captcha

Jūsų klausimas priimtas

Latvija nesipriešina Astravo AE, nes turi ekonominių interesų Baltarusijoje

Latvija neslepia turinti ekonominių interesų Baltarusijoje – svajojama per Latvijos uostus gabenti baltarusių krovinius į Europos Sąjungą (ES), teigia LRT RADIJO korespondentas Rygoje Arūnas Vaikutis. „Todėl ir apie Astravą latviai kalba puse lūpų, neprotestuodami“, – aiškina A. Vaikutis. Kad Latvija nori Baltarusijos krovinių, teigia ir Lietuvos užsienio rekalų ministras Linas Linkevičius.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

Vizito į Baltarusiją išvakarėse interviu Baltarusijos portalui tut.by Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius pareiškė, jog jo šalis nesvarsto galimybės paremti Lietuvos iniciatyvą blokuoti elektros importą iš Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE).

„Esame suinteresuoti šios jėgainės atitikimu aukščiausiems saugumo standartams. Tuo suinteresuotas visas regionas, taip pat ir Baltarusija. Tačiau mes nemanome, kad galime priimti kažkokius ypatingus įstatymus, kurie draustų pirkti nesaugiais būdais pagamintą elektros energiją. Pirmiausia, aš nežinau, kaip galėtume atskirti, kuri elektra pagaminta Astrave, o kuri – kitur“, – kalbėjo Latvijos ministras.

E. Rinkevičiaus žodžiais, Latvija supranta Lietuvos susirūpinimą dėl Astravo AE saugumo, tačiau renkasi dialogą su Baltarusija.

„Mes tai aptarinėjome ir aptarinėjame. Tačiau mes suprantame, kad jėgainė statoma. Ir šią problemą būtina spręsti mus dominančiu klausimu – o tai yra saugumas, o ne garsiais pareiškimais. Taip, mes suprantame Lietuvos susirūpinimą, bet kalbamės tiesiogiai su kolegomis iš Baltarusijos“, – sakė Latvijos diplomatijos vadovas.


E. Rinkevičius, BNS nuotr.

Aktualus Ventspilio uosto panaudojimas

LRT RADIJO korespondentas Rygoje A. Vaikutis naujienų portalui LRT.lt teigė, kad Latvija neslepia turinti ekonominių interesų Baltarusijoje.

„Svajojama per Latvijos uostus gabenti baltarusių krovinius į ES galbūt latviškus krovinius į NVS šalis, taip pat ir Rusiją, gabenti per Baltarusiją. Jei dabar į Rusiją ar kitas NVS šalis kroviniai gabenami tik per Terechovą, Grebnevą, o ten ir eilės didelės, galbūt per Baltarusiją vežti būtų pigiau? O baltarusiams siūloma naudotis daugiau Latvijos uostais, pavyzdžiui, Ventspiliu. Baltarusija jau pradeda vežti krovinius per Ventspilį. Todėl ir apie Astravą latviai kalba tyliai – puse lūpų, neprotestuodami“, – kalbėjo A. Vaikutis.

Lietuvos užsienio reikalų ministras taip pat mano, kad kaimyninė valstybė tai daro dėl ekonominių priežasčių.

„Čia, matyt, susiję su ekonominiu bendradarbiavimu, taip spėčiau, su savo uosto (Ventspilio – BNS) panaudojimu, tai tas yra suprantama, bet vis tiek yra principiniai dalykai, kurie turėtų būti stipriau išreikšti. Juolab kad tas objektas nėra šiaip sau objektas ir tai nėra dvišalė problematika, branduoliniai objektai negali būti dvišalių santykių kontekste, tai yra žymiai platesnis kontekstas, ne tik regioninis, bet ir Europos Sąjungos“, – BNS sakė Linas Linkevičius.

Pasak jo, viena pagrindinių priežasčių, dėl ko Latvija nelinkusi boikotuoti baltarusiškos elektros – siekis pritraukti Baltarusijos krovinių į Ventspilio uostą.

„Labiausiai ryškus pavyzdys – baltarusiams artimiausias, labiausiai pamėgtas uostas yra Klaipėda, be Klaipėdos sunku įsivaizduoti eksportą. Bet yra ir Ventspilio uostas – darau prielaidą, kad jiems norisi, kad būtų daugiau bendradarbiavimo. Galbūt yra ir daugiau priežasčių“, – teigė ministras.


L. Linkevičius, BNS nuotr.

Jis neatmeta, kad vizito į Baltarusiją išvakarėse Edgaras Rinkevičius nusprendė „kiek tai įmanoma pozityviau komentuoti tuos dalykus, tikintis iš to ir ekonominės naudos“.

L. Linkevičius tikino norintis griežtesnės Latvijos pozicijos dėl Astravo AE – ne tik kelti saugumo klausimus, bet ir konsoliduoti politiką su Lietuva.

„Atvirai kalbant, stipresnės pozicijos tikėčiausi ir tikiuosi. Mes esame ne kartą kalbėję ta tema, ir visai neseniai buvome susitikę su kolega (Latvijos ministru – BNS), žadėjo, kad kels Astravo saugumo ir standartų klausimus savo vizito Minske metu, tikiuosi, kad tai ir darė, nes buvo pasakyta, kad mūsų pozicija yra suprantama ir priimtina. Tačiau nepakanka, kad suprastų mūsų poziciją, mums reikia konsoliduotos politikos visų šalių, ypatingai regiono“, – tikino L. Linkevičius.

Tačiau, anot jo, Latvijos pozicija galėtų pasikeisti, jei kitos regiono šalys nuspręs palaikyti Lietuvą, boikotuojant baltarusišką elektrą.

A. Lukašenka gali lankytis Latvijoje?

LRT RADIJO korespondentui taip pat pavyko neoficialiai sužinoti, jog E. Rinkevičiaus vizito Minske metu galėjo būti kalbėta apie galimą Baltarusijos prezidento A. Lukašenkos apsilankymą Latvijoje.

„Neatmetama, kad vizito metu, aišku, jei jis apskritai įvyks, Latvija gali gauti tam tikrų ES įpareigojimų dėl Bendrijos dialogo su oficialiuoju Minsku“, – kalbėjo A. Vaikutis. 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...