captcha

Jūsų klausimas priimtas

V. Vasiliauskas pristatė pensijų sistemos pertvarką

Pensijų sistemos tyrimą atlikęs Lietuvos bankas tikina, kad, neatlikus jokių pertvarkų, būsimų pensininkų padėtis tik blogės. Dėl to banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė pasiūlymų paketą, kaip reikėtų reformuoti sistemą.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Jeigu niekas nesikeičia, perspektyvos tampa labai nepalankios“, – žurnalistams antradienį sakė V. Vasiliauskas.

Po 20 metų dirbančiųjų skaičius sumažės 40 proc., ir našta dirbantiesiems smarkiai išaugs. Dėl to, Lietuvos banko tikinimu, pensijų sistema neatlaikys spaudimo. Tai reiškia, kad mažės įmokos, augs išmokos, dėl to pensijos sumažės, pensininkai skurs, valstybės skolos našta bus didesnė.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas kaip skaudžią pirmos pakopos pensijų sistemos opą išskyrė emigraciją.

„Kitas svarbus aspektas yra šešėlinė ekonomika. Turime 25 proc. šešėlio visos ekonomikos. Esame Europos Sąjungos uodegoje pagal šešėlinės ekonomikos mastus. Už mus didesnį šešėlį turi tik Rumunija, Bulgarija, Kroatija. Tai yra vėžys, kurio neišgydžius, negalime nieko tikėtis, galime tik susirinkti daiktus ir palikti šią smėlio dėžę“, – kalbėjo V. Vasiliauskas.

Kritikos negailėjo jis ir antros pakopos pensijų kaupimo sistemai. Pasak jo, pensijų fondai prisiima netinkamą riziką, be to, sistemos dalyviai yra pasyvūs.

Kaip šią problemą spręsti siūlo Lietuvos bankas?

1. Įteisinti asmenines sąskaitas, kurios tvirtu ryšiu susietų asmens per gyvenimą sumokėtas įmokas ir gaunamas išmokas nepriklausomai nuo darbo stažo.

„Tai būtų virtuali sąskaita, kur matytųsi, kiek žmogus mokėjo įmokų, ko galėtų tikėtis senatvėje“, – aiškino V. Vasiliauskas.

2. Įtvirtinti lankstesnes vyresnio amžiaus gyventojų darbo ir išėjimo į pensiją formas, kurios būtų atsakas į visuomenės senėjimą. Priemonės – dalinė pensija dirbantiesiems, pensijų išmokų ir darbo ne visą darbo dieną arba visą darbo dieną derinimas.

„Žmogus, labiau motyvuotas mokėti įmokas, mažintų šešėlį“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

3. Įteisinti privalomą gyvenimo ciklo investavimą kaupiantiesiems pensiją antroje pakopoje.

„Aiškiai reikėtų pasakyti, kad pirma pensijų pakopa yra susijusi su ekonomine situacija valstybėje. Tai reiškia, kad gerais laikais reikia kaupti stabilizavimo fondą“, – sakė V. Vasiliauskas.

Konkrečias priemones, jo teigimu, turėtų nustatyti nepriklausoma ekspertų komisija.

4. Paskatinti deramo lygio kaupimą. Kelios pensijų sistemos pakopos padeda išskaidyti riziką. Bet toks kaupimas turi būti pakankamas, kad turėtų reikšmingą įtaką senatvės pajamoms.

„Kaupimo mastas yra nepakankamas. Turime 1,2 mln. dalyvių. Mokančių yra kur kas mažiau – tik apie 800 tūkst. Trečdalis yra dingę. Iš mokančių pasirinkę 2 proc. kaupimą yra beveik 700 tūkst., realiai mokančių iš jų yra pusė. Mūsų žinia aiški tiems, kas kaupia tik tiek – tai yra nepakankamas kaupimas. Dėl nedidelio kaupimo masto tikrai nepavyks uždirbti daugiau“, – kalbėjo V. Vasiliauskas.

BNS nuotr.

Lietuvos bankas taip pat siūlo dar kartą įvertinti trečios pakopos pensijų fondo mokestinės lengvatos tikslingumą.

V. Vasiliauskas teigė, kad tyrimas su siūlymais finansų ministrui jau yra pateiktas.

V. Vasiliauskas negalėjo atsakyti į klausimą, kiek jo pasiūlytos motyvacijos kainuotų Lietuvai, kiek tai galėtų sumažinti šešėlį.

„Konkretaus atsakymo neturiu, faktas tas, kad 25 proc. ekonomikos yra šešėlyje, yra dugnas. Todėl bet kokios priemonės, kurios kažkaip pagelbėtų skaidrėjimui, jos reikalingos. Asmeninės sąskaitos galėtų žmones motyvuoti pamatant ryšį tarp įmokų ir išmokų eit iš to šešėlio. Kas gi nulemia, kad toks didelis šešėlis Lietuvoje? Net ir lyginant su estais, pirmas atsakymas, kuris ateina, yra religija. Bet čia juokas. Skaidrumas, matymas rezultato, matymas, ką aš sumoku, kad tai kažkur nueina, kad tai galiu pačiupinėt“, – kalbėjo V. Vasiliauskas.

BNS nuotr.
Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...