captcha

Jūsų klausimas priimtas

Rusijos ambasadorius: Astravo AE gali būti pastatyti dar du reaktoriai

Astravo atominės elektrinės statybų projekte numatyta, kad ateityje jos teritorijoje gali būti pastatyti dar du reaktoriai, penktadienį pareiškė Rusijos ambasadorius Baltarusijoje Aleksandras Surikovas.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Preliminariai planuota, kad esant normaliai įvykių eigai ir esant elektros energijos ir tuo pačiu pagaminamos šilumos pardavimo rinkoms, yra rezervinės aikštelės, kuriose galima pastatyti dar du reaktorius ir padvigubinti pajėgumus čia pat, nes geologinės sąlygos čia yra palankiausios. Bus visa infrastruktūra, bus du veikiantys reaktoriai. Galima galvoti apie objekto išplėtimo perspektyvą“, – rusų diplomatą cituoja Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra „BelTA“.

Teigiama, kad tokios derybos buvo vedamos dar prieš Astravo atominės jėgainės statybų pradžią. „Apie tai kalbėta dar svarstant apie elektrinės statybas. Parengti teoriniai planai, tačiau dabar tokios derybos nevedamos, nes reikia užbaigti pirmus du reaktorius, pradėti juos eksploatuoti, o vėliau galvoti toliau“, – sakė Rusijos ambasadorius.

A. Surikovas pažymėjo, kad Astravo elektrinės statybų projektas bus realizuotas. „Kai kas turėjo abejonių, susijusių su įvairiais tolesnės eksploatacijos apsektais, elektros energijos pardavimu, tačiau dabar yra šimtaprocentinis įsitikinimas, kad viskas normaliai realizuojama ir tai turės teigiamos įtakos Baltarusijai“, – sakė diplomatas.

„Mes suprantame, kad Baltarusija – mūsų artimiausias sąjungininkas, brolis ir draugas, todėl dedame visas pastangas, kad statybos būtų kuo greičiau užbaigtos bei būtų užtikrintas šio objekto saugumas“, – sakė Rusijos ambasadorius.

Astravo atominę elektrinę Rusijos korporacija „Rosatom“ stato 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos vyriausybė teigia, kad darbai vykdomi nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos standartų. Minskas šiuos priekaištus neigia.

S. Šatūnas: Baltarusijai ir dviejų AE reaktorių gali būti per daug

„Lietuva įgyvendins savo įstatymą, elektros iš nesaugios atominės elektrinės neįsileis, tai aš nežinau iš tikrųjų, kur Baltarusija, išskyrus turbūt Rusijos vidaus rinką, dės tą elektrą. Jau ir dabar tie preliminarūs skaičiavimai rodo, kad Baltarusijos rinkai net ir dabartinių statomų dviejų reaktorių yra per daug. Tokiu atveju elektra bus pardavinėjama Rusijos vidaus rinkai, nes tai integruotos sistemos“, – BNS sakė Lietuvos energetikos viceministras Simonas Šatūnas, komentuodamas Aleksandro Surikovo penktadienio pareiškimą, kad ateityje Astrave gali būti pastatyti dar du reaktoriai.

Be to, anot Lietuvos viceministro, vis dar neaišku, kokia bus Astravo AE elektros kaina. Baltarusija konkrečių skaičiavimų nepateikia.

„Techniškai kitur pardavinėti nebus įmanoma, o žinant, kokios dabar kainos iš tokios elektrinės, kuri kainuos apie 10 mlrd. eurų, nežinau, kokia tos elektros kaina bus ir ar ji bus konkurencinga. Kaip suprantu, šį klausimą kėlė ir Baltarusijos nevyriausybininkai, kurie ir Vilniuje lankėsi, nes jiems niekas nepasakė to ir, matyt, nėra ir skaičiavimų“, – teigė jis.

S. Šatūnas kelia klausimą ir dėl panaudoto branduolinio kuro saugyklų. Anot jo, jeigu saugyklos nėra įtrauktos į dabartinę kainą, tai reiškia, kad kaina gali būti dar didesnė.

„Atliekynai, kaip rodo Švedijos visuomenės patirtis, yra nepaprastai brangūs ir kai kur siekia vos ne pusę pačios atominės elektrinės vystymo kaštų. Tai ar šie kaštai yra įskaičiuoti, jeigu ne, kokia yra tikroji šios elektrinės komercinė kaina?“ – aiškino S. Šatūnas.

Baltarusija penktadienį surengė ekskursiją užsienio šalių ambasadoriams po Astravo AE, tuo metu Lietuva – atsakomąjį išvažiuojamąjį posėdį Lietuvos–Baltarusijos pasienyje – užsienio diplomatams aiškinta, kad Baltarusija nesilaiko saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų, prašoma diplomatų paramos Espo konvencijos narių susitikime birželį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...