captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ištuštėjusiame Seime ėmė trupėti mokesčių pertvarka

Seimo Biudžeto ir finansų komitete ketvirtadienį jau siūlyta atsisakyti 100 eurų „Sodros“ neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD), kuris tebėra pirminiame mokesčių pertvarkos projekte. Tačiau, pasak komiteto pirmininko Stasio Jakeliūno, toks siūlymas Seime palaikymo gali nesulaukti, be to, komplikuoja visą mokesčių sistemą.
Stasys Jakeliūnas, BNS nuotr.
Stasys Jakeliūnas, BNS nuotr.

„Papildomas „Sodros“ NPD komplikuoja sistemą. Geriau pasilikti laisvas rankas principiniams sprendimams“, – teigė S. Jakeliūnas diskusijoje apie mokesčių pertvarką.

Jis aiškino, kad dėl šios lengvatos mažėtų „Sodros“ pajamos. Taip pat S. Jakeliūnas, kaip ir anksčiau, pasigedo, kad vyriausybė nebeteikia siūlymo perkelti visus mokesčius į darbuotojo pusę ir vylėsi, kad ateityje prie šio klausimo bus sugrįžta.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo ir pensijų departamento direktorė Asta Aranauskienė aiškino, kad diskutuojama dėl alternatyvų „Sodros“ NPD ir taip reaguojama į kritiką, kad darbdaviui NPD yra naudingesnis nei darbuotojui.

S. Jakeliūnas taip pat užsiminė, kad ir kita pertvarkos dalis – „Sodros“ įmokų grindų nustatymas – galėtų būti įvedama palaipsniui su pereinamuoju laikotarpiu, vietoje to, kad iškart būtų taikomos įmokos nuo minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA).

Seimo narys Mykolas Majauskas akcentavo, kad „Sodros“ NPD skatina darbdavius mokėti tik minimalų atlyginimą, kadangi jei bus mokamas didesnis – ši lengvata nebebus taikoma.

Siūloma „Sodros“ įmokų NPD taikyti atlyginimui, siekiančiam nuo 380 iki 480 eurų, palaipsniui NPD mažinant.

„Dėl „Sodros“ NPD tikrai yra labai įvairių nuomonių. Ir, manau, kad tikrai čia verta pasvarstyti alternatyvas. Dėl grindų – tai buvo nuomonių tiek už, tiek prieš, nes, viena vertus, tai yra kova su šešėliu, o, kita vertus, – kyla nerimas, kaip išgyvens verslai, ypatingai regionuose, jei nebegalės naudoti šito įrankio pagrįstais atvejais – pvz., kai yra įdarbinami pensininkai daliai etato“, – apie gautus atsiliepimus kalbėjo finansų ministras Vilius Šapoka.

Jis sutiko, kad galima svarstyti kitas „Sodros“ NPD alternatyvas, tačiau akcentavo, kad toks įrankis yra skirtas nekvalifikuotos darbo jėgos įtraukimui į rinką.

„Nekvalifikuotos darbo jėgos nedarbo lygis beveik visuomet yra aukštesnis. Kuomet jie įtraukiami į darbo rinką, žymiai lengviau kelti ir kvalifikaciją. Sutinku, kad jei ateityje būtų grįžtama prie mokesčių konsolidavimo, „Sodros“ NPD apsunkintų sistemos keitimą. Bet vienas iš pagrindinių argumentų, kodėl nereikėtų ieškoti kitos alternatyvos, – įtrauki darbo rinka, tai nėra įrankis perskirstymui“, – aiškino V. Šapoka.

Anot jo, tokia lengvata darbdaviams atpigintų darbo jėgą ir jie būtų labiau linkę samdyti.

Tiek M. Majauskas, tiek S. Jakeliūnas akcentavo, kad „Sodros“ NPD gali komplikuoti viso mokesčių paketo priėmimą Seime. Mat tai biudžetui kainuotų apie 100 mln. eurų, o darbuotojams tektų mažesnė nauda.

„Siūlau atsisakyti šio siūlymo, ir atskirai svarstyti „Sodros“ įmokų grindis, kad nekomplikuotume kitų pokyčių“, – teigė S. Jakeliūnas.

V. Šapoka, atsakydamas į S. Jakeliūno siūlymą grįžti prie mokesčių konsolidavimo projekto, atsakė, kad tiesioginės naudos nebūtų.

„Turėtume teorinį grožį, bet reali nauda yra ne iš konsolidavimo, bet iš lėšų nukreipimo ten, kur žmonės skursta labiausiai“, – sakė V. Šapoka ir pateikė pavyzdį, kad papildomo NPD pakeitimas tiesioginėmis išmokomis po 30 eurų už vaikus bus naudingiausia mažiausias pajamas gaunantiems asmenims, kadangi jie iki šiol papildomu NPD pasinaudoti negalėjo.

V. Šapoka žadėjo, kad galutinis mokesčių pertvarkos projektas, įvertinus visus gautus siūlymus, paaiškės po pasitarimo Vyriausybėje, tikėtina – kitą savaitę.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...