskas, kad terminų būtų laikomasi.

„Esame sudarę grafiką. Kiekvienam poįstatyminiam aktui yra duotas terminas. Jau esame susikoordinavę su visomis institucijomis iš visų sektorių, kurie prisideda prie teisės aktų rengimo. Iš viso reikia parengti kiek daugiau nei 50 dokumentų. Nebus lengva, bet stengiamės suspėti, privalome tai padaryti“, – teigė D. Matonienė.

Permainų reikėjo, bet ar taip greitai?

Buvęs ilgametis Vilniaus savivaldybės įmonės „Vilniaus planas“ vyriausiasis architektas, dabar vyriausiasis „Sweco Lietuva“ architektas urbanistas M.Pakalnis mano, kad pusmetis – per trumpas laikas visai naujai statybų planavimo sistemai sukurti.

Anot jo, iki šiol galiojusią tvarką buvo būtina keisti, tačiau jis pabrėžia, kad vien susitarimo dėl naujo įstatymo nepavyko pasiekti kelerius metus, todėl dabar tikėtis visą sistemą sukurti per kelis mėnesius kone neįmanoma.

„Kažką teritorijų planavime iš tiesų reikėjo keisti. Reikėjo kardinalių permainų, nes sistema buvo apaugusi procedūromis. Teritorijų planavimas buvo tapęs priemone valdžiai nusikratyti atsakomybės, priemone realizuoti verslo tikslus. Valdininkas, jei nenorėdavo pats nieko spręsti, sakydavo: „Padarykite detalųjį planą“, nepaisydamas to, kad ir be jo buvo galima apsieiti“, – teigė architektas.

Anot M. Pakalnio, graudžiausi buvo tokie atvejai, kai bobutei, panorusiai už 10 tūkst. litų pasiaukštinti namą, būdavo pareiškiama, kad, nepaisant aplink stovinčių aukštesnių pastatų, vis tiek teks sumokėti dar 10 tūkst. litų už detaliojo plano rengimą.

„Iš esmės visiems buvo aišku, kad bobutė namą pasiaukštinti tikrai gali, tačiau vis tiek iš jos buvo reikalaujama detaliojo plano. Po įstatymo priėmimo tokių dalykų turi nebelikti, savivaldybė pati turės atsakyti bobutei be jokių detaliųjų planų“, – sakė M. Pakalnis.

Tiesa, nors patogesnis miestiečiams įstatymas jau priimtas, net vienam iš jo kūrėjų buvusiam architektui M. Pakalniui nėra iki galo aišku, kaip savivaldybė tokius sprendimus priiminės. Visa tai turėtų būti numatyta poįstatyminiuose aktuose, kuriuos rengia Aplinkos ministerija.

„Prasideda tie didieji darbai, po kurių paaiškės, kaip bus dirbama toliau ir kokios bus konkrečios procedūros. Mano galva, Aplinkos ministerijai duotas laikas visus poįstatyminius aktus parengti iki 2014 m. sausio 1-osios yra per trumpas, kad tie dokumentai būtų be priekaištų. Juk paties įstatymo rengimas truko tiek ilgai. Vien koncepcija buvo šlifuojama keletą metų, ją pateikė dar Andriaus Kubiliaus Vyriausybė, o paskui labai ilgai truko diskusijos“, – pažymi pašnekovas.

Achilo kulnas – silpna savivalda

Jei Aplinkos ministerija nespėtų teisės aktų parengti laiku, anot M.Pakalnio, gali kilti nemažai problemų.

„Senasis įstatymas nebegalioja, yra naujas, bet iš jo niekas neaišku. Tada galime turėti tikrai rimtų bėdų. Administracijų direktoriai sakys, jog negali priimti sprendimų, kuriuos įstatymas jiems nurodo priimti, nes nėra tvarkos. Atsirašinėjimui atsirado puiki terpė“, – įsitikinęs M. Pakalnis.

Pasak jo, įstatyme numatyta atsakomybė sprendimą priimti savivaldybės administracijos direktoriui taip pat kelia daug klausimų. Architektas abejoja, ar toks įpareigojimas teisingas. Pasak jo, gresianti atsakomybė administracijos direktoriams gali kelti baimę priimti bet kokius sprendimus: „Visi bijos, kad nepasikartotų tokie atvejai, kaip Neringoje, kai kažkas leido statybas, o teismas pasakė, kad negalėjo leisti.“

Be to, M.Pakalnis pažymi, kad naujasis Teritorijų planavimo įstatymas suteiks daugiau galių savivaldybėms, tačiau ne visos Lietuvos savivaldybės turi specialistų planams rengti, todėl kai kurie miestai gali plėstis chaotiškai: „Yra tokių savivaldybių Lietuvoje, kur nė vieno architekto nėra. Mane gąsdina savivaldybių silpnumas. Didžiuosiuose miestuose dar yra specialistų, bet mažesnėse būna, kad architekto pareigas užima koks nors žemėtvarkininkas. Tuomet kalbėti apie miestelio viziją yra sudėtinga. Jei savivaldybės elgsis nekompetentingai, tada gali būti, kad plėtra bus chaotiška.“

Architektas atkreipė dėmesį į tai, kad daugiausia problemų kils gyventojams ar verslui panorus vykdyti statybas miestų prieigose – tose vietose, kurios dabar bendruosiuose planuose nuspalvinamos geltonai.

„Mano galva, ten leisti statybas be detaliojo plano nėra teisinga. Manau, tuomet turėtų būti detalusis planas bent gatvių, tinklų, viešųjų erdvių, darželių, infrastruktūros, bet ar tai nebus leidžiama – neaišku. Tokių vietų aplink didžiuosius miestus yra daug“, – svarsto M. Pakalnis.

Diskusijos dar nebaigtos

Premjeras Algirdas Butkevičius ir aplinkos ministras Valentinas Mazuronis svarstant Teritorijų planavimo įstatymą Seime pabrėžė, kad jis sutrumpins statybų projektavimo laiką net 2-4 metais. Pasak ministro, įstatymui įsigaliojus detalusis planas galės būti patvirtintas ir per pusmetį, tačiau M. Pakalnis pažymi, kad greitis statybose nėra siekiamybė.

„Įstatymas numato, jog išvis nebereikės planuoti tų teritorijų, kuriose viskas aišku. Tuo tarpu ten, kur reikia planavimo, atvejai bus sudėtingi. Tokių projektų per pusmetį padaryti neįmanoma. Man atrodo, kad tą derinimo laiką net reikėtų dar pailginti, o ne sutrumpinti“, – sakė jis.

Architektas pateikė tokių šalių kaip Šveicarija, Skandinavijos šalys, Nyderlandų ir Vokietijos pavyzdžius – tose šalyse planuojama mažai teritorijų, bet ten, kur jos planuojamos, ilgai diskutuojama su visuomene.

Tam, kad naujajame įstatyme visuomenės informavimui ir viešojo intereso gynimui yra skirta per mažai laiko, pritaria ir Nekilnamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius.

Anot jo, kol kas tai, kad teritorijų planavimo dokumentus, jų sprendinius ar kitus administracinius aktus ginantieji viešąjį interesą galės ginčyti per 20 darbo dienų nuo statybos leidimo išdavimo, bet ne vėliau nei per trejus metus nuo teritorijų planavimo dokumento įsigaliojimo, yra silpnoji įstatymo vieta.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...