Verslas

2018.01.18 22:01

Ar buvę Generalinės miškų urėdijos pareigūnai naujoje įmonėje įdarbinti teisėtai?

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2018.01.18 22:01

Nemažai panaikintos Generalinės miškų urėdijos (GMU) specialistų jau įdarbinti Valstybinių miškų urėdijoje (VMU). Dirbs joje ir buvęs generalinis urėdas Rimantas Prūsaitis, ir buvę jo pavaduotojai. Kai kurie Seimo nariai abejoja, ar tokie ministerijos vadovybės veiksmai – teisėti. Miškų reformą kuruojantis aplinkos viceministras Martynas Norbutas LRT.lt tvirtino jokių pažeidimų neįžvelgiąs.

„Po tokių ministerijos sprendimų susidaro įspūdis, kad vagys tie, kurie dirba miške. Tai – urėdai-urodai ir t.t., o tie, kurie dirbo GMU, niekuo su miškais nesusiję ir jiems reformų nereikėjo. Juos visus reikia išsaugoti. Nemanau, kad visi, kurie dirbo miške, buvo vagys, ir nemanau, kad visi, dirbę GMU, buvo šventieji. Bet tokia jau pagerbta ši kontora, kad jos vaikinams šiltos darbo vietos surastos kaip mat“, – Aplinkos ministerijos veiksmus kritikavo Seimo narys, liberalų lyderis Eugenijus Gentvilas.  

Jokių konkursų darbo vietoms užimti nereikėjo?

Aplinkos viceministras M. Norbutas, kuruojantis miškų valdymo reformą, LRT.lt aiškino, kad buvę GMU darbuotojai iš pradžių buvo atleisti, o po to dalis jų įdarbinti VMU ir esą jokių konkursų naujoms darbo vietoms užimti nereikėję: „Valstybinėje įmonėje konkursus skelbti privalu įmonės vadovo ir buhalterio vietai užimti. VMU buvo įdarbinti ne visi buvę GMU darbuotojai, o tie, kurie turi tam tikros patirties ir yra reikalingi naujai įstaigai.“ 

Pasak M. Norbuto, buvusiam generaliniam miškų urėdui R. Prūsaičiui VMU patikėtos vyriausiojo būsimo įstaigos vadovo patarėjo pareigos, atsižvelgiant į jo ilgametę patirtį.

To reikėjo, tikino viceministras, ypač tokiu kritiniu momentu, kai vykdoma didelė miškų valdymo pertvarka.

„Jei į naują įstaigą būtų atėję visiškai nauji žmonės, tai galite įsivaizduoti, kokio dydžio chaosas būtų kilęs? Pirmiausia iš GMU buvo pakviesti finansininkai, teisininkai ir išmaniųjų technologijų specialistai, be kurių pagalbos nebūtų įmanoma darniai organizuoti visų darbų“, – tvirtino M. Norbutas.

Jis taip pat patikino, kad miške dirbantys žmonės ir girininkai, kurie sutiko su vykdomomis pertvarkomis, darbo nepraras. O buvusiems urėdams dar teks palūkėti, kol VMU valdyba nuspręs, kiek bus jai pavaldžių padalinių (buvusių urėdijų) ir kur jos bus steigiamos. Kai bus dėl to apsispręsta, tuomet bus skelbiami konkursai tų padalinių vadovų vietoms užimti. Juose, anot M. Norbuto, turės teisę dalyvauti ir buvę urėdai.

Anksčiau buvo kalbėta, kad vietoj 42 urėdijų bus įsteigti 26 VMU padaliniai. Bet dabar dėl šio skaičiaus abejojama. M. Norbutas neatmetė galimybės, kad VMU valdyba, posėdžiausianti sausio 19 d., gali nuspręsti ir kitaip.

GMU vadovą pasilikti įkalbėjo ministras

Paklaustas, kodėl nusprendė pereiti dirbti į VMU, buvęs generalinis urėdas R. Prūsaitis neslėpė, kad pokalbiui jį buvo pasikvietęs pats aplinkos ministras Kęstutis Navickas, o po to jau sulaukė kvietimo dirbti naujoje įmonėje.

„Tie pasakymai ir išsireiškimai buvo su tam tikrais apribojimais. Kai tos kalbos išėjo viešumon, tai atsirado ir visokiausių pagražinimų“, –valdančiųjų „valstiečių“ kalbas, esą visi dirbantys miškuose – vagys, vertino R. Prūsaitis.

Jis teigė ilgai galvojęs, ar pereiti dirbti į VMU, bet po kurio laiko nusprendęs, kad dar gali būti Lietuvai naudingas. Tačiau kategoriškai atsisakęs dalyvauti konkurse VMU vadovo vietai užimti, nors prisipažino net neabejojąs, kad šios pareigos jam pagal kompetenciją būtų tinkamos ir įveikiamos.

„Jei man nepatiks po konkurso išrinktas VMU vadovas, galėsiu bet kuriuo momentu išeiti. Neprapulsiu“, – patikino R. Prūsaitis.

Beje, jis tvirtino, kad Aplinkos ministerija jau atsisakiusi planų VMU įkurdinti ištuštėjusioje mokykloje Panevėžio rajono Katinų kaime. Greičiausiai šiai įmonei vietos bus ieškoma tarp Vilniaus ir Kauno, galbūt Kaišiadoryse.

Miškuose turėtų likti patyrę specialistai

„Aš nebuvau buldozeriu vykdomos miškų valdymo pertvarkos šalininkas ir tikrai nemanau, kad visi urėdai – vagys. Jeigu yra kokių nors pažeidimų, tegul tyrimus atlieka teisėsauga. Sakiau ir sakysiu, kad miškuose ir jų valdymo įmonėse turi likti patyrę ir dirbti norintys žmonės. Darbo vietos turi būti išsaugotos“, – įsitikinęs Seimo Aplinkos komiteto narys konservatorius Paulius Saudargas, siūlęs miškų valdymo reformą vykdyti keliais etapais iki 2020 m.

Jis stebėjosi, kodėl iki šiol blaškomasi ir neapsisprendžiama, kur bus įkurdinta VMU.

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas abejojo, ar buvę GMU darbuotojai be jokių konkursų galėjo būti įdarbinti naujai įsteigtoje VMU: „Mano žiniomis, kai kurie žmonės Valstybinių miškų urėdijoje pradėjo dirbti, dar net jos neįkūrus. Kažin ar ministras K. Navickas turi teisę vienvaldiškai įsteiginėti VMU naujus etatus ir darbinti tuos žmones, kurie jam patinka arba palankūs. Gal teisėsauga galėtų tuo pasidomėti?“ – svarstė parlamentaras.

J. Olekas priminė, kad dar rudens sesijos metu dėl miškų valdymo pertvarkos ir VMU kūrimo ministrui K. Navickui grupė Seimo narių pateikė klausimus, tačiau atsakymų dar nesulaukė.   

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt