captcha

Jūsų klausimas priimtas

Seimo nariai įvertino atsinaujinančios energetikos atstovų siūlymus

Lietuvai būtina atnaujinti nacionalinę energetikos strategiją, o Seime jos projektas gali atsirasti vasaros pradžioje, trečiadienį sakė Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys, reaguodamas į biomasės energetikos atstovų nuogąstavimus, kad neturint šio dokumento sunku siekti užsibrėžtų tikslų, t.y. didinti biokuro naudojimo efektyvumą, vystyti biodegalų gamybą, plėtoti biodujų sektorių. 
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Svarstant energetinius klausimus Seime visada ministrams arba viceministrams primindavome, kad labai sunku spręsti energetinius klausimus, kol nėra atnaujintos energetikos strategijos. Esame gavę pažadą ir ne vieną kartą, kad Seime ji atsiras birželio pirmoje pusėje“, – naujienų agentūrai ELTA sakė V. Poderys. 

Savo ruožtu Seimo Energetikos komisijos pirmininko pavaduotojas Artūras Skardžius tikisi, kad parlamentarams bus pateiktas išbaigtas strategijos variantas. Jis pabrėžė, kad be strategijos išsiversti neįmanoma.

„Man teko asmeniškai praėjusiais metais dalyvauti jos projekto pristatyme, susilaukė daug kritikos, nes buvo rengiama paslapčia, nežinau, kiek pakoreguota ji atkeliaus. Dabar gyvename pagal 2012 m. strategiją, priimtą dar ankstesnės kadencijos Vyriausybės. Šilumos ūkyje turime apsispręsti, ką naudojame šilumai gaminti: vietinį biokurą ar durpes, ar įvežtines dujas. Taip pat strategijoje turime nuspręsti ir dėl elektros“, – Eltai sakė A. Skardžius, pasak kurio, be naujos strategijos dalis šilumos rinkos dalyvių nukentės, galimai turės užsidaryti vien dėl to, kad bus sukurti pertekliniai gamybiniai pajėgumai. 

Parlamentaras šiame kontekste sukritikavo ketinimus Kaune statyti kogeneracinę jėgainę, pastebėdamas, kad gyventojams gali brangti atliekų tvarkymas. 

„Vilniui, Kaunui ir Klaipėdai primetama prievolė pereiti prie atliekų deginimo. Pavyzdžiui, Kaunas jau perpildytas biokuro gamybinių pajėgumų ir staiga norima 60 proc. pasiimti atliekų degintojams. Vartotojui anksčiau apsimokėjo, o dabar turės naujus pajėgumus apmokėti. Niekas taip nesielgia. Čia kaip su automobiliu: ką tik baigei mokėti jo lizingą, statai tą naują automobilį į garažą ir imi kitą automobilį, kad vėl mokėtum lizingą“, – sako A. Skardžius. 

Lietuvos biomasės energetikos asociacijos (LITBIOMA) atstovų siūlymą pratęsti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą centralizuotai tiekiamai šilumai abu Seimo Energetikos komisijos nariai įvertino skirtingai. 

Valdančiųjų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys V. Poderys sakė balsavęs prieš jos pratęsimą, nes dabartinė padėtis nėra socialiai teisinga. Pasak jo, vieni gyventojai naudojasi lengvata, kiti ne. Be to, centralizuoto šildymo naudotojai laimi ir kitur. 

„Centrinė valdžia investuoja į jėgaines Kaune arba Vilniuje, subsidijuoja rajonuose biokuro katilus, tai šitą naudą gauna centralizuoto šildymo atstovai, vėlgi negauna tie, kurie ir PVM lengvatos negauna. Be to, daugiabučiai dar sulaukia ir finansų renovacijai, ko neturi individualūs vartotojai. Aiškiai matoma nelygybė daugiabučių naudai“, – teigė V. Poderys, pasak kurio, todėl ir siūloma padėti tiems asmenims, kuriems tikrai reikia pagalbos, išplečiant jų galimą sąrašą. 

Į klausimą, ar svarstytinas pasiūlymas taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą biokuro įsigijimui privačiuose būstuose (jeigu tebegaliotų lengvatinis PVM centralizuotai šilumai), Seimo narys teigė, kad, jo manymu, lengvatų skaičiaus plėtimas yra prieš daugumos politikų valią, o jis pats pasisakytų prieš išimtis ir savo ruožtu - už kompensacijas tiems, kuriems tikrai reikia, ir tiek, kiek reikia. V. Poderys taip pat pabrėžė, kad valstybė jau vykdo didžiules investicijas biokuro naudai. 

Valdančiųjų socialdemokratų atstovas A. Skardžius laikosi kitokios nuomonės dėl PVM lengvatos centralizuotam šildymui. 

„Socialdemokratų frakcijos sprendimas buvo toks, kad lengvata būtų pratęsta, nes brangiau kainuotų vien administravimo kaštai ir tų pašalpų modelis. Net nebuvo naudos kaštų analizės siūlant pereiti prie dabar Vyriausybės siūlomo projekto. Auginsime pašalpininkų skaičių“, – sakė A. Skardžius. Pasak jo, biomasės energetikos atstovų raginimai taikyti lengvatinį PVM biokurui privačiuose ūkiuose gal ir būtų svarstytinas dalykas, bet nevertėtų diskriminuoti ir kitomis kuro rūšimis besinaudojančių asmenų.

LITBIOMA atstovai trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė, kad daugiau negu pusė Lietuvos gyventojų šildosi biokuru. Siekiant paskatinti biokuro plėtrą ir įtvirtinti Lietuvos kaip žaliosios energetikos lyderės statusą, pasak jų, turėtų būti užtikrinamas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas šildymui biokuru privačių namų sektoriuje. Tai padėtų siekti Lietuvos įsipareigojimų Europos Sąjungai dėl klimato kontrolės, mažintų atskirtį tarp kaimo ir miesto gyventojų bei augintų visuomenės sąmoningumą renkantis kuro rūšis. Kartu biomasės energetikos atstovai pasisakė už PVM lengvatos centralizuotam šildymui pratęsimą. Seimo antradienio sprendimą nepratęsti šios lengvatos galiojimo jie pavadino klaida.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Ekonomika

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...